TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Lietuvos dvarai, kuriuos būtina aplankyti rudenį (nuotraukos)

Įkrauk reporterio nuotrauka /
Šaltinis: 15min
0
A A

Ruduo - tai metas, kai medžiai nusidažo ryškiomis spalvomis, parkų alėjos rytais pasipuošia rūku, o paskutiniai šilti saulės spinduliai kviečia rinkti kaštonų. Ruduo puikus laikas pakeliauti ir aplankyti primirštus Lietuvos dvarus. Juk visa Lietuva nusėta dvarų ir dvarelių. Jų turime kone 2000. Deja, ne visi išliko ar išlaikė savo buvusį grožį. Tačiau yra ir tokių, kurie prikelti naujam gyvenimui laukia lankytojų ar pro šalį keliaujančių prašalaičių.

Ruduo - tai metas, kai medžiai nusidažo ryškiomis spalvomis, parkų alėjos rytais pasipuošia rūku, o paskutiniai šilti saulės spinduliai kviečia rinkti kaštonų. Ruduo puikus laikas pakeliauti ir aplankyti primirštus Lietuvos dvarus. Juk visa Lietuva nusėta dvarų ir dvarelių. Jų turime kone 2000. Deja, ne visi išliko ar išlaikė savo buvusį grožį. Tačiau yra ir tokių, kurie prikelti naujam gyvenimui laukia lankytojų ar pro šalį keliaujančių prašalaičių.

Tad kodėl gi šį rudenį neaplankius Lietuvos dvarų? Juolab kad kiekviename regione tikrai rasime įspūdingų ir savo grožį išlaikiusių dvarviečių. Na, o kokius dvarus aplankyti, patarė leidyklos „Terra Publica", surinkusios įspūdingiausius Lietuvos dvarus ir išleidusios žinyną „153 įdomiausi Lietuvos dvarai", direktorė Danguolė Kandrotienė. Pasak jos, dvarai - neatsiejama mūsų valstybės dalis, tai Lietuvos kultūros lopšiai, kuriuose užaugo, mokėsi, dirbo šviesiausi Lietuvos žmonės. „Kiekviename regione atrasime dvarų, kuriuos verta pamatyti, susipažinti su jų įdomia praeitimi", - teigia D. Kandrotienė.

Kairėnų dvaras Pasiilgusiems gryno oro ir įspūdingos gamtos, siūlome apsilankyti Kairėnų dvare. Ši Vilniaus pakraštyje įsikūrusi Kairėnų dvaro sodyba visais laikais garsėjo savo parku. XIX a. Lietuvoje buvusio vieno gražiausių Lietuvos parkų puoselėjimo tradicijas šiandien tęsia jame įsikūręs Vilniaus universiteto botanikos sodas. Savo gyvavimo laikais šis dvaras galėjo pasigirti net 30-čia kambarių: čia buvo žydrieji ir rožiniai kambariai, kiniškas kabinetas, landšaftinis kambarys ir k.t. Dvaro parke auga reti ir egzotiniai augalai, kurių niekur kitur Lietuvoje nepamatysi. Tad pasižvalgykime kaip šie augalai pasipuošia rudenį.

Užutrakio dvaras Užutrakio dvaras yra Trakų istoriniame nacionaliniame parke, pusiasalyje tarp Galvės ir Skaisčio ežerų. Didingus dvaro rūmus puošia kolonos, girliandų dekoras, o vidų - raudonmedžio parketas, marmuro židiniai, sienų lipdyba. Priešais rūmus puikuojasi parkas su gėlynais, parteriais, takeliais, skulptūromis ir vazomis. Parkas buvo kuriamas kaip vandens parkas, todėl įrengti tvenkiniai buvo susieti su Trakų ežerais: daugelį metų dvaro svečiai rūmus pasiekdavo ne sausuma, o vandeniu. Nuo Užutrakio dvaro atsiveria graži panorama su Trakų Salos pilimi ir Galvės ežeru.

Verkių dvaras Verkių dvaras - vienas vertingiausių klasicizmo ansamblių Lietuvoje. Šį dvarą rasime šiauriniame Vilniaus miesto pakraštyje, ant dešiniojo Neries upės kranto. Dvaro sodybą sudaro 29 išlikę įvairios paskirties pastatai, taip pat keliai, alėjos, takai bei peizažinis (angliškojo) tipo parkas. Verta užsukti į apžvalgos aikštelę, esančią parko pietiniame pakraštyje. Iš čia atsiveria nuostabus reginys į Neries vingius ir Vilniaus apylinkes.

Gelgaudiškio dvaras Gelgaudiškio dvaras yra Gelgaudiškio miestelyje, Šakių rajono savivaldybėje, Sūduvos pakraštyje, ant Nemuno kranto. Šis dvaras - bene turtingiausias visoje Suvalkijoje. Dvaro rūmai stovi ypatingoje vietoje. Kai artėji prie rūmų iš pietų pusės, atrodo, kad jie pastatyti nesibaigiančioje lygumoje, o kai žvelgi į juos iš šiaurės pusės, matai, jog tai aukštas Nemuno slėnio šlaitas.

Paežerių dvaras Paežerių dvaras yra Uosių kaime, Vilkaviškio rajono savivaldybėje, už Kastinės upelio, Paežerių ežero pietinėje pakrantėje. Ši dvaro sodyba yra viena raiškiausių perėjimo iš baroko į klasicizmą laikotarpio ansamblių Lietuvoje. Iš visų dvaro pastatų išsiskiria romantizmo stiliaus oficina, kurioje įsikūręs Vilkaviškio krašto muziejus. Veikia nuolatinės etnografijos ir buities ekspozicijos: sūduvių „šeimynstubė", prieškario laikotarpio darbo kabinetas ir valgomasis.

Kurtuvėnų dvaras Kurtuvėnų dvarą rasite Bubių seniūnijoje, Šiaulių rajono savivaldybėje. Kurtuvėnų regioninio parko direkcijos pastangomis dvaro sodybos struktūra ir pastatai ne tik atkuriami, bet ir pritaikomi šiuolaikiniams poreikiams: svirne veikia lankytojų centras, oficinoje įsikūrusia Kurtuvėnų regioninio parko direkcija, arklidėse - jojimo paslaugų centras. Dvaro sodybos ir viso regioninio parko simbolis yra 1796 m. suręstas svirnas - vienas įdomiausių Lietuvos medinės dvarų architektūros pavyzdžių, išsiskiriantis įspūdingu dydžiu ir barokiniu puošnumu.

Renavo dvaras Renavo dvaras yra Renavo kaimo pietinėje dalyje, Sedos seniūnijoje, Mažeikių rajono savivaldybėje, Žemaitijos šiaurinėje dalyje. Įdomu tai, kad anksčiau čia buvo bandoma auginti šilkverpius ir įrengti šilko kokonų auginimo ūkį. Savo unikalumu garsėjo rūmų biblioteka, kurioje buvo daugiau kaip 1000 tomų knygų (daugiausia - gražiai įrištos, išleistos prancūzų, vokiečių ir lotynų kalbomis). Šiandien Renavo dvaras laukia lankytojų atsinaujinęs ir pagražėjęs. Tad pasižvalgykime po vietas, kuriose buvo filmuotas garsusis lietuvių filmas „Tada Blinda. Pradžia".

Pakruojo dvaras Pavažiavus vos porą kilometrų nuo Pakruojo, Linkuvos link, tikrai pastebėsime prie kelio prigludusią dvaro sodybą, kuri apimtimi išsiskiria iš kitų Lietuvos dvarų. Dvare išlikę 43 pastatai, kurių vertingiausi - centriniai rūmai ir unikalus dolomitinis penkių arkų tiltas. Visi statiniai - iš lauko riedulių ir skaldytų akmenų, daugelis su puošniu dekoru. Dabar buvusiame dvare veikia viešbutis, organizuojami seminarai, ekskursijos.

Žagarės dvaras Žagarės dvaras yra Žagariškių kaime, Joniškio rajone, netoli Latvijos sienos. Dvaras savo klestėjimo laikais išsiskyrė baltuojančiais „U" formos rūmais, kuriuose buvo 60 kambarių, puošnios koklių krosnys. Viena svarbiausių dvaro rūmų dalių - apie 70 ha parkas. Žagarės dvare galima pamatyti vieną seniausių Lietuvos žirgynų bei daugybę su žirgais susijusių savitos architektūros pastatų. Buvusiose dvaro arklidėse išlikę autentiškų detalių bei senovinis keraminių plytelių grindinys.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt