Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Aplink Lietuvą per tris dienas: 3-oji diena (nuotraukos)

Įkrauk reporterio nuotrauka /
Šaltinis: 15min
0
A A

Ikrauk.lt reporteris Adomas dalijasi įspūdžiais iš kelionės po Lietuvą. Trečiąją, paskutiniąją dieną jis aplankė Arklio muziejų, Rokiškio dvaro rūmus bei Žaliūkių malūnininko sodybą.

Ikrauk.lt reporteris Adomas dalijasi įspūdžiais iš kelionės po Lietuvą. Trečiąją, paskutiniąją dieną jis aplankė Arklio muziejų, Rokiškio dvaro rūmus bei Žaliūkių malūnininko sodybą.

Trečioji diena: Nida - Šiauliai - Rokiškis - Anykščiai - Vilnius

Rytas prasidėjo 7 valandą. Papusryčiauti spėjo toli gražu ne visi – miegojome iki paskutinės minutės. Pajudėję iš Nidos liūdėdami atsisveikinome su jūra. Gaila, kad teko čia pabūti tik akimirką. Didžioji dauguma autobuse patogiai įsitaisė savo krėsluose bandydami užmigti. Artimiausiais sustojimas numatytas už beveik 180 kilometrų – Šiauliuose. 

Žaliūkių malūnininko sodyba. Šis XIX a. pabaigos statinys Šiauliuose yra vienintelis išlikęs ir saugomas medinės architektūros technikos paveldo objektas, pirmasis Lietuvoje grūdų apdirbimo istorijos muziejus. Žaliūkių vėjo malūnas yra kepurinis, dar vadinamas olandiško tipo (olenderis). Jis pastatytas vokiečio Gustavo Danielio tėvo apie 1875-1880 m. Šalia malūno stovėjo malūnininko sodyba - dviejų galų gyvenamasis namas, svirnas ir klojimas. Čia gyveno samdomas malūnininkas. Žaliūkių malūnininko sodyboje lankytojai turi unikalią galimybę susipažinti su to krašto duonos kepimo tradicijomis ir papročiais, išgirsti pasakojimą apie duonos kelią nuo sėjos iki balta staltiese užtiesto stalo. Sužinosite valstiečių buityje gyvavusias duonos kepimo tradicijas, papročius ir ritualus, išmoksite naudotis duonkepe, kartu ruošite tešlą, kepsite pačių pagamintus kepaliukus bei ragausite. Taip pat susipažinsite su malūnininko darbo ypatumais, pareigomis.

Rokiškio dvaro rūmai - klasicistino stiliaus statinys, pastatytas 1801 m. Grafas Jonas Pšezdzieckis (1877-1944) buvo paskutinysis Rokiškio dvaro savininkas. Jis XX a. pradžioje perstatė Rokiškio centrinius rūmus pagal lenkų architektų K. Jankovskio ir P. Lilpopo projektą. Šiandien muziejuje eksponuojami įvairūs archeologiniai radiniai, senos knygos, dokumentai ir spaudiniai, dvarų kultūros vaizduojamosios ir taikomosios dailės eksponatai, grafų drabužių kolekcija, fotografijos, senosios ir naujosios tautodailės rinkinių fondas. Išskirtinę vietą užima garsiausio XX a. Lietuvos dievdirbio Liongino Šepkos drožiniai ir vienintelis respublikoje prakartėlių rinkinys. Muziejuje vyksta kraštotyrinė tiriamoji, leidybinė, edukacinė ir parodinė veikla, organizuojami renginiai ir šventės.

Arklio muziejus už 8 kilometrų nuo Anykščių įkurtas 1978 m. agronomo profesoriaus Petro Vasinausko, vienintelis Lietuvoje. Ekspozicijoje surinkti vežimai, lineikos, bričkos, ratai, arklai, plūgai, padargai, pakinktai, balnai, arklių sukamos linaminės, kuliamosios, sėjamosios, bulviakasės, pjaunamosios ir kiti eksponatai iš visos Lietuvos. Lankytojai gali susipažinti su įvairiais žemės ūkio padargais, transporto priemonėmis, kavalerijos istorija. Taip pat senovinėse aukštaitiškose gryčiose mokoma kepti duoną, lieti žvakes, galima pasivaišinti kaimiškais skanėstais - duona, medumi, sūriu, lašinukais. Rengiami senoviniai žaidimai, pasivažinėjimas bei jojimas arkliais po Anykščių apylinkes. Visą maršrutą sudaro apie 1150 kilometrų, tačiau tikrai verta aplankyti šias kultūrines vietas, kurios muziejininkų puoselėjamos su dideliu užsidegimu. Kiekviena vieta apipinta savo istorija, kuri savitai unikali ir įdomi ne tik mūsų krašto svečiams, bet ir mums patiems.

Vilniuje buvome apie 20 valandą, paskutiniąją dieną nukeliavome 518 kilometrų ir aplankėme 3 maršrute numatytus objektus. Kolegos iš Latvijos paskubomis atsiveikino ir išskubėjo į kitą autobusą – jie dar turi grįžti namo... Estus nuvežėme tiesiai į oro uostą. Atsisveikinę išsiskirstėme savo keliais. Nors daugumos veiduose ir matėsi nuovargis, bet jie buvo laimingi ir kupini įspūdžių. Kelionė iš tiesų buvo puiki: aplankėme įdomius objektus, susipažinome su žmonėmis, kurie puoselėja ir saugo mūsų kultūrinį paveldą.

Asmeniškai rekomenduoju aplankyti visus dešimt objektų, numatytų Lietuvos maršrute. Tie, kurie aplankė bent kelis iš šių objektų, nuvykę vėl tikrai atras kažką naujo, nes kiekvienas muziejus ar kultūrinio paveldo vieta kaskart atsinaujina, keičiasi ir auga.

Pastaba: Norint užsisakyti gido paslaugas ar norint sudalyvauti vienoje iš edukacinių programų reikia tartis su muziejumi iš anksto. Platesnė informacija: greatbaltic.eu

Apie pirmąją kelionės dieną skaitykite čia, o antrosios dienos pasakojimą rasite čia.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt