Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ar komiksus suprasime paskutiniai? (nuotraukos)

Įkrauk.lt nuotrauka
Įkrauk.lt reporterio nuotrauka / Įkrauk.lt nuotrauka
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuviai šiai dienai atsimena tik tokius komiksus, kaip Paršiukas Čiukas, Donaldas, vieną iš naujesnių Sin City, todėl daugiau nei valandą trukusi diskusija anglų kalba sulaukė didelio susidomėjimo.

Knygų mugės ilgojo penktadienio diskusijų klubas sulaukė ir svečių iš užsienio. Tema „Komiksų suaugusiems tradicija Lietuvoje ir kitose Europos šalyse“ kalbėti pakviesta komiskų specialistė, kritikė ir komiksų bibliotekos lankytoja iš Švedijos Kristina Kolehmainen, leidėjas Artūras Mickevičius ir vieno įspūdingiausių „Elvio“ komikso dailininkas Tony Cronstamas.

Lietuviai šiai dienai atsimena tik tokius komiksus, kaip Paršiukas Čiukas, Donaldas, vieną iš naujesnių Sin City, todėl daugiau nei valandą trukusi diskusija anglų kalba sulaukė didelio susidomėjimo.

K.Kolehmainen trumpai apžvelgė komiksų istoriją ir taip pradėjo informatyvią diskusiją. Komiksai – ne tipinis kūrinys, jie nebūtinai turi būti juokingi ir linksmi, kaip daugelis įsivaizduoja. Jie gali būti liūdni, tragiški ir netgi atlikti edukacinę funkciją. Temos, kurios aktualios kasdienybėje, bet tradicine publikacijų forma nebeįdomios, lygiai taip pat gali kalbėti komiksuose. Šiai dienai komiksai keliantys Irano ir Irako problemas gali būti tiek pat įdomus, kaip publicistiniai straipsniai.

Diskusijos dalyviai pripažino, kad komiksai dėl veiksmo, dinamikos populiaresni tarp vyriškos lyties atstovų. „Vyrai myli akimis“, – patvirtino leidėjas Artūras Mickevičius ir toliau pratęsė diskusiją nuogąstaudamas, kad padėtis rimta. Tos leidyklos, kurios bandė leisti komiksus sėkme pasigirsti negalėjo, todėl kolegų patirtis priverčia delsti ir kitas leidyklas. Leidyklos  iš esmės yra komercinė struktūra, o edukacinė forma, deja, – antraeilė, todėl komiksų leidimas gali visiškai nepasitvirtinti. A.Mickevičius, kaip vieną iš pavyzdžių, pateikė patirtį su studentais, kurie per ilgus darbo metus nepateikė nei vieno komiksų projekto, kuriuose reikia pristatyti projekto idėją, kontekstą, apibūdinta jos stilizavimą.

Lietuviai, iš tikrųjų, į komiksus žiūri vangiai ir pernelyg kritiškai. Tam įtakos, žinoma, turi istorinės šaknys. Lietuvių genotipe savotiškai užkoduotas rimtas požiūris į spausdintą žodį. „Didžiavomės paskutiniai pagonys būdami, galbūt didžiuosimės paskutiniai supratę komiksus“, – teigia Artūras Mickevičius. Lyg patvirtindama šią nuostatą viena iš klausytojų pastebėjo, kad net ir mokytojai ne tik nesupranta komiksų, kaip literatūros, bet ir prieštarauja jų skaitymui.

Leidėjas pripažįsta, kad netgi apklausomis negalima pasitikėti, kurios sako, kad komiskai aktualūs, įdomūs ir jų norima. Vieną iš pavyzdžių pateikė kišeninių knygų formatą, kurios ilgus metus vyravo tarp pageidavimų skaitytojų apklausose, o joms pasirodžius prioritetas vistiek atiteko storesnėms, brangesnėms to pačio turinio knygoms.

Svečias iš Švedijos Tony Cronstamas paklaustas apie komiksų pelningumą patvirtino, kad kurdamas nuo 1999 metų vis dar gyvas ir juokais netgi pilvą pademonstravo. Nors pripažino, kad dažnas pasiteirauja: „Tai ką veiki iš tikrųjų?“. Apie laiką, kiek užtrunka sukurti komiksą dailininkas atsako, kaip daugelis kūrėjų. Tai galima padaryti labai greitai. Būtent jis komiksą gali nupiešti per valandą, bet tam didelę reikšmę turi įkvėpimas. Dailininkas patikino, kad piešti komiksus ne tik įdomu, bet ir tam tikras iššūkis ir daug asmeniškiau nei daugeliui atrodo.

Artūras Mickevičius pripažino, kad leidyboje dirba jau ne pirmus metus, bet kaip lietuvius įtraukti į komiksų skaitymo kultūrą tikslios formulės nežino. Ypač, kai 1990 metų Mikio ir Donaldo spausdinami šimtatūkstantiniai tiražai stulbinamai nukrito. Tikriausiai, pirmas žingsnis, kuris ir kitose šalyse komiksus įtraukė į skaitymo kultūrą, – komiksų spausdinimas žurnaluose ir laikraščiuose, kuris pamažu gimsta netradicinėmis komiksų knygomis.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt