Dabar populiaru
Publikuota: 2012 sausio 15d. 21:02

1991-ųjų sausio 13-ąją pagimdžiusi ponia Alma: „Tądien vieni paliko pasaulį, kiti į jį atėjo“

Įkrauk reporterio nuotrauka /

1991-ųjų sausio 13-ąją gimusį vaikelį ponia Alma simboliškai pavadino Vyčiu. Tada ji prognozavo sūnui Lietuvos Prezidento karjerą, tačiau nutiko visai kitaip – kątik 21-ąjį gimtadienį atšventęs Vytis šiandien jau penkiskart paskelbtas plaukimo čempionu, pasižymi dideliais gabumais ir noru mokytis, studijuoja universitete. „Tądien vieni paliko šį pasaulį, o kiti į jį atėjo“, – jausmingai žodžius taria ponia Alma.

Minint 21-ąsias Laisvės gynėjų dienos metines 15min.lt paskelbė paieškas mamų, kurioms 1991-ųjų sausio 13-oji buvo dar ypatingesnė nei kitiems – ieškota tų, kurių atžalos tadien pirmą kartą išvydo pasaulį. Su redakcija susisiekė ponia Alma Paškevičienė, sutikusi pasidalinti savo prisiminimais apie gimdymą šv. Jokūbo ligoninėje, kai prie Vilniaus Televizijos bokšto važinėjo tankai.

„Tuo metu gyvenome Fabijoniškėse, Vilniuje. Gimdyti turėjau po poros savaičių. Buvome namuose su šeima – vyru ir vyresniuoju sūnumi – kai naktį išgirdome šūvius. Įsijungėme televizorių ir pamatėme, kad prie Televizijos bokšto važiuoja tankai. Tada per televiziją kalbėjo Eglė Bučelytė…“, – prisimena ponia Alma. Moteris tikino nesupratanti, kas vyksta. „Tada visi žmonės sukilo ir ėmė judėti link įvykio vietos. Atsimenu, kaip galybė automobilių važiavo keliu ir pypsino, kvietė prisijungti. Tai buvo neįtikėtinas vienybės jausmas“, – pasakoja ji.

Anot ponios Almos, jei tuo metu nebūtų laukusis vaikelio, pati su šeima būtų nė nedvejodama tučtuojau patraukusi Televizijos bokšto link ir kovojusi už laisvę kartu su visais. „Tada sulaikiau savo vyrą, kad nepaliktų manęs, nes nežinojau, kas gali nutikti – reikalui esant nė nebūčiau galėjusi išsikviesti greitosios pagalbos, mat galybė medikų buvo sugūžėję prie Televizijos bokšto, o eismo spūstys buvo neįtikėtinos“, – pasakoja moteris.

Sausio 13-ąją ji savo noru atsigulė į šv.Jokūbo ligoninę, buvusią prie Lukiškių aikštės, Vilniaus centre, visai netoli Seimo. „Nuvažiavome į ligoninę, kur buvo skubiai vežami visi sužeistieji. Tiesiog turėjau tokią nuojautą, kad galiu gimdyti, nors jokių skausmų nejaučiau, o preteksto tai nuojautai taip pat nebuvo. Paprašiau vyro, kad paliktų mane ten. Gimdyti nebijojau – jaučiausi drąsiai, mat tai jau buvo antrasis gimdymas, o ir pati esu medikė, tačiau likusi viena pajaučiau tokią didelę baimę, kad ėmiau smarkiai verkti“, – prisimena ponia Alma. Anot jos, baimę sukėlė žinia, jog visai netoli esantis Seimas taip pat yra puolamas.

Moteris tikina, jog josios gimdymą priėmę gydytojai, nepaisydami padėties šalyje, elgėsi profesionaliai. „Prieš gimdymą nualpau iš baimės. Atsipeikėjau, kai medikai ėmė mane gaivinti ir sakyti, kad metas į pasaulį išleisti vaikelį. Visos akušerės buvo nustumtos į šalį, mano gimdymą priėmė bene penki vyrai. Vaikelis gimė visas pamėlęs, tamsus, pridusęs, kone keturių kilogramų. Gydytojai šmaikštavo, kad pagimdžiau negriuką“, – pasakoja ji. Moteris prisimena, jog patys medikai tuo metu be pertraukų klausėsi tiesioginių radijo transliacijų ir sekė įvykius Vilniuje, o jausmas ligoninėje buvo itin jaudinantis.

„Dieną po gimdymo laukiau pas mane atvykstančio vyro ir vyresniojo sūnaus. Labai nekantravau, o jų kelionė pas mane nuo namų iki ligoninės užtruko kone šešias valandas – tądien buvo laidojami žuvusieji, taigi eismo spūstys vėl buvo nenusakomos. Neturėjome mobiliųjų telefonų, nežinojau, kur jie. Šešias valandas nervinausi. Ligoninę palikau jau trečiąją dieną, kartu su naujagimiu grįžome namo“, – pasakoja ponia Alma. Dabar ji džiaugiasi, kad pasikliovė nuojauta ir liko ligoninėje. „Jei būčiau pajautusi, kad gimdysiu, būdama namuose, nežinia, kas būtų nutikę - medikams atvykti nebūtų pakakę nė dviejų valandų...“, - tikino Alma.

Vaikelį ponia Alma simboliškai pavadino Vyčiu. Tada ji prognozavo sūnui Lietuvos Prezidento karjerą, tačiau nutiko visai kitaip – kątik 21-ąjį gimtadienį atšventęs Vytis šiandien jau penkiskart paskelbtas plaukimo čempionu, pasižymi dideliais gabumais ir noru mokytis, studijuoja universitete. „Tądien vieni paliko šį pasaulį, o kiti į jį atėjo“, – jausmingai žodžius taria ponia Alma.

BFL nuotr.  / Okupacinės sovietų armijos šarvuotis

TAIP PAT SKAITYKITE:

Ikrauk.lt skaitytojo nuomonė apie Lietuvą šiandien ir 1991-aisiais.

Ikrauk.lt reporterio Dainiaus nuomonė apie 1991-ųjų sausio 13-osios reikšmę.

Sausio 13-osios aukos pagerbtos Kaune.

Sausio 13-osios metines paminėjo ir sostinės teritorinė darbo birža.

Laisvės gynėjų dieną pagerbė jaunieji šalies dziudo meistrai.

Ikrauk.lt skaitytojo nuomonė apie lietuvių vienybę.

Prie Televizijos bokšto paminėta Laisvės gynėjų diena.

Sausio 13-ąją minėjo šalies moksleiviai.

Trumpametražis ikrauk.lt skaitytojo filmukas apie sausio 13-osios įvykius.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt