TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Afganistano realybė: pardavęs dukrą tėvas sūnui nupirks mopedą (nuotraukos)

Įkrauk reporterio nuotrauka /
Šaltinis: 15min
0
A A

Projekto ,,Drąsinkime ateitį" principas paprastas: į mokyklą yra pakviečiamas žmogus, kuris kadaise joje mokėsi, o dabar yra daug pasiekęs Lietuvoje.

Projekto ,,Drąsinkime ateitį" principas paprastas: į mokyklą yra pakviečiamas žmogus, kuris kadaise joje mokėsi, o dabar yra daug pasiekęs Lietuvoje. Nesvarbu, ar tai aktorius/mokslininkas/vadybininkas/chirurgas ar kaip šiuo atveju - Geležinio Vilko motorizuotų pėstininkų brigados kapitonė Degutienė.  Ši moteris į Elektrėnų ,,Versmės" gimnaziją atvyko papasakoti apie savo pareigas ir šviežius atsiminimus iš misijos Afganistane.

Kad išsklaidytų bene kiekvienam abiturientui kylančius klausimus, tokius kaip ,,kas aš būsiu ateityje?“, „ką aš pasieksiu studijuodamas čia, Lietuvoje?“ ar „iš kur aš gausiu darbą?", kapitonė pataria: ,,Siūlau rinktis ne studijas užsienyje, o kariuomenę."  Argumentuoja tuo, kad ten įgysi disciplinos, visada turėsi gerą fizinį pasirengimą, išsilavinimą ir padėsi savo Tėvynei.  O ir galvos sukti dėl buto nuomos, bei prasimaitinimo nereikės. Tiesa, apie vakarėlius galėsi pamiršti...

Buvusi ,,Versmietė" mokinių džiaugsmui daugiau pasakojo apie Afganistaną. Juk kiekvienam įdomu, išgirsti tai, apie ką nerašo jokia spauda. Nors kariškius Čagčerane mėgo, niekas jų į svečius nekvietė. Paklausus kodėl, jiems atsakė: ,,Jūs po 5 minučių uždusit, čia nėra kanalizacijos, nėra tualetų."  Tad jie šalinasi kažkur prie pat ten, kur ir gyvena.  Stebino ,,bankų apsauga". Kad patektum į banką, reikia praeiti 4 apsaugas, išsirengti , o pats bankas - kioskelio dydžio. Kad nusiimtum pinigus iš kortelės, reikia paduoti kortelę vaikinukui, jam pasakyti PIN kodą, jis patikrina, ar yra pinigai, užrašo tau ant lapuko tavo pageidaujamą sumą, ir eini iki kitos pusės, kur kitas vaikinukas tau išduoda pinigus. Nors atvirai sakant, tie bankai nebuvo labai lankomi...

Dauguma ten gyvenančiųjų yra ties skurdo riba, todėl išgyvena iš to, ką randa šiukšlynuose. O ir tai, ką randa, na, tarkim, vilonius siūlus, panaudoja visai kitaip nei reikėtų. Pavyzdžiui, lauke +15, dauguma vaikučių neturi batukų, tai vietoj to, kad mamos megztų jiems kojines, primezga įvairiausių užvalkalų automobiliui, kėdėms ar šiaip namo papuošimų. Ir apskritai, vaikams iki penkių metų vardų tiesiog neduoda, nes 87 proc. vaikų iki 5 metų miršta. Vaikai eina į tą pačią mokyklą, tik nuo ryto eina berniukai, vakare - mergaitės. Visada vienoda apranga, berniukams žydri marškinukai, o mergaitėms juoda suknelė ir balta skara. O paradoksas tai, kad vis vien vyrų raštingumas siekia 46 proc., o moterų tik 12 proc.

Afganistane nėra tokio dalyko kaip parduotuvė. Ten viskas vadinama ,,parduotuvių centrais", net jei tai yra 3x3 m dydžio garažiukas. Jie nesako ,,laikas - pinigai' , jie sako ,,laikas - arbata". Arbatą jie geria kas valandą, kartais net dažniau. Bet brangesnes už arbatą jie laiko moteris.  Jų mergaitės išteka jau 13 metų ir joms yra draudžiama rodyti atviresnes kūno vietas, nes tai trukdo vyrams galvoti apie Alachą! Užtat visa namų ruoša, pinigų įnešimas į šeimą yra tik vyro darbas. Moteris yra tarsi statulėlė. Turi būti visada graži, gimdyti ir auginti vaikus. Pas juos moterys yra parduodamos vyrams. Štai vienas devynmetis gyrėsi: ,,Tėtė kitais metais parduos sesę 8 metų, ir nupirks man mopedą!" Išimtis: vyras negali vesti moters, jei nepadaro didelių vestuvių, kuriose dalyvauja 1000 žmonių. Vienos vestuvių dienos kaina - apie 50 tūkstančių dolerių! Tad moterų padėtis ten labai įdomi. Jos gyvena, kaip princesės, bet yra priklausomos nuo vyro malonės. O vyras daro viską. Net gamina maistą.

Tiesa, ten yra tik 1 upė. Ties upės pradžia jie plauna automobilius, žemiau upės skalbia rūbus, dar žemiau semiasi vandenį gėrimui ir, galų gale, vandenį naudoja kepyklai, kur gaminamas maistas. Pačias operacijas daro kirvio pjūklo pagalba. Jie viską atlaiko, pas juos niekas neserga vėžiu!  O patys mirtininkai, nėra tiesiog savižudžiai šizofrenikai, o juo labiau prasigėrę, nes pas juos griežtai uždraustas alkoholis. Paprasta logika: prasiskolini kam nors 5000 dolerius, arba pats eini pas Alachą, arba jie išžudo tavo šeimą, o galų gale nužudo ir tave. O nusižudęs pats, apsaugai savo šeimą. Nusižudai, gėda nuo šeimos nubraukta. Tad gyvybės kaina - 5000 dolerių.

Nors, pasak karininkės, visi afganistaniečiai yra gudrūs ir greit visko išmokantys, bet tik 30 proc. visame mieste naudojasi elektra. Kad turėtų šildymą, džiovina mėšlą su šiaudais, o tai sukelia beprotišką dvoką. Jei Lietuvoje per karščius atidarai langus, tai kareivinėse nerasi nei vieno praviro lango. O kaip viskas vyko kareivinėse? Kartas nuo karto rasdavo sprogmenų valgykloje, kas nors būdavo visai netyčiom pašautas afganistaniečių. Pagauti nusikaltėliai vežami į kitų šalių kalėjimus, su surakintomis kojom bei rankom, ir, žinoma, maišais ant galvų. Vienintelis skirtumas kariuomenėje tarp vyrų ir moterų, tai tas, kad moteris turi sijoną. Amerikiečių karininkės nepriima jokios vyro pagalbos. Joms tai prilygsta pažeminimui. Bet, pasak kapitonės, visada, net būdama su uniforma, turi prisiminti, kad esi moteris. Nesikeikti per daug ir geriau nerūkyti kaip kaminui. Šiaip ar taip, visada būsi vyrų dėmesio centre, nori to ar ne.

Nuotraukos Viktorijos Kirdeikaitės ir kapitonės.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Tėtis
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt