TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Kad skruzdėlės nepavogtų Kalėdų...

Įkrauk reporterio nuotrauka /
Šaltinis: 15min
0
A A

Artėjančios didžiausios metų šventės vis labiau įsuka į malonių rūpesčių verpetą. Intensyviai ieškoma šventinių dovanų, svarstoma kokiomis vaišėmis nustebinti namiškius ir svečius, dairomasi tinkamų dekoracijų.

Artėjančios didžiausios metų šventės vis labiau įsuka į malonių rūpesčių verpetą. Intensyviai ieškoma šventinių dovanų, svarstoma kokiomis vaišėmis nustebinti namiškius ir svečius, dairomasi tinkamų dekoracijų.  Tačiau prieš šventes pradėję uoliai švarinti namus, gyventojai juose aptinka be kvietimo įsikūrusius svečius – faraonines skruzdėles. Kokių priemonių reikėtų imtis, kad šventinės nuotaikos nesugadintų neprašytų įsibrovėlių desantas?

Mažiausios Lietuvoje aptinkamos -  faraonines skruzdėlės

Faraoninės skruzdėlės (Monomorium pharaonis) labai mažos, maždaug 2 mm ilgio, o kūno spalva varijuoja nuo šviesiai geltonos iki raudonos spalvos su tamsesniu pilveliu, kurio gale turi mažą geluonį. „Faraoninės skruzdėlės, kaip ir dauguma kitų skruzdėlių, pasižymi bendruomeniniu gyvenimo būdu. Jų koloniją dažnai sudaro nuo 1000 iki 2500 vabzdžių darbininkių. Skirtingai nei kitų mums įprastų rūšių, šių skruzdėlių kolonijoje būna ne viena motinėlė (100 ir daugiau). Šie itin vislūs ir landūs vabzdžiai mėgsta drėgną ir šiltą aplinką, todėl lizdus kuria gerai apsaugotose ir paslėptose pastato vietose - prie šildymo katilų, krosnių, radiatorių ir kitose sunkiai prieinamose vietose – neretai įsitaiso už sienų plytelių, medžio apdailos ar po tapetais. Faraoninės skruzdėlės dažniausiai pastebimos maisto gaminimo plotuose“, - teigia kenkėjų kontrolę vykdančios bendrovės biologas Liutauras Grigaliūnas.

Faraoninės skruzdėlės – visaėdės. Jas vilioja įvairūs pabirę, neuždengtuose induose laikomi ir aplink šiukšlių dėžes susikaupę maisto likučiai ir trupiniai. Šie vos įžiūrimi kenkėjai ypatingai mėgsta antisanitarines sąlygas. Vadovaujantis sveikatos apsaugos specialistų rekomendacijomis, norint išvengti faraoninių skruzdėlių invazijos, reikėtų sandariai ir nepasiekiamose vietose laikyti maistą. Be to, labai svarbu nuolat rūpintis virtuvės ir kitų patalpų švara – kruopščiai nuvalyti maisto ruošimui naudojamus paviršius, išvalyti trupinius  ant grindų ir kitų paviršių.

Savarankiškai naikinant galimas ir priešingas rezultatas

Skruzdėlių naikinimui dažniausiai pasirenkamos liaudiškos, aplinkinių pasiūlytos priemonės – muiluotas vanduo, kavos tirščiai, pomidorų ar šeivamedžių ūgliai ar net chemikalai. Tam, kad švenčių neapkartintų ne tik neišnaikinti kenkėjai, bet ir netinkami naudojamais chemikalais apsinuodiję namiškiai, ypač mažieji,  reikėtų vadovautis specialistų rekomendacijomis.

Kenkėjų kontrolės ekspertų teigimu, skruzdėlių naikinimui savarankiškai naudojant purškiamus cheminius preparatus net tik galima nepasiekti norimo rezultato, bet netgi sulaukti priešingo. „Panaudojus cheminę purškiamą priemonę, išblaškyta skruzdėlių kolonija, išsiskaido į mažesnes grupeles ir įsikuria naujuose plotuose, tokiu būdų užkrėstumas tik dar labiau išplinta. Todėl naikinimo procesą reikia kartoti ir gyventojai, vis besistengdami tai atlikti, patenka į užburtą ratą taip ir nepasiekė norimo rezultato“, - nuogąstauja UAB „Dezinfa“ vadovė Margarita Kutkaitė.

Kadangi faraoninės skruzdėlės yra viena iš sunkiausiai kontroliuojamų kenkėjų rūšių, sudarančių gausias kolonijas, jų naikinimui reikėtų pasirinkti efektyviausias, tačiau saugias aplinkai naikinimo priemones. Skruzdėlių naikinimo procedūrą patikėjus profesionalams, nustatoma šių kenkėjų rūšis, ištiriamas paplitimo mastas ir parenkamos efektyvios ir saugios specialios priemonės, kurios išnaikina visą populiaciją, o ne pavienius būrius bei nekelia grėsmės nei vaikams, nei gyvūnams.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt