Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Konkursas „Karjeros patarimas“: individualios sėkmingos karjeros taisyklės

Kaip pritapti kolektyve?
Fotolia nuotr. / Kaip pritapti kolektyve?
Šaltinis: 15min
0
A A

Prisimenant save dar sėdint mokyklos suole 12-toje klasėje, ateitis, geras darbas, karjera, stabilumas - atrodė kaip savaime ir nesunkiai atsirasiantis gyvenime dalykas vos...

Prisimenant save dar sėdint mokyklos suole 12-toje klasėje, ateitis, geras darbas, karjera, stabilumas - atrodė kaip savaime ir nesunkiai atsirasiantis gyvenime dalykas vos baigus universitetą. Galėčiau drąsiai pasakyti, kad mano vadinamoji „karjera“ jau prasidėjo nuo 11 klasės, kai buvo pats laikas susimąstyti ką norėčiau studijuoti Anglijoje. Kodėl Anglijoje? Todėl, kad ten geresnis mokslo lygis, daugiau galimybių, o ir anglų kalbą moku puikiai, buvau įsitikinęs. Pasirinkimas ten studijuoti buvo pirmasis mano karjeros žingsnis.

Pasirinkti ką studijuoti buvo antrasis. Kasdien eidavau į biblioteką Vilniuje, ir kasdien pasirinkęs skirtingą mokslų sritį, bandžiau ją pastudijuoti, pažiūrėti ar „kabina“. Radau. Verslo studijos atrodė visąlaik sukasi apie pinigus – pagrindinę motyvuojančią žmogaus gyvenimo priemonę, ir man tai patiko. Įstojau į Aukštąjį Universitetą, labai stengiausi, kad ne tik gerai mokyčiausi, bet ir kažkas liktų galvoje, baigus mokslus. Bakalauro studijos prabėgo labai greitai, ir buvo metas pradėti gyventi suaugusiųjų, rimtų žmonių gyvenimą. Pasirinkau, dėl asmeninių priežaščių grįžti į Lietuvą ir čia kurti savo karjerą. Tik kažkodėl net baigęs mokslus nežinojau kuo visgi aš noriu dirbti. Vadyba? Marketingas? Finansai? Atrodo moku viską, bet nežinau ko noriu! O be praktikos – Lietuvos darbdavių mėgstamiausio žodžio, net nežinau kur priimtų. Tad atėjo laikas trečiam svarbiam žingsniui gyvenimo karjeroje – pasirinkti. Ir pasirinkti pagal galimybes.

Taigi, nors ir nesunkiai pavykdavo gauti darbus, bet per 3 metus pakeičiau jų net 6. Kiekviename naujame darbe pirmus porą mėnesių buvo labai įdomu, bet praėjus kuriam laikui, pabosdavo, nematydavau perspektyvos (arba nemokėjau jos pamatyti). Daugiausiai dirbau pardavimuose, kas mane nervindavo, nes turiu skambinti ir kažką per prievartą „prastūminėti“. Keisdavau kompanijas, galvojau kitoje bus geriau. CV prisipildė įrašais, jog visą tą laiką tik pardavimais ir užsiiminėjau, todėl tik tokius pasiūlymus vėliau ir tegaudavau. Darbo skelbimų portalai, atrodo, neviešindavo jokių kitų skelbimų, kaip „ragelio kilnotojo“ (pardavimų vadybininko) produktų ir paslaugų kategorijose nuo A iki Ž. Tuomet vieną dieną prisėdau prie sąsiuvinio ir paklausiau savęs, kas mane visgi „kabina“? Galvojau ilgai, ir nusprendžiau, kad visuomet šneku apie marketingo idėjas, pastebiu reklamas, kai kada pajuokiu vieną ar kitą viešosios reklamos taktiką, tad, pamaniau, kodėl nepabandžius. Ir atradau trečiąjį žingsį! Pasirinkau tai, kas mane tirai “veža”. Pagaliau. Kiek laiko reikėjo suvokti ko noriu, ir kaip paprastai tai supratau! Tiesiog pasedėjau ir gerai pagalvojau, į kokį darbą ryte man būtų noras eiti!

Darbo ieškojau ilgokai, su dideliais laukimo tarpais tarp interviu, nes tai užtrunka, bet, darbą gavau. Greita karjera nekvepėjo, bet žinojau, kad turiu vadovautis savo loginėmis taisyklėmis, ir pasieksiu ko norėsiu. Tas taisykles susidariau išklausęs dešimtis lekcijų Anglijoje karjeros tema, kalbėdamas su darbdaviais fikcinėse interviu (tokias organizuoja universitetas, kad studentai pramoktų kaip elgtis darbo pokalbiuose) ir kt., kurios jau padėjo užimti turimą poziciją, ir, buvau įsitikinęs, padės su tolimesne karjera:

• Turėk savo kainą, bet būk paprastas. Tai galioja einant į darbo pokalbius, ir patvirtina ne vieno pažįstamo, dirbančio personalo vadovais, nuomonę. Turiu omenyje tai, kad pakviestas į darbo pokalbį, pristatyk save kaip tos srities specialistą, net jei neturi daug praktikos. Visuomet remkis (gali būti ir išgalvotais, niekas nenuskriaus – tai tik lavins tavo smegenis) buvusio darbo konkrečiais pasiekimais, entuziazmu kažko siekti, bet nesigirk esantis geresnis, nei prieš tave sėdintis darbdavys/personalo atstovas. Būk paprastas – darbo šioje įmonėje ieškai todėl, kad ji atrodo patraukli, ir todėl, kad esi įsitikinęs, kad tavo įneštas darbas leis įmonei pasiekti savo tikslų, bei augti.

• Įsitikink ar įmonėje yra karjeros galimybės. Yra labai daug kompanijų, ypač tose, kuriuose mažas darbuotojų skaičius, yra ribotos, arba visai nėra galimybių kilti karjeros laiptais, nes nėra tokių pozicijų. Būk įsitikinęs, kad yra karjeros galimybės būtent toje srityje į kurią pretenduoji.

• Sutik dirbti nuo žemesnių pareigų. Žinoma, norisi iškart užimti labai gerai apmokamą poziciją, bet tiesa tame, kad net ir turint daug patirties – tai milžiniška atsakomybė ir staigus spaudimas. Bet kokioje kompanijoje reikia „įsivažiuoti“ ir pradėti karjerą nuo žemesnės pozicijos – tai lyg investicija į užtikrintą ateitį. Kurį laiką atlyginimas gal ir nebus labai didelis, bet ilgainiui, rodant lojalumą ir rezultatus įmonei, jis tikrai didės.

• Motyvuok save, o ne lauk kol tave paglostys. Žinoma, visiems yra malonu būti pamotyvuotiems priedais prie algos, ar bent pagyrimu. Deja, Lietuvoje labiau vyrauja negatyvios motyvacijos priemonės. Vadovai, kažkodėl manantys, jog tai yra teisinga motyvacijos forma, spaudžia darbuotoją, kad jis siektų geresnių rezultatų. Žinau, kad tai padaryti sunku, bet kaskart bunant demotyvuojamu, kad kažką padarei blogai, arba kad per trumpą laiką turi pasiekti neįmanomų rezultatų – viduje spjauk į visą tai, ir pasakyk sau „aš esu protingas, aš galiu tai padaryti.“, t.y. permotyvuok save teigiamai. Visuomet galvok ne apie procesą, o apie tavo įdėtų pastangų rezultatą. Ar tau tikrai svarbu kiek privati įmonė, kurioje tu dirbi, uždirbs pinigų? Ar svarbu, kad savininkas greičiau pasistatys sau naują namą ar nusipirks naujesnį automobilį už tavo jam uždirbtus pinigus? Žinoma ne. Tau svarbu kiek iš to uždirbsi tu. Tavo kokybiškas darbas yra investicija į tavo ateities gerbuvį, ir negali būti kitaip. Nebijok būti materialistu – taip sukasi pasaulis. Todėl siek savo darbu naudos sau ir tikrai ilgiausiui to pasieksi!

• Išlik ramus. Tegul aplinkui šūkauja kas nori, tau tai turėtų būti neįdomu, o jei reikia atsakyti į tai – daryk tai labai ramiu tonu ir pagrįsk savo poziciją. Jei susikalbėti neįmanoma – tiesiog pakalbėk apie tai vėliau, kai žmogus nusiramins, paprašydamas logiškai argumentuoti faktus. Niekuomet nekelk balso. Rėkimas – tai parodymas, jog esi nugalėtas, vienintelė kraštutinė priemonė, kai logika nebegalioja.

• Būk entuziastingas. Nesvarbu, kad tavo darbo užduotys yra apibrėžtos. Jei turi gerų minčių – pirmiausiai apgalvok, ar tikrai apie tai nusimanai, ir jei taip – pristatyk jas už tai atsakingam įmonėje, asmeniui (geriausia vadovui). Būsi pastebėtas kaip besirūpinantis įmonės gerove. Tai veda tik į gerą. Galbūt būsi paskirtas tų įdėjų įgyvendinimui pats, t.y. bus duota daugiau pasitikėjimo, kas taip pat yra investicija į karjerą.

• Būk punktualus. Jei susitikimas 9, reiškia vietoj būk 8:50. Geriau palaukti, nei prastai atrodyti.

• Visuomet laikykis žodžio. Jei esi papršytas atlikti bent menkiausią darbelį – tuoj pat užsirašyk priminimą, net jei tai būtų įdėti daugiau vienkartinių puodelių į vandens aparatą, ar uždaryti langą išeinant. Iš tokių smulkmenų ir tokių paprastų prašymų neatlikimo/užmiršimo, ilgianiui apie tave gali susidaryti prastą nuomonę.

• Bendrauk. Nenusibostant, gali kelis kartus per mėnesį ne darbo metu paskambinti vadovui ar direktoriui, pakalbėti su darbu susijusia tema – tai dar kartą parodys tavo „užsidegimą“ ir maloniai nustebins. Taip pat, gali paskambinti kaip draugas, pasidomėti kaip sekasi, papsakoti ką veiki (pvz. per savo atostogas) arba paklausti ar nutiko kas svarbaus įmonėje.

• Užsibrėžk tikslus į priekį. Užsirašyk, ko nori pasiekti per mėnesį, per pusę metų, per metus, ir per du metus, kompanijoje, kurioje dirbi. Užsirašyk ne darbus, kuriuos turi atlikti, bet ko išties norėtum toje įmonėje pasiekti. Ką nuveikti. Būtinai siek to tikslo kasdien – investuok į ateitį. Moksliškai nustatyta, kad žmogus, turintis gyvenime tikslus gyvena ilgiau, nei jų neturintys.

Šios yra mano taisyklės. Sėkmingai jų laikydamasis, jau po pirmų 9 mėnesių naujame darbe, buvau paaukštintas. Atlyginimo dydis pakito ne ypatingai daug, bet pats paaukštinimas man reiškė tai, kad aš turiu planą, kuris veikia, tad toliau juo vadovaujuosi ir gyvenu. Žinoma, kiekvienas žmogus yra individualus, bet savosiomis taisyklėmis pasidalinu, ir tikiuosi atrasite jose nors kiek naudos, arba tai padės susikurti savo ir jomis vadovaujantis turėti puikią karjerą. Linkiu sėkmės!

APIE KONURSĄ: Turi gerą karjeros patarimą? Keičiame į planšetinį kompiuterį!

Visus dirbančiuosius kviečiame iki birželio 12 dienos publikuoti savo karjeros patarimą ar pamokančią istoriją portale www.ikrauk.lt (spauskite čia). Nepamirškite nurodyti savo vardo ir el. pašto adreso!

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt