Dabar populiaru
Publikuota: 2012 lapkričio 10d. 11:40

Lietuvoje populiarėjanti kalvystė: nuo senovės iki dabar

Nuotraukos pavadinimas
Nuotraukos pavadinimas

Kalvystė yra vienas seniausių amatų. Senovės Lietuvoje be kalvio nebuvo galima įsivaizduoti miestelio gyvenimo: jis gamindavo įvairiausius daiktus, nuo reikmenų namams, iki to...

Kalvystė yra vienas seniausių amatų. Senovės Lietuvoje be kalvio nebuvo galima įsivaizduoti miestelio gyvenimo: jis gamindavo įvairiausius daiktus, nuo reikmenų namams, iki to meto transporto tobulinimo – arklių kaustymo pasagomis. Šiomis dienomis kalvis dažniausiai yra siejamas su paprastesniais darbais – vartų, tvorų, rečiau skulptūrų ar suvenyrų kalimu. Neabejotinai galima tvirtinti, kad šių dienų kalvis – meniškos sielos žmogus, puoselėjantis senąsias lietuviškas vertybes ir tautodailę.

Paskutiniu metu lietuviai vis labiau linkę grįžti prie natūralios gyvensenos – domimasi natūralia kosmetika, teisinga mityba, paremta sveiko, natūralaus maisto valgymu. Dažnai jaunos šeimos iš miesto keliasi gyventi į kaimą, kur daugiau gamtos. O kaip gi yra su mūsų aplinkoje esančiais daiktais, suvenyrais, smulkiomis detalėmis? Ar žmonės savo namų dekoravimui ir apipavidalinimui vis dar renkasi plastiką, pigius kiniškus niekučius, kurie dažną pirkėją suvilioja nedidele kaina? Praktika rodo, kad situacija keičiasi.

Žmonės labiau vertina kokybę, tikrą medžiagą, iš kurios yra pagamintas daiktas. Atsiminkime, kaip greitai išpopuliarėjo rankų darbo papuošalai, pagaminti iš akmenukų, medžio ar kriauklių, unikalūs ir vienetiniai. Lygiai tas pats vyksta ir namų dekoravimo srityje. Žmonės mieliau renkasi pagal jų norus pagamintus vartus, tvoras, namo papuošimus, nei prekybos centre randamus vielučių rinkinius, savo kokybe nė iš tolo negalinčius prilygti meistro rankų darbo gaminiui. Sparčiai populiarėjant senovinio stiliaus mediniams rąstiniams namams, be kalvio paslaugų sunkiai apsieinama. Juk medis ir metalas yra puikus derinys, tuo labiau, kai metalinė dekoracija yra padaryta su meile, išpuoselėta ir apgalvota kiekviena jos smulkmena, spinduliuojanti grubiu natūralumu, senove. 

Taip pat vis labiau populiarėja kalviškos dovanos. Artėjant didžiosioms metų šventėms, visi suka galvas, ką padovanoti - dauguma daiktų atrodo nusibodę ir nenaudingi, prekybos centruose porceliuojami jau keletą metų. Taip norisi padovanoti kažką išskirtinio, parodančio, koks žmogus mums yra svarbus iš tikrųjų. Užsukę pas kalvį rasite daugybę tiek naudingų, tiek akį pamaloninančių darbų – gėlių, žvakidžių, židinio įrankių, smulkių skulptūrėlių, spinduliuojančių tautine simbolika, įvairių priemonių medžiotojams bei žvejams.  Be to, visada galima kalvio paprašyti nukalti būtent tai, ko patys norite. Tiesa, nereikia pamiršti, kad kalviškas kūrinys nėra vienos dienos darbas - jam reikia daugiau laiko. Žinoma, viskas priklauso nuo darbo sudėtingumo, daikto dydžio, ir kitų veiksnių.

Nuo šiol kalvį galite sutikti ne tik tautodailės šventėse, senovės amatų parodose. Domėkitės, ieškokite, ir jūsų namai pasipildys senoviniu lietuviškos saulės suvenyru, plienine rože, įmantria žvakide, ar moderniu židinio įrankių komplektu.

 

Temos: 1 Kalvystė
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt