TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Gandrinių šventė būriais vilniečių netraukė (nuotraukos)

Įkrauk.lt nuotrauka
Įkrauk.lt reporterio nuotrauka / Įkrauk.lt nuotrauka
Šaltinis: 15min
0
A A

Savaitgalį Lietuvos ornitologų draugija kvietė į Vilniaus Sereikiškių parką paminėti Gandrinių šventės. Tačiau, anot reporterės Auksės, šventėje stoviniavo vos kelios šeimos ir negausus būrelis vaikų. Kas kliudo miestiečiams apsilankyti senolių taip vertintose šventėse?

Kovo 25-oji lietuviui turėtų būti ypatinga diena, nes apytikriai tą dieną į Lietuvą parskrenda gandrai. Kaip teigia senoliai, gandro sugrįžimas tokia didelė šventė, kad „net paukščiai tądien lizdų nesuka“.

Balandžio 9 dieną Lietuvos ornitologų draugija kvietė į Vilniaus Sereikiškių parką, kur vyko Gandrinių šventė. Šio renginio metu dalyviai žaidybine forma galėjo artimiau susipažinti su baltuoju gandru. Taip pat galėjo sužinoti apie kitų paukčių migracijos kelią, jų priežiūrą bei globą. Šio renginio tikslas buvo ne tik supažindinti su paukčiais, bet ir priminti gražius ir prasmingus mūsų senolių, patyrusių žemdirbių tradicijas bei papročius.

Gandro sugrįžimas mūsų senoliams turėjo ypatingą reikšmę: Gandro sugrįžimui ruošdavosi iš anksto stengdamiesi prisivilioti į savo kiemą. Ir ne bet kokį pagrindą lizdui sukti iškeldavo. Įkeltos į medį akėčios ir ant jų apsigyvenę gandrai - būsiąs geras javų derlius. Kad sektųsi kelionės gandralizdžiui medyje ar ant trobos įtaisydavo seną ratą. Kad nesirgtų, nekristų gyvuliai, pritaisydavo ratą ant tvarto. O kad paukščiai pasirinktų būtent jų kiemą, į iškeltą gandralizdį įdėdavo sidabrinių pinigėlių.

Senoliai tikėjo gamtos ženklais, o kuo tiki dabartinis žmogus? Akcijomis prekybos centruose?

Laikrodis rodo 15.30 val. Skubu į Sereikiškių parką ir viliuosi, kad nieko nepraleidau ir dar spėsiu į patį šventės įkarštį. Viltis pasitvirtino: nieko nepraleidau... Nes nebuvo ko. Tikėjausi rasti žmonių minią, bet teko labai nusivilti. Prie pat įėjimo stoviniavo kelios šeimos ir negausus vaikų būrelis. Gal kliūtis buvo oras? Bet juk žaidimai, užduotys ir arbata tikrai nebūtų leidusi sušalti. Žiūri į negausų žiūrovų būrelį ir susimąstai apie visas senolių tradicijas. Juk lietuviai tokie tikintys ir tradicijų saugotojai. O gal tiksliau tokie buvo, nes dabar trykštame noru kuo labiau įsilieti į Vakarų pasaulį. Gyvenimo būdas, mada – visa tai kvepia Vakarų šalimis ir kuo toliau, tuo labiau.

O gal šventė būtų pavykusi, jei būtų rengiama prekybos centre? Juk savaitgaliais lankytojų prekybos centruose tikrai netrūksta (nors netrūksta ir įprastą dieną). Bet Gandrinės – tai gamtos atbudimo šventė. Tai kodėl turėtume grūstis į sausakimšą patalpą? O gal tiesiog mes pamiršome senąsias tradicijas ir puoselėjam naujas – komercijos magnatų sukurtas tradicijas?

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt