TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Norite juodojo aukso? Kompostuokite!

Savadarbė kompostavimo dėžė
Savadarbė kompostavimo dėžė
Šaltinis: 15min
0
A A

Ruduo, krinta lapai, obuoliai ir visą kitą kas kabo ant medžių. O nukritę pūva ir tikrai nepuošia aplinkos. Imame grėblį į rankas, viską sugrėbiame į didelę krūva ir… Metame į...

Ruduo, krinta lapai, obuoliai ir visą kitą kas kabo ant medžių. O nukritę pūva ir tikrai nepuošia aplinkos. Imame grėblį į rankas, viską sugrėbiame į didelę krūva ir… Metame į buitinių atliekų konteinerius, juos užpildome iki viršaus ar net statome lapų bokštus nepaklūstančius jokiems fizikos dėsniams. Nebelieka vietos buitinėms atliekoms, o dar jei tai bendro naudojimo konteineriai... Kaimynai pyksta, o vėjas lapus vėl ištaršo po visa perimetrą. Turime Jums pasiūlymą, paprastą ir laiko patikrintą – kompostuokite organines atliekas. Po kurio laiko turėsite ne tik kaimynų pagarbą, bet ir derlingos žemės.

Kompostavimas tai procesas, kurio metu organinės atliekos suyra, o irimo proceso rezultatu tampa derlinga žaliava. Kompostas kartais tarp sodininkų ir ūkininkų vadinamas juoduoju auksu. Kodėl? Bakterijos ir kiti mikroorganizmai organines atliekas greitai suskaido į praturtintas ir derlingas žemes, kurias galite sumaišyti su darže esančiu dirvožemiu ir taip jį praturtinti. Visiškai perdirbtas kompostas turi daug mineralų ir maistingų medžiagų, kurias itin lengvai įsisavina augalai.

Kad šis natūralus procesas vyktų reikalingos tam tikros sąlygos.
Kompostas negali būti sausas, tačiau taip pat negali būti permirkęs. Jis turi būti drėgnas, toks kaip kartą suspausta šlapia kempinė. Jei matote, kad kompostavimo dėžėje per drėgna, atidarykite dangtį ir palikite kuriam laikui vėdintis. Jei per sausa, dėžę palaistykite.

Dauguma komposto dėžių turi angas, pro kurias į vidų lengvai patenka oras. Taip daroma ne be reikalo. Anaerobinėm bakterijom (tom, kurios skaido atliekas) reikalingas gausus deguonies kiekis, kad galėtų vykdyti skaidymo procesą. Deguonies stygius sulėtina irimo procesą, o atliekos pradeda skleist nemalonų kvapą. Todėl patartina, kompostą bent retkarčiais dėžėje pavartyti, kad į vidų geriau skverbtųsi oras.

Temperatūra taip pat turi įtakos kompostavimo procesui. Bakterijos aktyviau “darbuojasi” aukštesnėje temperatūroje, tačiau kompostavimo procesas vyksta tol kol temperatura yra teigiama. Kadangi Lietuva nepasižymi karščiais, rekomenduojame komposto dėžę statyti taip, kad ji per dieną gautų kuo daugiau saulės kaitros ir kuo mažiau vėjo. Pirkdami ar įsirengdami komposto dėžę stenkitės, kad paviršius būtų kuo tamsesnis, kaip žinia tamsūs paviršiai sugeria daugiau saulės kaitros.

Kompostuoti galima visas organines medžiagas, nes jos visos suyra, tačiau jei į komposto dėžę pilsite vien lapus arba vien žolę, procesas užtruks pakankamai ilgai. Rekomenduojama kompostuoti kuo įvairesnes organines atliekas. Bakterijoms reikia atliekų praturtintų celiulioze, anglimi ir deguoniu. Tik neišsigaskite, nieko įpatingo ieškoti nereikės, visko užtektinai yra Jūsų virtuvėje ir kieme. Sudžiūvusi žolė, lapai ir smulkinta makulatūra – tai “Rudosios” atliekos. Daržovių ir vaisių lupenos, bei kiti likučiai – tai “Žaliosios” atliekos. Pagal apimtį bakterijoms reiktų pateikti 75% “Rudųjų” ir 25% “Žaliųjų” atliekų. Matuojant svorį, tiek vienų tiek kitų atliekų turėtų būt tiek pat.

Viskas. Kompostavimo pagrindus žinote. Belieka nusipirkti arba pasigaminti kompostavimo dėžę. Tiesa, Kauno gyventojai turintys privačias namų valdas gali pasinaudoti “Kauno Švaros” pasiūlymu ir nemokamai gauti kompostavimo dėžes.

Sėkmės!

| www.zaliejisprendimai.ltwww.facebook.com/zaliejisprendimai |

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt