Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Grybų šventėje - grybų, kultūros ir kulinarinio paveldo, linksmybių ir svečių gausa

Įkrauk reporterio nuotrauka /
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Šešioliktoji Grybų šventė, tradiciškai prasidėjusi devintuoju Lietuvos grybavimo čempionatu Varėnos rajono savivaldybės mero taurei laimėti Marcinkonių kaimo miškuose, iki vėlaus vakaro tęsėsi daugybe renginių Varėnos miesto parke.

Rūta Averkienė

Šešioliktoji Grybų šventė, tradiciškai prasidėjusi devintuoju Lietuvos grybavimo čempionatu Varėnos rajono savivaldybės mero taurei laimėti Marcinkonių kaimo miškuose, iki vėlaus vakaro tęsėsi daugybe renginių Varėnos miesto parke.

Devintajame grybavimo čempionate–mažesnis nei įprastai grybų derlius

Kadangi šiemet Varėnos krašto pušynėliai nelepino grybų gausa, todėl ir paskutinį rugsėjo šeštadienį Marcinkonių kaime įvykęs devintasis grybavimo čempionatas nenustebino pernelyg dideliu surinktų grybų kiekiu. Tačiau jis vis tiek nenuvylė nei organizatorių, nei dalyvių, nes visi buvo svetingai sutikti ir pavaišinti. Šiemet dėl Varėnos rajono savivaldybės mero įsteigtos taurės varžėsi 25 komandos iš įvairių Lietuvos regionų - iš viso 100 grybautojų.

Įžanginė Grybų šventės dalis – Lietuvos grybavimo čempionatas - jau turi tradicijas. Šiemet jis trečią kartą vyko grybinguose Marcinkonių kaimo miškuose prie Kastinio ežero ir, kaip ir kasmet, suviliojo daugybę grybautojų bei šiaip smalsuolių.

Į pušynėlius įsisiautę Marcinkonys dar skendėjo ryto miglose, kai vyriausiajam čempionato globėjui, Varėnos rajono savivaldybės mero pavaduotojui Vidui Mikalauskui septintą valandą pasveikinus visus dalyvius, vyriausiajam teisėjui Audriui Korsakui paaiškinus taisykles, o medžiotojui šūviu į orą davus startą, azartiškiausius grybautojus į mišką palydėjo ne tik sirgaliai, bet ir šaunūs muzikantai.

Kadangi šie metai nepasižymėjo grybų gausa, tad čempionato dalyviams buvo leista rinkti visus valgomus grybus. Per tris valandas jie pririnko beveik du šimtus kilogramų grybų. Iš viso komisijai teko pasverti 195,840 kilogramus įvairių grybų ir suskaičiuoti 21 baravyką.

Geriausią rezultatą pasiekė grybautojų komanda iš Paluknio „Krembliai“, pririnkusi 37,330 kg grybų, nors neradusi nė vieno baravyko. Ji ir iškovojo Varėnos rajono savivaldybės mero Elvino Jankevičiaus įsteigtą ir juodosios keramikos meistro Petro Pretkelio sukurtą įspūdingą taurę, kuri naujiesiems čempionams buvo įteikta per Grybų šventę Varėnoje. Beje, ši komanda jau penktą kartą tampa čempionato nugalėtojais.

Antrąją vietą užėmė jungtinė varėniškių ir merkiniškių komanda „Boletus liberalis“, surinkusi 23,260 kg grybų. Trečioji vieta atiteko Kauno rajono komandai, surinkusiai 17,290 kg grybų. Geriausiai grybavusi šeimyninė Buckų šeimos komanda – „Badziukai” iš Dargužių kaimo surinko 16,740 kg.

Jauniausių grybautojų komanda iš Varėnos „Padvalas“ surinko 1,03 kg. grybų.

Jauniausias čempionato dalyvis, aštuonmetis Jonas Žvilius iš Klaipėdos, vyriausias – šešiasdešimt dviejų metų Antanas Kalvynas iš Kauno rajono. Didžiausią baravyką, svėrusį 200 gr., surado Indrė Sekevičienė iš Kauno rajono, o daugiausia – 7 baravykus – rado Kauno rajono komanda. Visi jie buvo apdovanoti čempionato prizais.

Iš viso tik aštuonioms komandoms pavyko rasti baravykų, jų tesurinkta tik 21.

Sėkmingai iš miško grįžusius grybautojus bei čempionato svečius vaišingai pasitiko Marcinkonių etnografinio ansamblio ir Senosios Varėnos ansamblio „Serbenta“ dainininkai. Su liaudiškomis dainomis ir palaikymo komandų šūksniais sutikti grybautojai vaišinosi Marcinkonių kaimo moterų gamintais dzūkiškais skanėstais bei virta grybiene.

Nugalėtojai buvo pagerbti Varėnos miesto parke Grybų šventės metu.

Linksmybių gausa miesto parke

Šį šeštadienį Varėnoje nušurmuliavo šešioliktoji Grybų šventė. Pati didžiausia Varėnos krašto šventė grybautojų, surinktų grybų, gausybės svečių iš Lietuvos ir užsienio, linksmybių ir dzūkiškų gėrybių skaičiumi Varėną vienai dienai pavertė didmiesčiu.

Išpopuliarinusi ne tik nuo seno Varėnos krašto žmonių pragyvenimo šaltiniu tapusių grybų vardą, bet ir savo iki šiol šiame šalies kampelyje tebegyvuojančius ir puoselėjamus senuosius dzūkų amatus ir verslus bei tradicijas, ji turi pretenzijų vadintis tarptautine švente, nes kasmet sulaukia nemažai svečių ne tik iš visos Lietuvos, bet ir iš užsienio šalių. Šiemet organizatoriai visų šventės svečių dėmesį atkreipė į išsaugotas dzūkų tradicijas, papročius, amatus, kulinarinį paveldą.

Išpuoštuose seniūnijų kiemeliuose visą dieną koncertavo saviveiklininkai, buvo demonstruojami senieji dzūkų amatai ir verslai: verpiama, audžiama, liejamos žvakės, verdamas degutas, kalama geležis, pinami šiaudiniai dirbiniai, krepšiai iš balanų ir šaknų... Šių čia pat vietoje sumeistrautų gaminių buvo galima nusipirkti, o demonstruojamų amatų – ir pasimokyti. Senieji dzūkų buities ir darbo rakandai senienų turguje dairėsi naujų šeimininkų. Visa šventė kvepėjo dzūkiškais valgiais – kas norėjo, jų galėjo vietoje paskanauti arba nusipirkti lauktuvėms.

Šventė, tradiciškai prasidėjusi devintuoju Lietuvos grybavimo čempionatu Varėnos rajono savivaldybės mero taurei laimėti grybinguose Marcinkonių kaimo miškuose, iki vėlaus vakaro tęsėsi daugybe renginių Varėnos miesto parke.

Makavykų, Baravykų, Voveraičių ir kitose „grybiškose“ gatvelėse nuo ryto iki vakaro buvo neįmanoma prasilenkti. Iš pat ryto nusiteikti šventiškai ragino ir nuotaikingai koncertavę kolektyvai. Į miesto parką plūste plūdo varėniškiai ir svečiai.

Šventės atidarymo metu Varėnos rajono savivaldybės meras Elvinas Jankevičius pasveikino visus susirinkusius ir pasidžiaugė, kad „ši šventė – drauge ir derliaus šventė, kurioje galima pamatyti, kokį puikų derlių išaugino darbštūs dzūkai. Šventės svečiams linkiu geros šventės ir ištvermės aplankyti visų seniūnijų kiemelius, kuriuose gausu per šimtmečius išsaugoto kultūrinio ir kulinarinio paveldo. Būkite kaip namuose“,-svetingai kvietė rajono vadovas.

Didžiausia Varėnos krašto švente ir dzūkų vaišingumu bei tebepuoselėjamais senoviniais amatais buvo sužavėti šiemet dalyvavę Lietuvos ir užsienio svečiai.

Šiųmetėje šventėje linksminosi nemažai Seimo narių ir politikų, savivaldybių atstovai, svečiai iš miestų-partnerių, kuriuos su varėniškiais sieja ne vienerių metų draugystė, kiti garbūs svečiai.

Aštuonių rajono seniūnijų, Alytaus apskrities savivaldybių, Varėnos technologijos ir verslo mokyklos ir kituose kiemeliuose vyko nuotaikingi koncertai, kiemelių šeimininkai demonstravo krašto tradicijas, papročius, o į jų kiemelius užklydusius vaišino tradiciniais dzūkiškais skanėstais: grikine „babka“, sūriu, namine duona, kitais gardumynais. Nors šiemet Varėnos krašto miškai nedosnūs grybautojams, grybų valgių ant dzūkų stalų, kaip ir grybavimo čempionate, tikrai netrūko.

Varėnos moksleivių kūrybos centro kiemelyje tądien buvo įsikūręs „Meistrų miestas“. Kiekvienas šventės dalyvis turėjo gerą progą pamatyti ir pats išbandyti, kaip dirbama iš medžio, molio, piešiama, kuriamos žolynų kompozicijos. Varėnos dailės studijos „Kadagys“ kiemelyje buvo galima įsigyti moksleivių sukurtų medžio dirbinių.

Grybininkų kiemeliuose buvo galima ne tik paragauti, bet ir nusipirkti grybų ir uogų, Druskininkų, Valkininkų, Varėnos urėdijų kiemeliuose - susipažinti su turistiniais ir rekreaciniais objektais.

Nuo pat ankstyvo ryto medžio drožėjų varžytuvėse „Dzūkelis“ dalyvavę trys profesionalūs Lietuvos skulptoriai savo dirbinius sėkmingai pardavė popiet vykusiame aukcione. Dėl jų varžėsi ir politikai, ir vietiniai verslininkai.

Už 600 Lt parduota skulptoriaus iš Naujasodės Antano Česnulio skulptūra „Rūpintojėlis“. Už tokią pačią suma parduota ir skulptoriaus Sauliaus Lampicko iš Alytaus sukurta skulptūra „Saulės paukštė“. Už 500 Lt sėkmingai parduota skulptoriaus Gintauto Akstino skulptūra „Grybautojas“. Ją įsigijo Varėnos rajono savivaldybės meras Elvinas Jankevičius.

Šiemet organizatoriai nusprendė palepinti vaikus. Už lėšas, gautas už vieną iš skulptūrų, bus nupirkti bilietai į vieną iš netrukus Varėnoje vyksiančio Dalios Tamulevičiūtės vardo profesionalių teatrų festivalio spektaklių ir padovanoti rajono daugiavaikių šeimų vaikams.

Vėliau pagrindinėje scenoje šventės dalyvius linksmino kolektyvai iš visos Lietuvos.

Tad tądien linksmybių ir įspūdžių netrūko nei dideliems bei mažiems varėniškiams, nei gausiems miesto svečiams.

Kaip sakė viena iš pagrindinių šventės organizatorių, Varėnos rajono savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus vedėjo pavaduotoja kultūrai Regina Svirskienė, šiemetė šventė pavadinta „Vai ūžia dūzgia visa šeimyna“, nes joje varėniškiai dalyvauja ne vieni – dainuoja, šoka, senovinius dzūkų amatus demonstruoja kelios kartos–seneliai, vaikai ir anūkai. „Šiemet pirmenybę suteikėm rajono kolektyvams. Jų mūsų rajone gausu, visi jie nori koncertuoti, todėl, tai, ką turime gražiausio, Grybų šventės svečiams ir parodėm.  Taip pat koncertavo aplinkinių rajonų meno kolektyvai, bigbendo orkestras iš Prenclau (Vokietija), žiūrovai galėjo pamatyti R. Radzevičiaus roko operą „Žuvų piemuo“ o šventę vainikavo Igorio Berino ir Irmanto Čepaičio grupių koncertas. Kas nauja buvo šiemet? Kaip ir kasmet, taip šiemet norėjome atkreipti visų šventės svečių dėmesį į išsaugotas dzūkų tradicijas, papročius, amatus, kulinarinį paveldą“.

Renginio nuotraukas pamatyti galite čia.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt