Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Antras antradienis“: kaip kultūros paveldą paversti traukos objektais?

Įkrauk.lt nuotrauka
Įkrauk.lt reporterio nuotrauka / Įkrauk.lt nuotrauka
Šaltinis: 15min
0
A A

Uždaryti negalima naudoti. Kurioje vietoje padėti kablelį, kai kalbame apie kultūros paveldo apsaugą ir jo pritaikymą verslo bei turizmo reikmėms? Lietuvai karštligiškai ieškant...

Uždaryti negalima naudoti. Kurioje vietoje padėti kablelį, kai kalbame apie kultūros paveldo apsaugą ir jo pritaikymą verslo bei turizmo reikmėms? Lietuvai karštligiškai ieškant geresnės vietos po saule tarptautinėje turizmo rinkoje ši diskusija aktuali kaip niekada.

Spalio 12 d. renginių ciklas „Antras antradienis“ kviečia į renginį „Paveldo apsauga ir (post)turizmas“. Jo svečias etnologas Martynas Užpelkis patars atsigręžti į artimiausius kaimynus šiaurėje ir remtis jų patirtimi. „Naudą nešantis paveldo objektas turi didesnes galimybes išlikti. Šiaurės šalyse yra daug gerų pavyzdžių, iliustruojančių, kad paveldosauga ir verslas gali eiti koja kojon“, – įsitikinęs M. Užpelkis. Apsauga naudojant“ – tokiu moto vadovaujasi nuo 1993 m. veikianti organizacija „Norsk Kulturarv“ (Norvegijos kultūros paveldas). Ji savo idealistinio tikslo išsaugoti krašto kultūros paveldą siekia kultūros vertybėms suteikdama papildomos prekinės vertės. Taip praeitis tenkindama šiandienos poreikius išsaugoma ateičiai. Ši organizacija išplėtojo, ko gero, vieną didžiausių Europoje paveldo turizmo produktų. Interneto svetainėje www.olavsrosa.no yra pristatoma beveik 500 paveldo turizmo objektų, prieš tai kruopščiai patikrintų ir paženklintų Šv. Olavo rožės ženklu. Yra ir dar vienas svarbus aspektas. M. Užpelkis teigia, kad paveldo neįmanoma išsaugoti vien valstybės pastangomis. Tam būtinas aktyvus piliečių dalyvavimas. „Jei suskaičiuotume visų šiaurės šalių nevyriausybinių organizacijų narius, ko gero, gautume kelis kartus didesnį skaičių, nei regione gyvena žmonių“. Tad atrodytų, receptas yra paprastas – į kultūros paveldo apsaugą įsitraukia piliečiai ir paveldas pritaikomas turizmo reikmėms. Tačiau yra vienas „bet“. Nereikia pamiršti, jog būtina išmanyti šiandienos postmodernių laikų turisto poreikius. Viena iš postmodernaus būvio savybių yra nostalgija. Tai praradimo jausmas, lydimas troškimo išgyventi kai kuriuos praeities aspektus dar kartą. Be to, postindustrinė visuomenė pasižymi išaugusia paslaugų reikšme ir dėmesio centro perkėlimu nuo gamybos vartojimo link. Kalbant kitais žodžiais, gamyklos uždaromos, o jų pastatai pritaikomi laisvalaikio centrams. „Postmoderniame pasaulyje ištrinamos ribos tarp „aukštos“ ir „žemos“ kultūros, tarp originalo ir kopijos, tarp praeities ir dabarties. Daniškas Legolandas yra puikus „kultūringos netvarkos“, „stilistinio eklektizmo“ ir imitacinės patirties pavyzdys“, – reziumuoja etnologas M. Užpelkis. Prašome atkreipti dėmesį, kad vietų skaičius yra ribotas, vietų rezervacija nevykdoma. Renginys vyks lietuvių kalba, įėjimas nemokamas.

Renginio vieta – Šiaurės ministrų tarybos biuras, Didžioji g. 5, Vilnius; laikas – spalio 12 d. 18.00 val. Atsisiųsti renginio „Paveldo apsauga ir (post)turizmas“ plakatą.

„Antras antradienis“ yra Šiaurės šalims skirtų renginių ciklas, kurio renginiai vyksta kiekvieno mėnesio antrą antradienį. Ciklo sumanytojas ir rengėjas Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje. Daugiau informacijos:

Šiaurės ministrų tarybos biuras Tel. (8 5) 212 22 11 El. paštas: info@norden.lt www.norden.lt/2antradienis

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Antradienis
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt