Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2011 11 10

Ar skaitymas priklauso nuo politikų?

Šiandien nuolat girdime, kad bibliotekose trūksta naujų knygų, o valdžia neskiria lėšų joms nupirkti. Bibliotekų fondai pildomi privačių iniciatyvų ir rėmėjų dėka.
/ Įkrauk reporterio nuotrauka

Šiandien nuolat girdime, kad  bibliotekose  trūksta naujų knygų, o  valdžia neskiria lėšų joms nupirkti. Bibliotekų fondai pildomi privačių iniciatyvų ir rėmėjų dėka. Spalio mėnesį  LR Seimo nario Vytenio Povilo Andriukaičio asmeninė knygų kolekcija surado deramą vietą Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešosios bibliotekos lobynuose. 1000 vienetų dovanotų knygų (tame tarpe ir reti 1932, 1948 ir kt. metų leidimo senieji leidiniai) atsidurs tarp savo likimo sesių:  jų eilutėmis bėgios žingeidžios skaitytojų akys, puslapius glostys  įvairaus amžiaus žmonių pirštai... Ši kilni Seimo nario dovana bibliotekai pažadino norą pakalbėti apie knygos prieinamumą visuomenei. Ką skaitysime? Ar bibliotekų fondų papildymas naujomis knygomis netaps pačių skaitytojų problema?

Nereikia kartoti žinomų tiesų, kad  literatūros skaitymas padeda vystytis žmogaus protui ir mąstysenai, formuoja turtingesnį žodyną, tobulina rašymo ir kalbėjimo įgūdžius,  padidina kūrybingumą, stiprina mokymosi malonumą, teikia džiaugsmą ir t.t.  Knygos reikšmė kiekvieno žmogaus gyvenime - neišmatuojama. Pavojus, kad knyga, kaip kultūros pavidalas - daiktas, sunyks, atrodo praeina: pati knyga kažkaip stebuklingai  prisitaikė ir užėmė  savo vietą tarp medijų, komunikacijos - informacijos priemonių. Skaito visi, kurie nori išsilaikyti dabartinio gyvenimo paviršiuje, laiku gauti informaciją ir ja pasinaudoti. Tačiau ar gali šiandien bibliotekos pasigirti naujų knygų pasiūla?

Tegul kalba skaičiai. Jau 2009 metais 80 procentų buvo sumažintas finansavimas viešųjų bibliotekų fondams atnaujinti (2010, 2011 metais naujų knygų įsigijimo  galimybės taip pat liko ribotos).  Lietuvos bibliotekos smarkai atsiliko  nuo Europos Sąjungos valstybių aprūpinimo spaudiniais ir kitais dokumentais srityje.  Lietuvos viešosios bibliotekos tūkstančiui gyventojų  teišgali įsigyti po 26 naujas knygas, kai Tarptautinė bibliotekų asociacijų federacija (IFLA)  rekomenduoja tokioms bibliotekoms tūkstančiui gyventojų įsigyti po 200 - 250 naujų knygų. Vadovaudamasi taupymo politika Vyriausybė padidino pridėtinės vertės tarifą knygoms. Mokesčių didinimas ir autorių pajamų apmokestinimas privalomuoju pensijų socialiniu draudimu ir sveikatos draudimu ženkliai  padidino knygų kainą ne tik visuomenei, bet ir pačiai valstybei. Akivaizdu, kad treji krizės metai - tuščios lentynos bibliotekose.

„Knygių" visuomenė - bibliotekininkai, rašytojai, literatai, leidėjai, pedagogai šaukte šaukia: trūksta naujų knygų, visuotinai prieinamas, nebrangus, patrauklus knygų skaitymas diena iš dienos negrįžtamai praranda  savo pozicijas.

Lietuvos bibliotekininkų draugija, viešųjų bibliotekų bendruomenės ne kartą kreipėsi į Lietuvos Respublikos  Prezidentę,  Seimo švietimo, mokslo ir kultūros komitetą, Vyriausybę, Finansų ir Kultūros ministerijas dėl nepakankamo bibliotekų finansavimo ir  beatodairiško lėšų komplektavimui mažinimo. Neabejotina, kad bibliotekininkams sunku kartoti jau išsakytas tiesas. Savo įžvalgas, grėsmes aukščiau išvardintoms institucijoms ne kartą dėstė skaičių ir argumentų kalba. Storuose segtuvuose -  prašymų, laiškų, atsakymų šūsnys...

Ką dar šiandien bibliotekose dirbantys specialistai  turi  pasakyti, kad būtų išgirsti? Kad prašo ne sau? Kad už kiekvieno bibliotekininko tūkstančiai skaitančių žmonių?  Gal dar kartą priminti Vilniaus universiteto profesorės Viktorijos Daujotytės - Pakerienės žodžius, kad  „kai biblioteka paliekama visiškame skurde, paliekama ne tik biblioteka. Čia pjaunama per kultūrą ir per žmonių gyvenimus"? O gal pakartoti banalią tiesą, kad laikas skuba ne mūsų naudai? Kad  jeigu dabar vaikas paliekamas be knygos, be bibliotekos, jis tai praras visam gyvenimui. Jis niekada jau nebebus ir neturės tų trejų ar ketverių metukų, kai jam reikia perskaityti tas knygas, kurias skaito jo bendraamžiai visame pasaulyje.

Tačiau sprendimus priima politikai. Ar gali jie padėti skaitantiems? Žinoma gali. Tereikia priimantiems sprendimus dažniau apsilankyti bibliotekose, sustoti ties dovanojamų knygų lentynomis, kurios yra visose bibliotekose (dovanų lentynose skaitytojai palieka perskaitytas knygas, kurias dovanoja kitiems), stabtelėti informacinėse skaityklose, abonementuose, pamatyti jaunų ir vyresnių žmonių grupes, bendraujančius, skaitančius, laisvai naršančius interneto platybėse ar dar tik  besimokančius kompiuterinio raštingumo... Išklausyti, o, svarbiausia, išgirsti bibliotekininkų bėdas, džiaugsmus, pamatyti ir suvokti bibliotekos veiklos  platumą ir įvairovę, pakalbinti čia nuolat  besilankančius žmones... Gal tada būtų galutinai suprasta naujos knygos reikšmė ir jos reikalingumas?

Aldona Jeleniauskienė, 2011-11-10, Vilnius Autorės nuotr. Vytenio Povilo Andriukaičio dovanotos knygos Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus viešajai bibliotekai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Žiemą per dieną išsimaudęs penkiuose ežeruose keliautojas K.Mieliauskas ragina kas rytą lįsti po šaltu dušu
Reklama
Inovacijų agentūros teikiamas paslaugas teigiamasi vertina 88 proc. klientų
Reklama
Paroda „Beauty Expo 2024“: trys dienos profesionaliems grožio produktams ir paslaugoms
Reklama
IKEA mažina kainas
Užsisakykite 15min naujienlaiškius