Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Jaunieji žurnalistai ir profesionalai diskutavo apie žurnalisto darbo subtilybes

Įkrauk.lt nuotrauka
Įkrauk.lt reporterio nuotrauka / Įkrauk.lt nuotrauka
Šaltinis: 15min
0
A A

Jauni žmonės, jei tik nori, gali turiningai ir prasmingai suplanuoti savo laisvalaikį užsiimdami įvairiuose būreliuose, studijose. Popamokinėje veikloje galima leisti sau veikti...

Jauni žmonės, jei tik nori, gali turiningai ir prasmingai suplanuoti savo laisvalaikį užsiimdami įvairiuose būreliuose, studijose. Popamokinėje veikloje galima leisti sau veikti nevaržomai: kurti, muzikuoti, vaidinti. Jaunieji TV vaizdo ir žurnalistų būrelio nariai, susibūrę Algio Žikevičiaus saugaus vaiko mokykloje, labai iniciatyvūs ir veržlūs naujoms idėjoms. Norėdami pagilinti žinias, susijusias su žiniasklaida, pasikvietė į svečius tos srities specialistus: Viktorą Trofimišiną, Lietuvos žurnalistų etikos komisijos pirmininką, Benjaminą Žulį, katalikiškos krypties laikraščio „XXI amžius“ žurnalistą, Nijolę Deltuvienę, UAB „Nijanga“ direktorę. Užsimezgęs bendradarbiavimo ryšys virto diskusija „Ar visada žurnalistai laikosi etikos kodekso reikalavimų?“

Jaunųjų žurnalistų dažniausiai gvildenamos temos yra susijusios su žmogaus saugumu visuomenėje, gatvėje. Kiekvieną mėnesį leidžiamame laikraštyje „Saugus vaikas“, kuris skaitomas Kauno miesto ugdymo įstaigose, rašoma apie vaikų ir paauglių netoleranciją vienas kito atžvilgiu, patyčias, duodama patarimų, kaip sportas, sveikas gyvenimo būdas yra naudingas ne tik fizinei, bet ir dvasinei sveikatai. Dalyvaudami renginiuose ir patys juos organizuodami jaunieji žurnalistai temų nestokoja (interviu su policininke, knygų pristatymai, bendravimas su vaikais iš darželių, globos namų, viešnagės pas senelius globos namuose ir t.t.).

Išnagrinėję Žurnalistų etikos kodekso kai kuriuos straipsnius, būrelio nariai pervertė įvairaus pobūdžio laikraščius bei žurnalus ir pagal antraštes bandė įrodyti, kiek straipsnyje gali būti pažeistas asmens privatumas. Išanalizavę keletą vieno leidinio straipsnių moksleiviai padarė išvadą, kad žodžio galia yra didelė: jis gali žmogų sugniuždyti, pakeisti neigiama linkme jo gyvenimo kelią ir pan. Todėl labai svarbu būti atsakingam rašant pasirinkta tema.

Lietuvos žurnalistų etikos komisijos pirmininkas V.Trofimišinas pabrėžė, kad žurnalistas pirmiausia turi būti sąžiningas: jis ne tik turi apmąstyti savo interviu su pašnekovu, bet ir nelįsti į jo privatumą, nekenkti kaip asmenybei. Duodamas pavyzdžių, kaip Danijoje ir Švedijoje savireguliacijos institucijos ne tik priima sprendimus dėl etikos pažeidimų, bet turi teisę skirti ir piniginę baudą, pastebėjo, kad Lietuvoje šiandienos žurnalistas jau pats vienas daugiau atsakingas už tai, ką parašė.

Svarbi šių laikų žiniasklaidos bėda – plagiatas. Nors informacinės technologijos labai palengvino žurnalistų darbą, galima greitai išsiaiškinti asmenį, kuris stengiasi pasinaudoti kito žmogaus sukurta idėja ar net straipsniu, ši problema vis dar tebėra aktuali. Ir ne tik žurnalistai visokiais būdais stengiasi apsaugoti savo kūrybos ,,produktą“, bet panašių dalykų atsitinka ir leidyklose. Kaip teigė p. Nijolė Deltuvienė, nemaloniai stebina plagijuojami piešinėliai, net knygelės dizainas. Ši leidykla išskirtinė tuo, kad visiškai nesiremia užsienio autoriais – viskas yra lietuviška. O spalvinimo knygelės mažiesiems iš tiesų labai patrauklios. Paėmęs į rankas vaikas nelabai norės ją padėti į šalį.

Katalikiškos krypties laikraščio „XXI amžius“ žurnalistas Benjaminas Žulys nuogąstavo, kad nors ir rašoma dvasingomis temomis, bet šį leidinį labai retai skaito jaunimas. Palyginti su „Panelės“ tiražu – tai visiškas kontrastas. Kodėl taip atsitinka, galima atsakyti tik vienu paaiškinimu – tokia skaitytojų auditorija. Jaunam žmogui šiandien svarbesnės ir malonesnės paviršutiniškos temos, o į dvasinius dalykus jis dar tik bando gilintis. Beje, vis atsiranda katalikiškos krypties laikraščio rėmėjų, ir jis tebegyvuoja.

Taigi žurnalisto „duona“ nėra labai skalsi: atsakomybė už parašytą žodį, paskelbtą idėją, net už raidę verčia apsvarstyti, ar teisingai gvildenama problema, ar nenukentės žmogus, ar jo nepaveiks kaip nors aplinkiniai, perskaitę straipsnį ir pan. Žurnalistas turi jausti gyvenimą aplink save, būti informacijos sūkuryje, visur suspėti laiku, būti atsakingas, sąžiningas, pareigingas ir, be abejo, garbingas. Tuomet galima kalbėti apie profesionalumą. Mokiniams buvo naudinga padiskutuoti su žiniasklaidos srities atstovais. Tai tarsi patarimas, kaip pažinti save renkantis profesiją ateičiai.

Autorės nuotraukoje: Susitikimas su žiniasklaidos atstovais: (sėdi) Benjaminas Žulys, Nijolė Deltuvienė, Viktoras Trofimišinas su jaunaisiais žurnalistais.

Teksto autorė: Marytė Gustainienė

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt