Dabar populiaru
Publikuota: 2012 lapkričio 20d. 11:16

Kinas Lietuvoje – viliojanti atrakcija ar prašmatni prabanga?

Nuotraukos pavadinimas
Nuotraukos pavadinimas

1905 metais Vilniuje atsidarius pirmajam kino teatrui „Iliuzija“, daugeliui žodis kinas buvo didžiulė atrakcija. Šiandien apsilankymas kino teatre jau nieko nestebina ir yra toks...

1905 metais Vilniuje atsidarius pirmajam kino teatrui „Iliuzija“, daugeliui žodis kinas buvo didžiulė atrakcija. Šiandien apsilankymas kino teatre jau nieko nestebina ir yra toks pat normalus, kaip apsilankymas prekybos centre.

Visgi, tobulėjant technologijoms ir išsiplėtus interneto galimybėms, vis daugiau kino mėgėjų renkasi ne apsilankymą kokybę suteikiančioje kino salėje, bet galimybę atsisiųsti filmus nelegaliai ir nemokamai. Ar  Lietuvos kino mėgėjai vis dar renkasi kino teatrų siūlomas paslaugas? O gal situacija ne tik, kad neblogėja, bet ir gerėja?

Kino teatrų netrūksta

Šiuo metu Lietuvoje veikia ir filmus demonstruoja 27 kino teatrai, iš kurių 11 geba filmus rodyti populiarėjančiu 3D formatu. Daugiausiai kino centrų valdo Suomijoje įkurtas „Forum Cinemas“, kuris mūsų šalyje įsteigęs 6 kino centrus: du Vilniuje ir po vieną Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose bei Panevėžyje, kas sudaro net 38 kino sales. Vilniuje savo veiklą vykdo ir Lenkijos kino operatorius „Multikino“, Kaune – „Cinamon“. Mažesnių kino centrų yra Visagine, Palangoje, Varėnoje ir kituose miesteliuose.

Išgyvena kino renesansą

Kino teatrų pagyvėjimas itin jaučiamas mažesniuose miestuose, kaip antai Marijampolėje ir Alytuje. 2011 metų rugsėjo 1-ąją dieną Suvalkijos sostinės kino teatras pasitiko savo lankytojus atsinaujinęs – „Spindulio“ kino teatre buvo įdiegta 3D vaizdo technologija. Ši naujovė iš karto davė savų vaisių – 2011m. tapo pelningiausiais kino teatro istorijoje bei užėmė 3-ąją vietą pagal lankomumą nuo 2001m. (seansus aplankė 51625 žiūrovai). Pažymėtina, jog 2010m. tapo prasčiausiais metais – seansus stebėjo vos 32908 žiūrovai. Taigi, per metus žiūrovų padaugėjo daugiau nei 56 procentais!

Pagerėjusia situacija džiaugiasi ir alytiškiai. Dainavos kino teatro direktorius Kęstutis Repečka teigė, jog gegužę įdiegus 3D technologiją, vasarą lankomumas patrigubėjo.  Abiejų miestų kino teatrų direktoriai sutinka, jog didžiulius pokyčius lemia ir tai, jog dabar šiuose miestuose seansai tvarkaraščiu neatsilieka nuo didmiesčių, kai anksčiau, norint parodyti filmą, reikėdavo laukti 2-3 mėnesius, o juostos  pasiekdavo jau padėvėtos, dėl ko kentėdavo kokybė. Kaip sakė Marijampolės kino teatro direktorius Stasys Baublys sustoti neketinama. Artimiausiu metu planuojama pakeisti senas kėdes, dėl kurių sulaukiama bene daugiausiai priekaištų, ir tam tikra dalis kinomanų vyksta į Kauną.

Lankytojai renkasi kokybę

Statistika rodo, jog lankytojų Lietuvos kino teatruose netik, kad nemažėja, bet ir didėja, tad kyla tendencija, jog kinas šalyje išgyvena aukso amžių. Lenkijoje įkurtas, Rygoje bei Vilniuje turintis savo kino centrus „Multikino“  šiemet Lietuvoje jau sulaukė  280000 lankytojų, o didžiausias kino tinklas „Forum Cinemas“  jau sulaukė 2 mln. 415 tūkst. lankytojų, ir pasiekė visų 2011m. lygmenį. Kino gurmanus itin vilioja akcijos: „Forum Cinemas“ siūlo „Labas“ kino pirmadienius, „Yomayo“ dieną, o „Multikino“  savo atžvilgiu rengia kino maratonus bei siūlo specialius „MultiBabyKino“ seansus, kuriuose filmai rodomi sumažintu garsu, o jaunosioms mamytėms suteikiamos galimybės pasirūpinti savo mažyliais ir pasinerti į kino pasaulį. Nepaisant didžiulių galimybių, „Multikino“ plėstis Lietuvoje artimiausiu metu nežada, o „Forum Cinemas“ įrengs naujus kino centrus Rygoje ir Suomijoje.

Tiesa, kino gurmanų tarpe atsiranda klausimų, kodėl Lietuvoje nėra IMAX kino centro. Pakalbintas „Forum Cinemas“ rinkodaros vadovas Lietuvoje Dainius Beržinis teigė, jog IMAX įkūrimas būtų nuostolingas. Įrengimas kainuotų mažiausiai 3-4 milijonus eurų, o bilietai į IMAX seansus yra brangūs, tad pritrauktų tik kino fanatikus. IMAX neketinama įkurti ir Rygoje, nors miestas turi milijoninį gyventojų skaičių.

Populiarumo viršūnėje išlieka filmai visai šeimai

Išanalizavus 2012m. „Forum Cinemas“, bei „Multikino“ filmų statistiką, šiemet visus už nugaros paliko ketvirtoji „Ledynmečio“ dalis. Filmas „Forum Cinemas“ tinkle, per pirmus 3 mėnesius sulaukė beveik 170 tūkst. lankytojų. Antrojoje vietoje su 113 tūkst. liko „Madagaskaras 3“ . Analogiška situacija vyrauja ir „Multikino“. Sarąšo viduryje atsidūrė filmai brandžiai publikai – juodojo humoro komedija „Tedis“, Miegančių drugelių tvirtovė“. Šiuo metu kino teatrai tiesiog „lūžta“ nuo jau 23 „Bondiados“ dalies – „007 Operacija Skyfall“, kuri jau susišlavė virš 400000 litų. Kaip ir verta tikėtis, lietuviai lieka ištikimi saviems kūrėjams. Pernai rekordus gerinęs „Tadas Blinda. Pradžia“, šiemet užleido pozicijas dokumentinei juostai „Kita svajonių komanda“, kurioje pasakojama apie legendinę 1992 metų Lietuvos krepšinio rinktinę.

Piratavimas – opi problema

Deja, net ir siūlomos akcijos neapsaugo nuo milžiniškų piratavimo mastų. Ši problema - galvos skausmas, kurį sunaikinti yra neįmanoma. Galimybė siųstis filmus nemokamai, tampa patrauklesniu variantu, nei mokėti pinigus. Kaip teigė, vienos svetainės atstovas, priežastys, kodėl pasirenkama filmus stebėti ne salėje, o kompiuterio ekrane, yra didžiulis tempas šiuolaikiniame gyvenime. Po darbų nebelieka laiko eiti į kiną, tad patogiau norimą filmą stebėti namuose, norimu metu. Be to, ne kiekvienas miestas turi modernius kino centrus, ką jau kalbėti apie smulkias gyvenvietes. Su problema sutiko ir  profesionalus kino kritikas, vilnietis Dario Voitukevez.

Pastarasis pabrėžė, jog kartais piratavimas neišvengiamas: „Piratavimas nėra gerai, tačiau ne visi filmai atkeliauja į Lietuvą, tad tenka siųstis nelegaliai“. Dario taip pat sako, jog šalyje gan prastai išsivysčiusi kino kultūra: „Žmonės filmų metų valgo, geria, o tai įtakoja filmo peržiūrą“. Šiemet jau stebėjęs 126 atskirus filmus , o „Tamsos riterio sugrįžimą“ didžiajame ekrane stebėjęs net 21 kartą,  vilnietis džiaugiasi, atsigaunančia kino kultūra, tačiau peikia vietinius kūrėjus: „Lietuvos kino kūrėjai nekuria, teigdami, jog neturi pinigų. Tokie teiginiai - absurdiški. 2007 metais JAV už 15000 dolerių sukurtas „Paranormalus aktyvumas“ uždirbo beveik 200 milijonų dolerių, įrodant, jog svarbiausia idėja. Be abejo, ne visi filmai prasti. Verta paminėti Tado Blindos naująją dalį, ar „Kita svajonių komanda“. Tai juostos, reprezentuojantys šalį visame pasaulyje. Tikiuosi, jog tokie filmai privers pabusti kūrėjus iš miego ir paskatins žmones, vakarus praleisti ne prie TV ekrano, bet kino salėje“, – pabaigoje reziumavo pašnekovas.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Rusijos saugumo tarnybos taikosi į Krymo totorius kaip į islamistinius teroristus

Gazas

„Drifto“ varžybose Palangoje – per plauką tragedija nepasibaigusi „Nissan“ avarija

Verslas

Automobilių pramonė prašo D.Trumpą susilaikyti nuo tarifų

Sportas

Su trenksmu – Kenijos bėgikė įspūdingai pagerino pasaulio rekordą

Aktualu

Masinė avarija sostinėje: po sunkvežimiu palindo automobilis, žuvo žmogus, yra ir sužeistų

Gazas

Netikėta žinia: „Skuba Racing Team“ traukiasi iš Palangos lenktynių, „Big Daddy“ neatlaikė

Sportas

Kroatijos puolėjas atsisakė pasaulio čempionato sidabro

Aktualu

JAV teisėsauga gavo D.Trumpą kompromituojantį pokalbio įrašą: kalbama apie meilės romaną

Vardai

Garsenybės pasibaisėjo cirko vadovo N.Zobovo elgesiu su meška: „Išgelbėkit gyvūną iš velnio namų“

Patikrinta 15min Gyvūnų klubas

Tiesa ar melas? N.Zobovas įsitikinęs, kad meškos nėra mėsėdės: „Nevalgo iš tikrųjų. Nevalgo“

Aktualu

S.Gentvilas meta iššūkį V.Grubliauskui Klaipėdos mero rinkimuose

Aktualu

„Novičiok“ apsinuodijęs Charlie Rowley išrašytas iš ligoninės

Verslas

Lietuvoje sulaikytas sukčius iš grupuotės, padariusios 18 milijonų eurų žalą

Pasaulis kišenėje

Motociklininkai Asta ir Linas beveik po 2 metų kelionės grįžta į Vilnių: „Bus keista turėti grafiką“

Gazas

„Aurum 1006 km lenktynėse“ įtampa pasiekė piką: paskutinę akimirką „pole“ poziciją išsikovojo Robertas Kupčikas

Deuce

Jautrus Novako Džokovičiaus laiškas – apie palaimingą tėvystę ir vidines abejones

Aktualu

Ekvadoriečio užpuolimas Vilniuje: policijos ir nukentėjusiojo versijos kardinaliai skiriasi

Vardai

Palangos trasa savu „Porsche 911 Turbo S“ lėkė R.Javtokas: jo „žirgą“ išbandė ir J.Valančiūnas

Interviu Aktualu

Skaudų smūgį gavęs Alytaus meras V.Grigaravičius: „Aš visuomet buvau nusivylęs politika“

Aktualu

Fotokonkursas „Žalia vasara“: pasigrožėkite skaitytojų kadrais (II)

Naujienos

Aktualu

Rusijos saugumo tarnybos taikosi į Krymo totorius kaip į islamistinius teroristus

Gazas

„Drifto“ varžybose Palangoje – per plauką tragedija nepasibaigusi „Nissan“ avarija

Aktualu

Norėjo nuraminti, bet sužalojo: anūką globojanti klaipėdietė pasijuto įbauginta

Pasaulis kišenėje

Kretingos rajone palangiškis sukūrė didžiausią Europoje japonišką sodą

Gazas

Greičiausiai TCR komandai vadovaujantis M.Varža: „Tikslas – laimėti klasėje, bet apetitas auga“

Vardai

Valdovų rūmų kiemas netikėtai virto Vokiečių gatve: „G&G Sindikatas“ pakartojo projektą „Unplugged“

Aktualu

Palangos gelbėtojų vadas Jonas Pirožnikas: išrašome ir 100 eurų baudas

24sek

Po klubą sukrėtusių permainų – „Raptors“ vadovo atsiprašymas

XX a. pradžioje veikusio žmonių zoologijos sodo likučiai Prancūzijoje

Vardai

Kourtney Kardashian mylimasis iškėlė viešą pavydo sceną dėl seksualios nuotraukos

Sportas

Kroatijos puolėjas atsisakė pasaulio čempionato sidabro

Konkursas Gyvenimas

Konkurso „Mano kiemas“ dalyvė 77-erių Elena gėlėmis džiugina visą daugiabutį

24sek

LaMelo ir LiAngelo pelnė 96 taškus, bet kritika tęsiasi: „Tai laiko švaistymas“

Gazas

Palangos lenktynės tapo tikru „raliu“: tenka dardėti žvyrkeliais

Gyvenimas

Kodėl imituodamos orgazmą šiandien dėl to pasigailėsite rytoj?

Pasaulis kišenėje

Su meškomis namie susidūrę lietuviai: „Prasivėrė durys, o ten stovėjo meška ir žiūrėjo“

Vardai

Kaune – baleto šokėjų A.Mikalajūnaitės ir V.Osadčenko vestuvės: pirmiausia įsimylėjo kūno kalbą

Verslas

Automobilių pramonė prašo D.Trumpą susilaikyti nuo tarifų

Sportas

Su trenksmu – Kenijos bėgikė įspūdingai pagerino pasaulio rekordą

Aktualu

Masinė avarija sostinėje: po sunkvežimiu palindo automobilis, žuvo žmogus, yra ir sužeistų

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt