Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugpjūčio 30d. 11:10

Gyvūnų masažas: pasaulyje - įprasta, Lietuvoje - naujiena

Įkrauk reporterio nuotrauka /

Gyvūnų masažas – viena seniausių gydymo formų, kurios istorija siekia net apie 2800 m. pr. Kr. Šis augintinių gydymo būdas itin išpopuliarėjo per pirmąjį ir antrąjį pasaulinį karą – masažas buvo populiari žirgų gydymo priemonė. Palaipsniui gyvūnų masažo terapija paplito ir tarp darbinių šunų.

Gyvūnų masažas – viena seniausių gydymo formų, kurios istorija siekia net apie 2800 m. pr. Kr. Šis augintinių gydymo būdas itin išpopuliarėjo per pirmąjį ir antrąjį pasaulinį karą – masažas buvo populiari žirgų gydymo priemonė. Palaipsniui gyvūnų masažo terapija paplito ir tarp darbinių šunų.

Šiandien pasaulyje gyvūnų masažai nieko jau nebestebina – jie taikomi tiek augintiniui atpalaiduoti, tiek rimtoms ligoms gydyti. Na, o Lietuvoje tai kol kas naujovė. Plačiau papasakoti apie šį senas tradicijas turintį gyvūnų gydymo būdą mums sutiko gyvūnų priežiūros specialistė, dirbusi Amerikoje ir turinti ne vienerių metų patirtį šioje srityje, Guoda Fischer.

- Kaip išpopuliarėjo gyvūnų masažo terapija?

- Pats bumas prasidėjo pirmojo ir antrojo pasaulinio karo metais. Masažo terapija buvo taikoma karo žirgams, darbiniams ir sportiniams šunims. Viena iš pagrindinių masažo išpopuliarėjimo priežasčių buvo ta, jog labai trūko vaistų, reikalingų gyvūnų gydymui, tad masažas galėjo būti puikus pakaitalas medikamentiniam gydymui.

Šiais laikas pasaulyje masažo terapija gyvūnams yra itin populiari ir plačiai taikoma. Visgi dabar masažas derinamas su veterinariniu, medikamentiniu gydymu. Masažas pagerina augintinio kraujotaką, tad vaistai geriau pasiskirso po kūną. Tai reiškia, kad gyvūnui gali užtekti trumpesnio gydymo vaistais kurso. Taip mažiau nukenčia jo imuninė sistema, padaroma mažesnė žala organizmui.

- Kada gyvūnams galima/reikia taikyti masažo terapiją?

- Masažas taikomas įvairiais atvejais – augantiems šunims, aktyviai gyvenantiems – darbiniams, sportiniams – šunims, sergantiems ar seniems gyvūnams ar tiesiog gali būti puikiu atsipalaidavimo šaltiniu.

Dirbantiems ar intensyviai sportuojantiems šunims masažas yra itin reikalingas. Čia lygiai taip pat kaip sportuojantiems žmonėms – kad raumenys nepervargtų, nepersitemptų, juos reikia atpalaiduoti, išmasažuoti. Pastebėta, kad masažuojami šunys lengviau įsisavina dresūros pamokas, greičiau mokosi naujų dalykų.

Seni šunys mažiau juda, trumpiau būna gryname ore, nes jiems sunku ilgai vaikščioti, daugiau guli, tad jų raumenys negauna reikalingo krūvio tinkamai formai palaikyti. Tai gali lemti įvairius negalavimus. Šiuo atveju masažas – puiki išeitis. Jis stimuliuoja raumenis ir palaiko jų funkciją.

Parodose dalyvaujantiems šunims taip pat daromi specialūs stuburo srities masažai, gerinantys laikyseną. Maža to, pagerėja ir tokių šunų elgsena, nes jie būna atsipalaidavę.

Skirtingiems šunims atsižvelgiant į jų gyvenimo būdą ir sveikatos būklę taikomi skirtingi masažo būdai – vieniems reikia atpalaiduoti raumenis, kitiems – atvirkščiai – suaktyvinti jų veiklą.

- O ar masažas gyvūnui gali būti taikomas vien dėl atsipalaidavimo, net jei tai nėra sportinis, darbinis, parodinis ar tiesiog sergantis šuo?

- Žinoma. Masažas – puiki atsipalaidavimo priemonė. Atsipalaidavę šunys geriau elgiasi – būna ramesni, nereikalauja įkyriai dėmesio, nenusiaubia namų, nekramto šeimininko daiktų... Pavyzdžiui, žmogus namie turi mažą šuniuką, turintį itin daug energijos, visur lakstantį, viską ėdantį, įkyriai lipantį ant kelių ir kitais būdais bandantį kantrybę. Masažo terapija gali padėti nuslopinti augintinio hiperaktyvumą. Paprastai masažo terapijos pabaigoje tokie aktyvūs šuneliai tiesiog užmiega. Ramesni jie lieka ne tik iškart po masažo, bet ir vėliau.

- Ar yra amžiaus limitas, nuo kada galima gyvūnui taikyti masažą?

- Masažo terapiją gyvūnui galima taikyti kad ir nuo pat mažens. Tai labai naudinga – padeda augintiniui priprasti prie rankų, prie to, kad yra liečiamos įvairios jo kūno dalys, prie kitų žmonių. Užaugęs toks šuo lengviau leidžiasi apžiūrimas veterinaro, klusniau elgiasi kirpykloje, parodose ir pan. Be to, pastebėta, kad nuo mažens masažuoti šunys užauga sveikesni nei tie, kuriems nebuvo taikoma tokia terapija.

- Taigi masažas gali spręsti ne tik fizines, bet ir psichines problemas, elgsenos sutrikimus?

- Taip. Tuomet atsižvelgiant į elgsenos sutrikimo rimtumą sudaromas specialus gydymo kursas, su šeimininku suderinamas masažo terapijos planas, padėsiantis įveikti sunkumus. Tarkime, šuo yra šiek tiek agresyvus. Tokiu atveju jis palengva pratinamas prie žmogaus prisilietimo – tai daroma palaipsniui, kol galiausiai gyvūnas be jokio streso leidžiasi liečiamas, supranta, kad tai – nieko baisaus, kad nieks nenori jo nuskriausti ar sužeisti.

- O ar yra pasitaikę tokių atvejų, kai šuo taip ir neprisileidžia?

- Yra buvę išties sunkių atvejų, tačiau palengva, pasitelkus kantrybę, galima prieiti ir palenkti į savo pusę bet kokį šunį. Jie išmoksta pasitikėti žmogumi. Kartais prireikia ir papildomo paskatinimo – kokių nors skanumynų ar pan. Be abejo, vienas masažas nieko pakeisti negali, esant elgsenos problemoms, prireikia viso masažų kurso.

- Ar gali pats guvūno šeimininkas atlikti masažą?

- Jei žmogus ateina ir guodžiasi, kad jo gyvūnui labai skauda, jam sunku vaikščioti, todėl sudėtinga atvykti į masažo terapiją pas specialistus, tuomet galima šeimininką išmokyti paprastų, elementarių masažo elementų, padėsiančių jo augintiniui greičiau pasveikti. Teigiamai veikia net pats paprasčiausias glostymas, kompresai, kuriuos nesudėtinga paruošti, tad gali taikyti ir pats gyvūno šeimininkas.

- O kaipgi atrodo masažas specialisto kabinete?

- Labai svarbi yra pati aplinka. Ji turi veikti raminančiai ir nekelti gyvūnui streso, reikia pašalinti visus įmanomus dirgiklius. Pastebėta, kad gyvūnus itin raminančiai veikia klasikinė, rami muzika, malonūs gamtos kvapai – kad ir ant stalo stovinti gėlių puokštė. Pats gyvūnas paguldomas ant patogaus, žemo gulto, o masažistas priklaupia ar prisėda greta jo. Vengiama gyvūną kelti ant aukštesnio stalo, nes tai sukelia stresą – gyvūnas nesupranta, kodėl jį bandoma atplėšti nuo žemės, kas dabar su juo vyks. Trumpai tariant, stengiamasi sukurti kuo natūralesnę, gyvūnui patogią aplinką, turinčią minimalų stresą keliančių dirgiklių kiekį.

Masažas taip pat turi įvairius elementus – derinamas glostymas, suspaudimas, minkymas, trynimas, stuksenimas, vibracija ir net šilti ar šalti kompresai, tempimo pratimai. Viskas priklauso nuo to, kodėl šuo atvestas masažams.

- O ar gali masažas visiškai pakeisti veterinarinį gydymą?

- Ne, masažo terapija gali būti taikoma pagreitinti gydymą, tačiau būtina sergantį gyvūną nuvesti ir pas veterinarą, paskirsiantį specialius vaistus. Dažnai sudaromas bendras gydymo planas, padėsiantis gyvūnui greičiau susigrąžinti prarastą sveikatą.

- Daugiausia kalbėjome apie šunis, o ar gali masažo terapija būti taikoma ir kitiems gyvūnams?

- Šiais laikais masažas dažniausiai taikomas šunims. Taip pat šis gydymo būdas dar nuo karo laikų taikomas ir žirgams, arkliams. Katės... Teoriškai masažuojamos gali būti ir jos, bet su katėmis yra sunkiau. Jos ne taip lengvai leidžiasi liečiamos, daug sunkiau skaityti jų kūno kalbą ir nuspėti, kada jos nepatenkintos puls. Maža to, katei nepasakysi, kad sėdėtų, gulėtų šalia – tai gyvūnai, linkę elgtis taip, kaip joms patinka. Būna, kad katė ramiausiai guli, o staiga atsigręžusi dreskia ar tiesiog užšoka ant pečių...Visgi jei katė yra rami, draugiška, jai taip pat galima taikyti masažo terapiją.

Temos: 1 Masažas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Ukrainoje sistemiškai užpuldinėjami aktyvistai: įtariama pati teisėsauga

Popiežiaus vizitas Lietuvoje

Sportas

Pabėgėlių gudrybės – savo tikslo siekė bandydami apgauti lietuvius sporto organizatorius

Vardai

Dizainerio Roberto Kalinkino žmona Agnė pagimdė antrą vaiką

Sportas

C.Ronaldo sugrįžimas į Čempionų lygą – su raudona kortele ir ašaromis

Gazas

Lietuviams parodė 2,5 t sveriantį sportinių automobilių „žudiką“, išvystantį 700 AG – „Jeep Grand Cherokee Trackhawk“

Aktualu

Vytauto Didžiojo gimtinės apylinkėse – reikšmingi archeologiniai radiniai

Aktualu

Kaip Rusija naują Donecko separatistų vadą rinko: susodinę banditus į autobusą ir išvežę į Rostovą prie Dono

Verslas

Konkursas „Už darnią plėtrą“: etalonu tapęs verslo kvartalas, iškilęs vietoje duonos fabriko

Pasaulis kišenėje

Garsiausi Lietuvos koldūnai – legenda, telpanti į arbatos šaukštelį

Gazas

Kaip sumažinti nesaugų ir nelegalų alyvos deginimą?

Gyvenimas

Jos mus saugo. Kalėjimo prižiūrėtoja E.Martinkėnaitė: „Filmuose prižiūrėtojai vaizduojami per daug atsipūtę“

Sportas

Čempionų lyga: Amsterdamo „Ajax“ pergalė ir lygiosios Ukrainoje

Vardai

Vladas Kovaliovas tik po metų atšventė 50-metį: sveikino muzikantai ir mylimoji Indrė Launikonytė

24sek

„urBONUSas“: „Ryto“ šansai patiesti „Žalgirį“ ir labiausiai neįvertintas Lietuvos treneris

Gazas

Vos P.Aršauskui atgavus vairuotojo pažymėjimą, pasipylė „Lamborghini“ pažeidimų vaizdai

Vardai

Petras Gražulis pirmąkart pamatė dukrą: Birutė Navickaitė atsiprašymo taip ir neišgirdo

Mokslas.IT

Ši nuotrauka – ne klastotė. Tačiau kosmose iki šiol niekas nepasimetė. Kaip?

Aktualu

Rinkimų sezono pradžia Ukrainoje: Julijos Tymošenko sugrįžimas

Popiežiaus vizitas Aktualu

A.J.Bačkis: nestebina, kad norintys itin tvarkingos Bažnyčios nepatenkinti Pranciškumi

Naujienos

Aktualu

Ukrainoje sistemiškai užpuldinėjami aktyvistai: įtariama pati teisėsauga

Popiežiaus vizitas Lietuvoje

Aktualu

Lenktynės Panevėžio gatvėse: „klevalapis“ su BMW sudaužė 9 automobilius ir sužeidė žmogų

Sportas

Pabėgėlių gudrybės – savo tikslo siekė bandydami apgauti lietuvius sporto organizatorius

Vardai

Dizainerio Roberto Kalinkino žmona Agnė pagimdė antrą vaiką

Sportas

C.Ronaldo sugrįžimas į Čempionų lygą – su raudona kortele ir ašaromis

Gazas

Lietuviams parodė 2,5 t sveriantį sportinių automobilių „žudiką“, išvystantį 700 AG – „Jeep Grand Cherokee Trackhawk“

Aktualu

Vytauto Didžiojo gimtinės apylinkėse – reikšmingi archeologiniai radiniai

Aktualu

Kaip Rusija naują Donecko separatistų vadą rinko: susodinę banditus į autobusą ir išvežę į Rostovą prie Dono

Verslas

Konkursas „Už darnią plėtrą“: etalonu tapęs verslo kvartalas, iškilęs vietoje duonos fabriko

Pasaulis kišenėje

Garsiausi Lietuvos koldūnai – legenda, telpanti į arbatos šaukštelį

Gazas

Kaip sumažinti nesaugų ir nelegalų alyvos deginimą?

Gyvenimas

Jos mus saugo. Kalėjimo prižiūrėtoja E.Martinkėnaitė: „Filmuose prižiūrėtojai vaizduojami per daug atsipūtę“

Vardai

Vladas Kovaliovas tik po metų atšventė 50-metį: sveikino muzikantai ir mylimoji Indrė Launikonytė

24sek

„urBONUSas“: „Ryto“ šansai patiesti „Žalgirį“ ir labiausiai neįvertintas Lietuvos treneris

Gazas

Vos P.Aršauskui atgavus vairuotojo pažymėjimą, pasipylė „Lamborghini“ pažeidimų vaizdai

Vardai

Petras Gražulis pirmąkart pamatė dukrą: Birutė Navickaitė atsiprašymo taip ir neišgirdo

Sportas

Čempionų lyga: Amsterdamo „Ajax“ pergalė ir lygiosios Ukrainoje

Mokslas.IT

Ši nuotrauka – ne klastotė. Tačiau kosmose iki šiol niekas nepasimetė. Kaip?

Aktualu

Rinkimų sezono pradžia Ukrainoje: Julijos Tymošenko sugrįžimas

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt