Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Augintiniui įsisiurbė erkė. Ką daryti?

Fairfax County (CC-by)
Fairfax County (CC-by)
Šaltinis: 15min
0
A A

Artėjanti vasara ne tik siūlo malonius saulės spindulius ir gaivų vėjelį, bet ir ne visuomet malonius "draugužius" mūsų keturkojams draugams. Dažnai nepastebime, kai parazitas spė...

Artėjanti vasara ne tik siūlo malonius saulės spindulius ir gaivų vėjelį, bet ir ne visuomet malonius "draugužius" mūsų keturkojams draugams. Dažnai nepastebime, kai parazitas spėja įsisiurbti į augintinio odą, o pamačius jau būna per vėlu - tenka traukti. Kokias ligas gali sukelti erkės įsisiurbimas?

Kai gyvūnui įsisiurbia erkė, iškyla pavojus jam susirgti pavojinga liga - babezioze. Ją sukelia Babesia genties pirmuonys - šunims tai būna Babesia canis ir B. gibsoni. Ja gali sirgti šunys, katės, arkliai ir galvijai. Įsisiurbusi erkė užkrečia gyvūną per 2-3 dienas nuo įsisiurbimo, todėl kai pamatot ją ant gyvūno, tuoj pat ištraukite. Jeigu ji buvo įsisiurbusi jūsų gyvūnui tik trumpą laiką, gali būti kad dar nesppėjo perduoti užkrato, bet jeigu radote ją jau gerokai išpampusią, tada visko gali būti.

Babesia, kaip ir maliarinis plazmodijus, sukelia eritrocitų irimą, kuris gali būti įvairaus sunkumo - nuo santykinai lengvos iki mirtinos formos. Liga gali būti žaibiška, ūmi arba lėtinė. Imliausi jai būna jauni gyvūnai. Šuo nustoja ėsti, jaučiasi silpnas ir liūdnas. Jų dantenos būna išblyškusios, pasireiškia karščiavimas, oda pagelsta, nes jų kraujyje atsranda daug pigmentų iš suirusių eritrocitų, kurių organizmas nespėja perdirbti (tai ypač matosi akių baltymuose), šlapimas pasidaro tamsus. Esant žaibiškai ligos formai dauguma gyvūnų nugaišta, gydomi ar ne. Jeigu liga ūmi, simptomai tie patys, tik ne tokie žiaurūs. O jeigu ligos eiga būna lėtinė, šuo tiesiog turi mažai energijos - jis irgi serga anemija, bet ne taip baisiai. Šuns viduriai gali būti tai paleisti, tai užkietėję. Liga tęsiasi nuo 3 savaičių iki 3 mėnesių. Persirgę šunys įgyja nestabilų imunitetą, nes jų organizmas paprastai nepajėgia iki galo atsikratyti parazito - toks gyvūnas patampa babeziozės nešiotoju 1-2 metams.

Skiepų nuo babeziozės, deja, nėra, taigi dabar viskas, ką galite padaryti - tai stebėti, ar jūsų gyvūnui nepasireikš jos požymiai. Inkubacinis laikotarpis (t.y. nuo užsikrėtimo iki ligos simptomų pasireiškimo) trunka nuo 10 dienų iki 3 savaičių. Jeigu ką, tuoj veskite savo augintinį pas veterinarą.

Geriausia yra iš anksto imtis priemonių išvengti erkių. Kasdien patikrinkite savo gyvūną, ar neturi erkių, ir jas ištraukite. Kai išvedate šunį pavedžioti arba katiną išleidžiate palakstyti, uždėkite jam antierkinį antkaklį arba apipurkškite akaricidiniais preparatais. Jeigu turite nuosavą kiemą, kruopščiai šienaukite veją, apkarpykite medžius ir krūmus taip, kad žemę pasiektų saulės šviesa - to erkės nemėgs.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt