Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Apie hepatitą – ne iš vadovėlio

Šaltinis: 15min
0
A A

Retai kada norisi pasisakyti oficialių progų temomis. Šiandien padarysiu išimtį, nes minima Pasaulinė hepatitų diena. Kodėl? Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kas...

Retai kada norisi pasisakyti oficialių progų temomis. Šiandien padarysiu išimtį, nes minima Pasaulinė hepatitų diena. Kodėl? Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kas dvyliktas pasaulio gyventojas yra užsikrėtęs hepatito virusu, tik dažnas ilgą laiką nieko net nežino apie užslėptą ligos formą, nes kepenyse nėra skausmo receptorių. Lietuva tikrai ne išimtis. Štai, pvz., radau Panevėžio visuomenės sveikatos centro duomenis: pernai Panevėžio apskrityje užregistruota 3 kartus daugiau virusinių hepatitų atvejų nei 2009 metais. Čia dažniausiai registruojama virusinio hepatito forma yra hepatitas B, kaip ir visoje šalyje.

Tad ar esate tikri dėl savęs? Juk hepatitais užsikrečia ne vien narkomanai ar prostitutės, užkratas gali tykoti net iš pažiūros nekaltame grožio ar tatuiruočių salone, kur dirbama su prastai dezinfekuotais įrankiais. Taip pat ir žmonės, kuriems buvo perpiltas kraujas iki 1993 m., gali būti užkrėsti šiuo virusu. Ir ciroze serga ne tik alkoholikai - dviem trečdaliais atvejų jos priežastis yra būtent hepatito virusas. Lietuvoje gali būti apie 50-70 tūkst. užsikrėtusiųjų hepatitu C - liga, kuri iš lėto žudo kepenis ir galiausiai sukelia labai sunkias ligas: cirozę, kepenų vėžį. O apie medikų, užsikrėtusių hepatitu B, skaičių, viešai net neskelbiama. Bijoma išgąsdinti pacientus?

Hepatitas - tikra kančia sergančiam ir ligonio šeimai. Pats kovą su hepatitu stebiu jau kelis mėnesius, bet nieko negaliu padėti - kovoja mano artimas bičiulis. Kol nesergi ar nesi susidūręs su konkrečiais atvejais, tol sunku įsijausti ar įsivaizduoti net kaip būtų, jei susirgtum paprasčiausiais vėjaraupiais, ką jau kalbėti apie sunkią kepenų ligą. Taigi mano įspūdžiai - ne iš vadovėlio. Ši liga egzistuoja, ir ji gali būti visai šalia - užtenka pasigilint į Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) pateikiamą oficialią statistiką.

Kaip ir bet kuris žmogaus organas, taip ir kepenys nesukurtos šiaip sau - jos atlieka gyvybiškai svarbias funkcijas: dalyvauja medžiagų apykaitoje, išskiria tulžį, reguliuoja kraujo cirkuliaciją ir t.t.  Bet visa tai greičiausiai išmokome dar per biologijos pamokas. O ką žinome apie hepatitus? Paprastai sakant, tai - kepenų uždegimas, kurį sukelia įvairios priežastys ir užsikrėsti galime įvairiais keliais: dėl prastos higienos hepatitu A dažniausiai užsikrečia vaikai, o hepatitu B dažniau - suaugusieji, kadangi pastaroji ligos forma plinta per kraują ir lytinio kontakto metu.

Šiandien žinomas A, B, C ir E formų hepatitas. Skiepais apsisaugoti galima tik nuo hepatito A ir B formų - patogiausia rinktis kombinuotą inaktyvuotą vakciną, kuria galima vienu metu pasiskiepyti nuo abiejų ligos formų, o mažiesiems mūsų piliečiams vakcina nuo hepatito B - išvis nemokama. Ką tik paskelbta ir apie naujai sukurtą vaistą nuo hepatito C, bet remiantis fundamentaliu sveikatos apsaugos principu, visada geriau ligos išvengti, negu gydytis nuo jos. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis  kitų formų hepatitų vakcinos - įvairiose vystymo stadijose: vienos dar tik kuriamos, su kitomis jau atliekami klinikiniai tyrimai. Deja, apie dvidešimt procentų hepatitų tebėra neaiškios kilmės.

Nustatyta, bet dar iki galo neištirta hepatito forma - hepatitas G. Tai beždžionių liga, kuria jau užsikrečia ir žmonės - lytiniu keliu arba perpilant kraują. Virusas buvo atrastas donorams, kuriems buvo perpiltas jų pačių kraujas; pavojingi produktai yra šviežiai šaldyta kraujo plazma, leukocitų ir trombocitų masės. Viruso atrasta beveik 40 proc. pacientų, kuriems taikoma hemodializė, kraujyje - tiesa, kol kas ne Lietuvoje. Taip pat šio viruso dažniau randama intraveninius narkotikus naudojančių žmonių kraujyje. Skirtingi šio viruso genotipai sutinkami Afrikoje, Europoje ir Azijoje, bet apskritai jis paplitęs visame pasaulyje.

Taigi kaip apsaugoti savo kepenis - o tiksliau savo sveikatą ir gerovę - nuo klastingų hepatito viruso formų? Nieko naujo nepasakysiu - sveikata reikia pradėti rūpintis anksčiau, nei tenka atgulti į ligos patalą. Nuo ko galite - pasiskiepykite, jei turite pagrindo nerimauti - pasidarykite tyrimą dėl hepatito C. Beje, BNS praneša, kad Tarptautinės hepatitų dienos proga bus organizuojama renginių, pasidomėkite išsamiau.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt