TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

„Kino pavasario“ dokumentika: filmai „Restrepo“ ir „Savų darbas“

Įkrauk.lt nuotrauka
Įkrauk.lt reporterio nuotrauka / Įkrauk.lt nuotrauka
Šaltinis: 15min
0
A A

ikrauk.lt reporterė Agnė pasakoja apie „Kino pavasario“ dokumentinės programos filmus.

„Restrepo“ (režisieriai Tim Hetherington ir Sebastian Junger, 2010 m.)

Nėra jokia paslaptis, kad karas – tai vienas pelningiausių „pinigų kalimo“ būdų.  Kol vieni dalijasi pasaulio žemėlapius su juose esančiomis gėrybėmis, kitų gyvenimai dūžta, suprask, „išlieka stipriausi“, o gal reikėtų sakyti turtingiausi?

Dokumentinis filmas „Restrepo“ apie JAV karinį dalinį Afganistane nenagrinėja politinių ir ekonominių peripetijų. Subtiliai rodoma karių kasdienybė, pavyzdžiui, iš arti pritraukiamas veidas žmogaus, kuris šaudo ne į paprastą taikinį, o į iki tol gyvus žmones. Demaskuoja „vyriškumo“ stereotipus – emocijų ir kiek savotiškų linksmybių čia daugiau negu, sėdėdamas saugiai ant sofutės, galėtum sugalvot.

Šiurpas nukrečia, prisiminus, kad žiūri ne šiaip „šaudo – gaudo“ filmą, o autentiškus kadrus iš gyvenimo, kad frazės: „šaunuolis, pataikei, jis išsitaškė į gabalus“ – ne iš juodojo humoro archyvo. Kad kruvina vaiko ranka – ne koks guašas…

Iš labai tolimos perspektyvos bandoma „užkabinti“ klausimą, kodėl žmonės  renkasi visiškai dehumanizuotą ir taip eskaluojamas „žmogiškąsias vertybes“ paneigiantį kario darbą, už kurį yra mokamas atlyginimas. Vienas iš galimų atsakymo variantų – adrenalinas, kuris, kaip teigiama, yra stipresnis už šuolį su guma ar parašiutu.

Rodoma realybė yra pati savaime paveiki, todėl gerai, jog nebuvo „užkadrinio“ balso, nurodančio, kas leido žiūrovui akcentus susidėlioti savarankiškai. Gerai ir tai, kad pokalbiai su kariais ir kadrai iš „Restrepo“ stovyklos yra sumontuoti laikantis siužetinio nuoseklumo, o ne siekiant suformuoti vienokią ar kitokią nuomonę.

Filmą su eiliniais žiūrovais stebėjo Lietuvos kariuomenės karo vadas generolas majoras Arvydas Pocius bei dar dešimt Lietuvos karių, kurie yra dalyvavę misijose Afganistane. Nežinau, kokias mintis ir (ar?) kokias emocijas jiems sukėlė, tačiau šios apžvalgos autorei filmas „Restrepo“ įspūdį padarė.

Daugiau informacijos ir repertuaras čia.

VIDEO: Restrepo (Restrepo) | Kino Pavasaris 2011

„Savų darbas“ („Inside Job“, rež.: Charles Ferguson, 2010 m.)

Visiškai nenuostabu, jog dokumentinis filmas „Savų darbas“ apie sukeltą finansų krizę Jungtinėse Amerikos Valstijose, kuri vėliau netruko pasiekti Lietuvą bei kitas pasaulio šalis, sulaukė tiek žiūrovų dėmesio „Kino pavasaryje“. Juk dažnam nukentėjusiam rūpi sužinoti, kaip atrodo kaltininkai ir kaip jie padarė savo juodą darbą.

Jeigu daug kam žanras dokumentika asocijuojasi su porą valandų trunkančiu floros ir faunos gyvybės rato fiksavimu per vieną iš Lietuvos televizijų, tai „Savų darbas“ tokį stereotipą paneigia nuo pat pirmųjų filmo sekundžių.

Filme skambantys provokuojantys klausimai „svolačiams“, kurių melas ir apsimetinėjimas  yra čia pat identifikuojami ir demaskuojami. Ciniški veidai, bandymai juokauti realiai yra daug įdomesni  ir kur kas labiau šokiruoja už atleistą pinigų plovimo mechanizmą.

Daugiau informacijos ir repertuaras čia.

VIDEO: Savų darbas (Inside Job) | Kino Pavasaris 2011
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt