Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ar Lietuvos darbo birža skatina verslumą?

Živilė Masiulionytė
Živilė Masiulionytė
Šaltinis: ikrauk.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

Pastaruoju metu yra ypač daug kalbama apie verslumą ir jo skatinimą. Versli visuomenė bei versli asmenybė - laikoma geresnės, produktyvesnės ateities garantu. Taip užtikrinant...

Pastaruoju metu yra ypač daug kalbama apie verslumą ir jo skatinimą. Versli visuomenė bei versli asmenybė – laikoma geresnės, produktyvesnės ateities garantu. Taip užtikrinant ne tik ekonominį ir socialinį šalies augimą, bet ir augimą kiekvienam kaip asmenybei. Juk verslumą reikia suprasti plačiąja prasme – ne tik kaip verslo kūrimą ir vystymą, bet ir kaip asmeninių savybių rinkinį, tokių kaip: kūrybiškumas, iniciatyvumas, kritinis mąstymas ir pan., reikalingą įvairiose gyvenimo situacijose.  

Lietuvos darbo biržos tinklalapyje (www.ldb.lt) yra atskirai išskirta verslumo nuoroda, kur galima rasti įvairios, išsamiai pateiktos informacijos apie verslumą (Lietuvos darbo birža -> Jaunimo darbo svetainė -> Ieškantiems darbo -> Verslumas). Pirmiausia yra pateiktas trumpas verslumo apibrėžimas, verslumą apibrėžiantis kaip asmens gebėjimą idėjas paversti veiksmais. Taip pat pateiktos su verslo kūrimu susijusios nuorodos:

•    nemokamų leidinių apie verslumą internetiniai puslapiai;
•    VMI informacija pradedantiesiems;
•    Lietuvos ekonomikos apžvalga;
•    pradedančiojo verslą pradžiamokslis;
•    informacinis portalas verslui;
•    žinynas kuriantiems verslą;
•    pateikiami straipsniai, naudingi patarimai;
•    nemokamos konsultacijos iškilusiais verslo klausimais.                                                                        

Toliau, trumpai pristatomi darbo biržoje anksčiau vykdyti verslumo projektai, pvz.: „IKT ir verslumo įgūdžių stiprinimas pradedant savo verslą“ – nemokamas verslo pradmenų kursas internetu bei „Verslumo skatinimo“ projektas – lengvatiniai kreditai verslui. Taipogi yra pateikta informacija apie verslo liudijimų lengvatas, nurodoma kur ieškoti reikiamos informacijos. Šiek tiek pristatyta ir Nacionalinė jaunimo verslumo ugdymo ir skatinimo 2008-2012 m. programa, jos tikslas ir siekiai.                                                                                                          Lietuvos darbo biržoje yra teikiamos subsidijos naujų darbo vietų steigimui, kurios teikiamos, jei įgyvendinama viena iš šių remiamų priemonių:

•    darbo vietų steigimo subsidijavimas (darbo vietų steigimo subsidijavimu siekiama skatinti darbdavius steigti naujas darbo vietas arba pritaikyti esamas prie bedarbio negalios, įdarbinant juos pagal neterminuotą darbo sutartį);

•    savarankiško užimtumo rėmimas (asmenims (buvusiems bedarbiams), kurie turi gerų sumanymų dėl savo verslo organizavimo ar jo plėtros, teritorinė darbo birža gali pasiūlyti finansinę paramą darbo vietos steigimui);

•    vietinių užimtumo iniciatyvų projektai (Vietinių užimtumo iniciatyvų projektai (VUI) – tai naujų darbo vietų steigimo projektai, padedantys sutelkti vietos bendruomenės ir socialinių partnerių pastangas didinti atskirų regionų gyventojų užimtumą bei vystyti vietos socialinę ekonominę infrastruktūrą).

 Lietuvos darbo biržoje teikiamas darbo vietų steigimo subsidijavimas – tai išskirtinai neįgaliesiems skirta priemonė, kai darbdaviams, steigiantiems naujas darbo vietas arba pritaikius jas prie bedarbio negalios ir įdarbinantiems darbo biržoje registruotus bedarbius, praradusius dalinį darbingumą, skiriama subsidija. Subsidija iki 40 Vyriausybės patvirtintos minimalios mėnesinės algos dydžių skiriama darbdaviams, įdarbinantiems asmenis pagal neterminuotas darbo sutartis. Įsteigta (pritaikyta) darbo vieta turi būti išlaikyta ne mažiau kaip 36 mėnesius, įdarbinus teritorinės darbo biržos siųstą asmenį.                                                                        

Lietuvos darbo biržoje galimas savarankiško užimtumo rėmimas – parama neįgaliesiems, savarankiškai sprendžiantiems užimtumo problemą įkuriant sau darbo vietą. Paramos dydis darbo vietai įsteigti gali siekti iki 40 Vyriausybės patvirtintos minimalios mėnesinės algos dydžių. Įkurta darbo vieta turi būti išsaugota ne mažiau kaip 36 mėnesius nuo jos įsteigimo dienos.                                    

Subsidija individualiai veiklai pagal verslo liudijimą gali būti skiriama verslo liudijimo įsigijimo išlaidoms (pajamų mokesčiui) ir valstybinio socialinio draudimo įmokų, privalomų asmenims, kurie verčiasi individualia veikla pagal verslo liudijimą, išlaidoms iš dalies padengti. Subsidija individualiai veiklai pagal verslo liudijimą gali būti mokama, kai verslo liudijimas išduodamas ne trumpesniam kaip vieno mėnesio laikotarpiui ir (ar) jį tęsiant iki 12 mėnesių. Pakartotinai subsidija individualiai veiklai pagal verslo liudijimą gali būti skiriama ne anksčiau kaip po 12 mėnesių nuo paskutinės paskirtos subsidijos pasibaigimo dienos. Subsidijos dydis už kiekvieną veiklos pagal verslo liudijimą mėnesį ne didesnis kaip 0,25 Vyriausybės patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos dydžio.               

Viską apibendrinus, galima daryti išvadą, kad Lietuvos darbo biržoje verslumui yra skiriamas nemažas dėmesys. Verslumas yra skatinamas, suteikiant tam tikrų lengvatų ir paramą žmonėms, turintiems verslo idėjų, vykdant verslumo projektus ir šviečiant visuomenę.

Naujienų galite įkrauti skaitytojų naujienų portale ikrauk.lt, siųsti el. paštu 15min@15min.lt arba parašyti per „Facebook“ paskyrą štai čia.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt