Dabar populiaru
Publikuota: 2011 gruodžio 22d. 09:45

10 mitų apie sveikatą

Įkrauk reporterio nuotrauka /

Kalbant apie žmogaus sveikatą, daugybė klaidinančios informacijos „skrajoja" aplink mus. Ji, deja, yra tik prasimanymai, nors dauguma ir įsisenėję mūsų sąmonėje. Apačioje pateikiama 10 tokių tiesos neatitinkančių mitų apie mūsų sveikatą ir biologiją, gluminančių visuomenę jau daugelį metų.

Kalbant apie žmogaus sveikatą, daugybė klaidinančios informacijos „skrajoja" aplink mus. Ji, deja, yra tik prasimanymai, nors dauguma ir įsisenėję mūsų sąmonėje. Apačioje pateikiama 10 tokių tiesos neatitinkančių mitų apie mūsų sveikatą ir biologiją, gluminančių visuomenę jau daugelį metų.

1. Dantų dygimas sukelia karščiavimus. Ne vienas mokslinis tyrimas buvo atliktas šioje srityje, tačiau nebuvo rasta jokių sąsajų tarp dantų dygimo ir karščiavimo. Jeigu jūsų kūdikiui dygsta dantys ir tuo pačiu metu pakyla temperatūra, būtina patikrinti kitus karščiavimo šaltinius. Geriau apsisaugoti, nei vėliau gailėtis to nepadarius.

2. Per dieną būtina išgerti 8 stiklines vandens. 1945 metais JAV Maisto ir Mitybos Komisija paskelbė pranešimą, kad žmonėms būtina suvartoti bent 8 stiklines vandens kiekvieną dieną. Neilgai trukus dauguma jau žinojo šį faktą, tačiau klaidingai jį interpretavo ir papildomą vandenį vartojo kartu su įprastu maistu. Tarnyba pamiršo paminėti, kad į 8 stiklinių kiekį įskaičiuojamas ir vanduo, gaunamas kartu su maistu ir kitais gėrimais (sultimis, pienu, arbata).

3. Cukraus pertelius vaikus daro hiperaktyvius. Daugybė atliktų skirtingų tyrimų nerado jokio cukraus poveikio vaikų elgsenai, nors visgi dauguma tėvų linkę tuo netikėti. Tačiau viename tyrime tėvams buvo pasakyta, kad jų vaikai gavo nemažą kiekį cukraus, ir jie iškart teigė pastebėję elgsenos pokyčius, nors iš tiesų vaikams nebuvo duota nė gramo cukraus.

4. Mes naudojame tik 10% savo smegenų. Yra daug nuomonių, kas pradėjo šį mitą, tačiau žmonės greitai jį ėmė naudoti kaip mūsų netobulumo ženklą. Dauguma ėmė tikėti šiuo faktu be jokių įrodymų. Ar tai reiškia, kad galime tiesiog be baimės pašalinti 90% smegenų ir toliau gyventi lyg niekur nieko? Akivaizdu, kad ne. Dabar jau žinoma, kad žmonės naudoja 100% savo smegenų.

5. Šokoladas sukelia aknę (jaunatviškus spuogus). Kol kas neaišku, iš kur atsirado šis melagingas kaltinimas šokoladui, tačiau suaugusieji juo svaidosi jau daugiau nei 100 metų. Visgi atlikti tyrimai nerado jokių sąsajų tarp šokolado vartojimo ir aknės (pirmasis tyrimas tai paneigė jau 1969 metais).

6. Nurytai gumai suvirškinti reikia net 7 metų. Gumos sudedamosios dalys yra praktiškai nesuvirškinamos, tačiau nesunkiai „praeis" pro organizmą ir tikrai niekur neprilips. Šis mitas greičiausiai kilo tuomet, kai tėvams nusibodo pirkti vis naują gumos pakelį, nes jų vaikas ją tiesiog nurydavo.

7. Pirštų „traškinimas" sukelia artritą. „Traškinant" sąnarius kaulai priverčiami atsitraukti ir sąnario viduje esančio skysčio slėgis sumažėja. Tai leidžia jame ištirpusioms dujoms suformuoti burbulus, kuriem sprogstant, gaunamas traškėjimo garsas. Tačiau nėra jokių įrodymų, kad tai kaip nors kenkia sąnariams ir galėtų privesti iki artrito.

8. Skaitymas silpname apšvietime gali pakenkti regėjimui. Skaitymas blogai apšviestoje vietoje gali nuvarginti akis, bet nepadarys jokios ilgalaikės žalos. Pavargusios akys gali išdžiūti ir pradėti niežėti, rega net gali atrodyti silpnesnė, tačiau nakties poilsis lengvai atstatys viską į savo vietas.

9. Nuskusti plaukai atauga tamsesni ir storesni. Trumpai nuskusti plaukai tiktai atrodo storesni, kol paauga ir atgauna plonumo įvaizdį. O Saulė ir chemikalai pašviesina senus plaukus, todėl naujai ataugę plaukai yra tikroji, natūrali jūsų plaukų spalva.

10. Pavalgius būtina palaukti valandą prieš lipant į vandenį. Po valgio daugiau kraujo suplūsta į virškinimo sistemą ir mažiau į raumenis. Buvo manoma, kad jeigu bus imta plaukioti, kraujo trūkumas raumenyse sukels mėšlungį ir žmogus nuskęs. Dabar žinoma, kad tai neįvyks. Galbūt turėsite mažiau energijos, tačiau tai neturėtu paveikti jūsų gebėjimo plaukti.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt