Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Bestselerio apie dizaino vadybą autorė Kathryn Best: mąstyseną keičiančios inovacijos turėtų prasidėti nuo valdininkų

Kathryn Best
Kathryn Best
Šaltinis: 15min
0
A A

Praėjusią savaitę Lietuvoje viešėjusi populiarių  knygų apie dizaino vadybą autorė Kathryn Best atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje dominuoja amatais paremta kultūra, ir tai gali padė...

Praėjusią savaitę Lietuvoje viešėjusi populiarių  knygų apie dizaino vadybą autorė Kathryn Best atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje dominuoja amatais paremta kultūra, ir tai gali padėti Lietuvai suvokti dizaino vaidmenį ir paskatinti dizaino mąstymu ir vadyba paremtas inovacijas. Vis dėlto kliūtis šiai plėtrai gali būti istorinis kontekstas bei kultūrinis ir socialinis šalies homogeniškumas.

„Iš to, ką man teko matyti Lietuvoje, akivaizdu, kad turite sugebėjimų daryti gražius daiktus. Tačiau tai labiau amatais ir menu paremta dizaino pusė. Todėl dauguma žmonių Lietuvoje turbūt mano, kad dizainas yra tiesiog objektas, ant kurio tu sėdi, ar kitas materialus daiktas. Tuo metu šalyse, kuriose yra daugiau globalių verslų, dizainas naudojamas ne tik kaip stilizavimo, o vadybos sprendimų priėmimo funkcija“, – sako Vilniaus dailės akademijos (VDA) Dizaino inovacijų centro kvietimu Vilniuje visą savaitę su studentais ir dėstytojais dirbusi lektorė.
Pasak jos, nors dizaino vadybos istorija yra susijusi su stambiomis korporacijomis, kurios valdo oro uostus, prekybos centrus, gamybos įmones, tačiau pasaulyje ima dominuoti mažos ir vidutinės organizacijos, kurioms lengviau  prisitaikyti prie šiandieninio pasaulio pokyčių nei didelėms.

„Aš nebandau įtikinti,  kad dizainas svarbus, aš tiesiog parodau pavyzdžius kompanijų, kurios investavo į dizainą ir kokius rezultatus jos pasiekė, kaip tai padėjo užauginti jų pelną“, – sako architektės išsilavinimą turinti lektorė, dirbusi ir reklamos srityje bei konsultavusi tokius prekių ženklus kaip „Starbucks“, „Orange“, garsius architektų biurus ir kt.

Pasak K.Best, dizainu paremtas mąstymas tarnauja kaip yra verslo įrankis, galintis pakeisti žmonių požiūrį į tai, ką jie daro. Jis padeda tapti kūrybiškesniu ir lankstesniu verslo planavimo sprendimuose. Tai liudija ir Estijos pavyzdys, kurios valdžia priėmė strateginį sprendimą skatinti ir remti kūrybines industrijas ir pateikti tai kaip sudėtinę Talino, kaip  dizaino, kūrybiškumo ir inovacijų centro, identiteto dalį.

Nors estų kultūra, kaip ir Lietuvos, taip pat paremta amatais, tačiau paketa į aukštesnį lygį – valdžia stengiasi įgalinti žmones, kad jie kurtų ir augintų verslus, ir suteikia tam reikalingus įrankius. Pavyzdžiui, 2010 m. rinkoje pasirodžiusi K.Best knyga „The Fundamentals of Design Management“, Estijos valstybinių institucijų pastangomis pirmiausia buvo išleista ne anglų, o estų kalba.

Nuo JAV iki Lietuvos paskaitas skaitančios lektorės nuomone, jei Lietuvoje daug įtakos turi biurokratai, o verslas patiria daug suvaržymų, dizainu patemtas mąstymas ir inovacijos pirmiausia turėtų prasidėti nuo valstybinio sektoriaus. Be to, tyrimai rodo, kad inovatyviausiose organizacijose dirba skirtingų kultūrų ir amžiaus grupių žmonės, todėl homogeniškose kultūrose inovuoti yra sunkiau.  Tačiau, K.Best, teigimu Lietuva neabejotinai turi pranašumų prieš kitas šalis, kuriuos tereikia identifikuoti – pavyzdžiui, galbūt čia žmonėms lengviau pradėti verslą, jei prieš tai jiems kartą nepasisekė ir įmonė bankrutavo.

„Šiandieninėje rinkoje labai svarbu išmokti  bendradarbiauti – dirbti kartu, diskutuoti apie idėją ir galimus jos sprendimus bei daryti klaidas. Priešingai nei kitose disciplinose, pavyzdžiui, inžineriniame projektavime,  kur pateikiamas tik vienas sprendimas ir jis negali būti klaidingas, dizaino procese iš trijų idėjų galima rintis vieną geriausią ir, jei ji neveikia, išbandyti kitą“,- sako K.Best.

Iš JAV kilusi K.Best yra D.Britanijos Karališkosios menų akademijos narė, dėstė dizaino vadybą Kūrybinių industrijų universitete (University for the Creative Arts) bei vadovavo tyrimams, vykdomiems Inholando taikomųjų mokslų universiteto (Inholland University of Applied Sciences) medijų, prekių ženklų, reputacijos ir dizaino vadybos centre. 2006 m. išleista K.Best knyga „Design Management: Managing Design Strategy, Process and Implementation“ sulaukė didelio tarptautinio pasisekimo ir yra išversta į 12 kalbų. Šiuo metu autorė baigia ruošti naujausios savo knygos, kuri bus pristatyta kitais metais, leidimą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt