Dabar populiaru
Publikuota: 2011 gruodžio 5d. 15:37

Atradimas, pakeitęs dabartį: elektros energija

Įkrauk reporterio nuotrauka /

Įsivaizduokite gyvenimą be elektros, be šviesos. Taip, dabar tai įsivaizduoti beveik neįmanoma. Bet visgi gilioje senovėje mūsų protėviai be to išsiversdavo. Lempa, šviestuvas, ypač elektra buvo už jų mąstymo ribų.

Įsivaizduokite gyvenimą be elektros, be šviesos. Taip, dabar tai įsivaizduoti beveik neįmanoma. Bet visgi gilioje senovėje mūsų protėviai be to išsiversdavo. Lempa, šviestuvas, ypač elektra buvo už jų mąstymo ribų.

Gilioje senovėje užsiiminėti savo veikla žmonės galėjo tik šviesiu paros metu. Laikui bėgant buvo išmokta valdyti ugnį, todėl kai kuriuos darbus buvo įmanoma atlikti ir naktį. Maždaug apie 3000 metų prieš Kristų buvo išrastos žvakės, vėliau ir fakelai. Šis išradimas sulaukė labai didelio pasisekimo. Apie IV amžių prieš mūsų erą Graikijoje išrandamos ir pradedamos naudoti aliejinės lempos. Tai buvo indai, pagaminti iš akmens, molio, kaulų, ar kriauklių, į kuriuos įpildavo alyvos ar riebalų ir degindavo. Laikui bėgant, tokiai lempai pradėtas naudoti stiklinis dangtis. 1792 metais Viljamas Merdokas pirmą kartą apšvietė patalpą dujomis. Pradėtas naudoti kuras, žibalinės lempos. Dirbtinės šviesos atsiradimas vis tobulėjo.

XIX amžiaus pabaigoje atsirado kaitinamosios lempos. Mokslininkai atlikdavo daug bandymų su elektra, elektros prietaisais. 1879 metais amerikiečių išradėjas Tomas Edisonas sukūrė lemputę. 1882 metais Niujorke atidaryta pirmoji (Tomo Edisono) elektrinė. Laikui bėgant lemputė buvo vis tobulinama, vis daugiau žmonių ėmė ją naudoti. Lemputė palengvino gyvenimą ir buitį.

Dabartyje be lemputės,elektros prietaisų mes negalime įsivaizduoti savo gyvenimo. Šviesa naudojama visur — namuose, mokyklose, ligoninėse, parduotuvėse, gamyklose... Tyrimų duomenimis, viena trečioji dalis žemėje pagaminamos elektros energijos sunaudojama elektros lemputėms. Dingus elektrai paprastai puolame į neviltį, tai įrodo, jog be šviesos mes nemokame gyventi. Į pagalbą „atskuba“ žvakės, bet tokiu būdu ištveriame tik kelias dienas. Šiuo metu auga gyvenimo lygis, tobulėja naujos technologijos, mokslo ir sveikatos naujovės. Išrandamos įvairios lemputės — taupančios elektros energiją, LED ir t.t. Žmonių gyvenimas bei buitis tampa vis lengvesnė.

Taigi, be elektros energijos ir šviesos mūsų gyvenimas būtų žymiai sunkesnis. Turime būti dėkingi visiems išradėjams ir mokslininkams, nes tai — išradimas, pakeitęs dabartį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

23:30
04:39
00:23

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt