TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Dažniausios klaidos perkant automobilį

Įkrauk reporterio nuotrauka /
Šaltinis: 15min
0
A A

Lietuvoje kasmet tendencingai didėja skaičius atvežamų vogtų automobilių, tad tikimybė įsigyti vogtą automobilį yra gana didelė.

Lietuvoje kasmet tendencingai didėja skaičius atvežamų vogtų automobilių, tad tikimybė įsigyti vogtą automobilį yra gana didelė. Ką reikėtų žinoti, kad neįsigytumėte vogtos transporto priemonės? Kelis paprastus, tačiau vertingus patarimus duoda vienos advokatų kontoros teisininkas Žygimantas Žvinys.

Galima rasti ne vieną straipsnį, kurių herojai yra nukentėję nuo asmenų, kurie pardavė vogtus automobilius. Tad norint apsisaugoti nuo vogto automobilio įsigijimo reikėtų atlikti kelis paprastus veiksmus.

Pirkimo - pardavimo sutartis. Automobilio pirkimo - pardavimo sutartis neretai duodama tuščia arba dalinai užpildyta su registracijos liudijime nurodyto savininko duomenimis, o automobilio pardavimą vykdantis asmuo nenurodo nei savo duomenų, nei pateikia įgaliojimo, kad veikia savininko įgaliotas ir turi teisę parduoti konkretų automobilį motyvuodamas neva norintis išvengti didelių mokesčių. Sutartis būna pildoma Lietuvoje nors nurodoma, kad ji sudaryta užsienio valstybėje. Patys surašę pirkimo - pardavimo sutartį ir nurodydami asmenį, kuris nedalyvavo jos sudaryme bei nurodydami neatitinkančias tikrovės aplinkybes rizikuojate tapti nusikaltimo bendrininkais. Šioje vietoje būtina atkreipti dėmesį į tai, kad tokia sutartis gali būti pripažinta suklastota ir atsirasti LR BK numatytos pasekmės. Jeigu paaiškėja, kad automobilis buvo pavogtas ar išsinuomotas ir parduotas, tai atsiranda trečiųjų asmenų pretenzijos dėl įsigyto automobilio ir pirkėjas paliekamas vienas su suklastotais dokumentais ginčytis su pirmuoju savininku. Sekanti problema yra perkamo automobilio kaina. Sutartyje automobilio kaina dažnai yra nurodoma žymiai mažesnė ir kaip praktika rodo pasitaiko net ir tokių atvejų, kai už apynaujį automobilį yra nurodoma 1000 litų suma. Tad net jei ikiteisminio tyrimo pareigūnams pavyktų rasti transporto priemonę pardavusį asmenį iš jo būtų neįmanoma išsiieškoti didesnės sumos nei nurodyta sutartyje. Tais atvejais, kai automobilio pirkėjas pats užpildo sutarties blanką, nurodydamas tikrovės neatitinkančius duomenis (pardavėją, kainą, sudarymo vietą ir t.t.) negali būti pripažintas sąžiningu įgijėju, nes iš visos eilės aplinkybių turėjo ir privalėjo suprasti, kad automobilis yra probleminis (greičiausiai pavogtas), automobilį parduodantis asmuo galimai nėra jo savininkas ir nėra savininko įgaliotas ir kad į jo perkamą automobilį tretieji asmenys gali turėti pretenzijų.

Dokumentų sutikrinimas. Prieš perkant automobilį būtinai reikėtų paprašyti asmens parduodančio automobilį pateikti asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus, užsirašyti pardavėjo duomenis, kad kilus nesklandumams ar atsiradus pretenzijoms žinotumėte ir galėtumėte nurodyti automobilio pardavėjo duomenis. Taip pat patartina perkamu automobiliu nuvykti į VĮ „Regitra" ar atitinkamą automobilio gamintojo atstovybę Lietuvoje ir pasitikrinti automobilio atitikimą dokumentams. Taip pat galite sužinoti ar atitinka perkamas automobilis gamintojo komplektaciją. Tais atvejais, kai VĮ Regitra ir gamintojo atstovo įmonė nedirba, analogiškai galite pasitikrinti kreipdamiesi į policijos komisariatą. Jeigu automobilio pardavėjas atsisako tikrinti automobilį VĮ „Regitra", gamintojo atstovo įmonėje ar policijoje žinokite, kad automobilis yra probleminis ir geriau susilaikykite nuo pirkimo. Praktika rodo, jog pasitaiko netgi tokių atvejų, kai asmuo nusiperka automobilį vienu kėbulo numeriu net jo nesutikrinęs jo su automobilio registracijos liudijime nurodytuoju. Dažniausios priežastys, tai yra kėbulo numerio iškalimo vietos nežinojimas ir „aklas" pasitėjimas pardavėju. Viena iš priežasčių yra tai, kad kiekvieno automobilių gamintojo pasirinkta vieta kėbulo numerio iškalimui yra skirtinga. Taip pat kėbulo numerio ženklinimo vieta gali skirtis ir to paties gamintojo skirtinguose modeliuose.

Vagys nesivargina ir keičia tik pagrindinius užraktus. Automobilis išriedėjęs iš gamyklos dažniausiai turi 3 ar daugiau raktų (raktų skaičius priklauso nuo gamintojo ir būna nurodytas automobilio vartotojo instrukcijoje, kuri dažniausiai būna pateikiama su automobiliu). Automobilio raktai turi tikti: durų, užvedimo, daiktadežės, bagažinės užraktams (taip pat jei yra galinių sėdinių atlošų, „oro pagalvės" atjungimui skirtų ar kitų užraktų). Jei automobilis atsidaro ir užsiveda vienu raktu tačiau nerakina daiktadežės arba bagažinės tai jau yra signalas, kad buvo pakeisti užraktai. Galimai tai įvyko dėl tam tikros natūralios priežasties, tačiau jeigu jums nepateikė papildomų raktų, kurie atrakintų visus likusius užraktus arba jeigu kiekvienam užraktui reikalingas atskiras raktas, tai leidžia daryti išvadą, kad automobilis galėjo būti pavogtas, o jo užraktai buvo pakeisti ardomų automobilių užraktais.

Žymėjimas. Reikėtų atkreipti dėmesį į automobilio langus, ant kai kurių iš jų galima rasti išgraviruotus kėbulo numerio paskutinius skaičius ir juos sutikrinti su faktiniais nurodytais registracijos liudijime. Kai kurių markių automobiliai turi kėbulo numerio atkartojamąją lentelę priekinio stiklo apačioje, atkartojamuosius kėbulo numerio lipdukus, kuriuos taipogi reikėtų sutikrinti. Dažnas automobilis turi techninio aptarnavimo žinyną. Jame būna nurodyta: automobilio markė, modelis, kėbulo numeris, valstybiniai numeriai ir kiti duomenys. Tai dar viena nuoroda, kurios pagalba galite rasti automobilio kėbulo numerį.

Nepamirškite, kad nusikalstamas veikas darantys asmenys, dažniausi yra geri psichologai, kurie, matydami Jūsų norą įsigyti tokios markės automobilį, panaudoja visas įmanomas priemones („spaudimą", dėl neva daugybės laukiančių klientų, siekiančių įsigyti šį automobilį; laiko stokos įvardijimą, dėl neva savo esamo užimtumo ir pan.), kad tik ilgai nesvarstę įsigytumėte minėtą automobilį.

Pagrindinis patarimas, nepabūgti ir kreiptis į teismą. Tad jei jau taip nutiko, kad Jūsų svajonių automobilis tapo „akmeniu po kaklu", tuomet turėtumėte nebijoti kreiptis į specializuotus teisininkus, kad galėtumėte tinkamai apginti savo interesą teisme.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt