TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

300 organizacijų memorandumas: šalies prioritetas – sveikatos kultūra

Įkrauk reporterio nuotrauka /
Šaltinis: 15min
0
A A

Kovo 11 d. proga ir prasidedant Seimo Pavasario sesijai Seime spaudos konferencijoje buvo pristatytas „Memorandumas dėl Lietuvos žmonių sveikatos išsaugojimo", kurį pasirašė per 300 organizacijų ir per 500 fizinių asmenų. Memorandume nurodomos esamos problemos sveikatos išsaugojimo srityje ir raginama imtis neatidėliotinų veiksmų joms spręsti. Pagrindinis raginimas Seimui: 2013 m. paskelbti Sveikatos ir sveikatinimo metais.

Kovo 11 d. proga ir prasidedant Seimo Pavasario sesijai Seime spaudos konferencijoje buvo pristatytas  „Memorandumas dėl Lietuvos žmonių sveikatos išsaugojimo", kurį pasirašė per 300 organizacijų ir per 500 fizinių asmenų. Memorandume nurodomos esamos problemos sveikatos išsaugojimo srityje ir raginama imtis neatidėliotinų veiksmų joms spręsti. Pagrindinis raginimas Seimui: 2013 m. paskelbti Sveikatos ir sveikatinimo metais.

Memorandumas LR Prezidentei, LR Seimui, LR Vyriausybei įteiktas Kovo 11 - osios - Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos proga.

Krikščionybės žiniasklaidos tarnybos vadovas ir tikiu.lt redaktorius Juozas Dapšauskas sakė, kad šis memorandumas unikalus atvejis Lietuvoje, kai 300 organizacijų bei per 500 fizinių asmenų kreipiasi į valdžios institucijas su reikalavimais ir siūlosi būti partneriais tuos uždavinius įgyvendinant. „Memorandumą pasirašė organizacijos iš įvairiausių Lietuvos vietovių: didelės skėtinės organizacijos, sveikatos, sporto, blaivybės, kaimo bendruomenės ir susivienijimai, religinės bendruomenės. Tarpe pasirašiusių memorandumą yra ir mokslininkų bei vyskupų, ir paprastų žmonių, susirūpinusių Lietuvos žmonių sveikatos išsaugojimu" , - sakė J. Dapšauskas.

Dar 1994 m. priimtame Sveikatos sistemos įstatyme teigiama: „Gyventojų sveikata yra didžiausia visuomenės socialinė ir ekonominė vertybė, sveikata - tai ne tik ligų ir fizinių defektų nebuvimas, bet ir fizinė, dvasinė bei socialinė žmonių gerovė". Tačiau realybėje taip nebuvo, o visa sveikatos sistema toliau plėtojosi tik farmacijai ir gydymo sistemai palankia linkme. Todėl memorandume sakoma: „Iki šiol nesugebama sistemingai puoselėti sveiką gyvenseną ugdymo įstaigose. Sveikatos politika ir strategija formuojama akcentuojant ligų gydymą ir farmacijos pramonės interesus, neatsižvelgiama į visuomenės narių sveikatos tausojimo ir stiprinimo skatinimo svarbą."

Dokumente taip pat raginama „atsakingas institucijas mažinti korupcijos mastus, kurie laikui bėgant šalyje įgauna vis rafinuotesnes formas ir trukdo valstybei priimti sprendimus, naudingus gyventojų sveikatai". Apie tai kalbėjo Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidentas dr. doc. Aurelijus Veryga įvardindamas alkoholio reklamos draudimo atšaukimo procesą kaip sisteminės korupcijos akivaizdžiausią pavyzdį. „Šio memorandumo įgyvendinimas yra Lietuvos išlikimo klausimas. Žinome, mūsų šalyje žmonių mažėja, ligos jaunėja, darbingų, sveikų žmonių mąžta iki kritinės ribos, kai nebebus kam išlaikyti pensininkų. Tikimės, kad valdžios institucijos rimtai atsižvelgs į šį memorandumą ir kitus metus paskelbs Sveikatos ir sveikatinimo metais. Yra labai gražu gerbti savo rašytojus, kultūrą, istoriją, bet jei mes nesiimsime tinkamų sprendimų sveikatos klausimais, gali nebelikti kam gerbti tuos rašytojus, istoriją, nes ligų statistika yra tiesiog grėsminga ir neleidžianti nieko nedaryti", - sakė psichiatras A. Veryga.

Sveikuolių sąjungos viceprezidentė Sigita Kriaučiūnienė spaudos konferencijos metu pristatė Lietuvos gyventojų apklausą internete „Sveikos gyvensenos mokymas ir jo prieinamumas Lietuvoje". Apklausoje dalyvavo 1090 gyventojai. Anot S. Kriaučiūnienės, apklausos rezultatai rodo, kad didesnė respondentų dalis labai domisi sveika gyvensena - 51 proc., panašus procentas - 46,1 proc. domisi šiek tiek, o visai nesidomi tik 2,6 proc. respondentų. Tai geras rodiklis, tačiau labai stebina, kad sveikos gyvensenos Lietuvoje mokančias organizacijas 52,55 proc. įvardijo nevyriausybines organizacijas, kurios iš valstybės tegauna simbolinį finansavimą arba jokio, o mokesčių mokėtojų lėšomis finansuojami Visuomenės sveikatos biurai įvardijami tik 3,2 proc. respondentų, kaip mokantys sveikos gyvensenos. Gana didelis apklaustųjų skaičius - 28,3 proc. respondentų nežinojo organizacijų, kurios Lietuvoje moko sveikos gyvensenos.

Nacionalinė sveikatos taryba atsiuntė pritariantį memorandumui raštą, kuriame atkreipiamas dėmesys, kad „lėtinių neinfekcinių ligų gydymui išleidžiama iki 75 proc. viso sveikatos biudžeto, o sveikos gyvensenos propagavimui ir skatinimui skiriamas nepakankamas dėmesys".

Artinantis Seimo rinkimams memorandumu raginami visi žmonės būti sąmoningais, patiems rūpintis savo sveikata ir į Seimą rinkti patikimus žmones: „Lietuvos gyventojus raginame kituose rinkimuose į LR Seimą rinkti tik tuos žmones, kurie ne tik žodžiais, bet ir darbais siekia sveikos, blaivios, moralios ir darnios visuomenės kūrimo."

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt