Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Antras antradienis“: aplinka visiems arba ką turime žinoti apie universalų dizainą

Įkrauk.lt nuotrauka
Įkrauk.lt reporterio nuotrauka / Įkrauk.lt nuotrauka
Šaltinis: 15min
0
A A

Aplinka visiems arba universalus dizainas, taip pat vadinamas dizainu visiems, yra pakankamai nauja sąvoka Lietuvoje, tačiau Šiaurės šalyse aplinkos visiems kūrimas jau įsibėgėjęs. Kas tai – visuotinės gerovės rodiklis ar privaloma modernios visuomenės dalis?

Aplinka visiems arba universalus dizainas, taip pat vadinamas dizainu visiems, yra pakankamai nauja sąvoka Lietuvoje, tačiau Šiaurės šalyse aplinkos visiems kūrimas jau įsibėgėjęs. Kas tai – visuotinės gerovės rodiklis ar privaloma modernios visuomenės dalis? Vasario mėnesį renginių ciklas „Antras antradienis“ pristato universalaus dizaino ekspertę iš Švedijos Evastiną Björk, su kuria į šią temą pažvelgsime iš arčiau. Renginys „Aplinka visiems“ vyks vasario 8 d. Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centre. Renginį moderuos Marius Šaliamoras, Vilniaus dailės akademijos Architektūros katedros vedėjas. „Universalaus dizaino esmė gana paprasta. Tai yra toks produktų ir aplinkos projektavimas, kad be papildomo pritaikymo ar specialaus dizaino jais galėti naudotis kuo daugiau žmonių. Taip siekiama gyvenimą padaryti paprastesnį“, – sako renginio viešnia E.Björk. Tačiau ne viskas yra taip paprasta, kaip gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Reikia keisti požiūrį į mus supančią aplinką ir stengtis, kad toks projektavimas iš tiesų patenkintų visų žmonių poreikius, nepriklausomai nuo jų amžiaus, lyties, sveikatos būklės ar kilmės. Taip sumažėtų atskirų sprendimų ir specialių paslaugų poreikis, o tuo pačiu ir išlaidos. „Kaip dažnai sutinkamą pavyzdį galima paminėti transporto pritaikymą visiems Šiaurės šalyse. Stotelių platformos, tvarkaraščių išdėstymas ir apšvietimas, kaip ir visuomeninio transporto priemonės, yra pritaikyti ir žmonėms su negalia, ir tėvams su vaikų vežimėliais“, – pasakoja organizatoriai.

Universalus dizainas prisideda prie atskirties mažinimo ir lygių galimybių, nes fizinė aplinka, produktai, komunikacija, informacinės technologijos ir paslaugos tampa pasiekiami ir jais naudotis gali kaip įmanoma daugiau visuomenės narių.

Toks projektavimas tai pat šalina kliūtis socialinei integracijai visuomenėje, o tai yra svarbus visuomenės gerovės požymis. „Tokios kliūtys gali atsirasti dėl švietimo spragų, šeimyninių aplinkybių, urbanistinio planavimo, architektūrinių sprendimų arba gali būti psichologinio, kultūrinio, socialinio, profesinio pobūdžio. Todėl universalus projektavimas padeda įgyvendinti pilietiškumą ir piliečių teisę į savarankišką gyvenimą“, – pabrėžia E.Björk.

Prašome atkreipti dėmesį, kad vietų skaičius yra ribotas, vietų rezervacija nevykdoma. Renginys vyks anglų kalba su vertimu į lietuvių kalbą, įėjimas nemokamas.

Renginio vieta – Vilniaus dailės akademijos Dizaino inovacijų centras, Maironio g. 3, Vilnius; laikas – vasario 8 d. 18 val.

Atsisiųsti renginio „Aplinka visiems“ plakatą. „Antras antradienis“ yra Šiaurės šalims skirtų renginių ciklas, kurio renginiai vyksta kiekvieno mėnesio antrą antradienį. Ciklo sumanytojas ir rengėjas Šiaurės ministrų tarybos biuras Lietuvoje.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Antradienis
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt