Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaip Europos šalys gerina skaitymo įgūdžius

Įkrauk reporterio nuotrauka /
Šaltinis: 15min
0
A A

„Jei tris dienas neskaitei jokios knygos, tavo žodžiai bus seklūs", - savo patarle teigia kinai.

„Žinau viską" reporterė Aurelija Grublytė

„Jei tris dienas neskaitei jokios knygos, tavo žodžiai bus seklūs", - savo patarle teigia kinai. O jei išvis nemoki skaityti? Juk tikrai sudėtinga nemokančiam ar mažai mokančiam skaityti žmogui gyventi pasaulyje, kuriame mokėjimas skaityti jau seniai yra ne privalumas, o būtinybė.

Europos Sąjunga atsigręžia į šią problemą ir ieško jos sprendimo. 2011 m. liepos 11 d. Europos Komisija paskelbė naujo tyrimo rezultatus, kaip šalys gerina skaitymo įgūdžius, pagal juos matyti, kad Europoje prastai skaito vienas iš penkių penkiolikmečių ir nemažai suaugusiųjų. Prieita prie išvados - Europos Sąjunga turi gerinti skaitymo įgūdžius.

Už švietimą Tyrimas parodė, kad dauguma šalių padarė pažangą plėtojant raštingumo politiką, tačiau vis dar per mažai dėmesio yra skiriama rizikos grupėms, kurioms priskiriami migrantų vaikai, berniukai ir vaikai iš prasčiau gyvenančių šeimų. Tyrimas atliktas skiriant dėmesį pagrindinėms temoms: mokymo metodams, skaitymo problemų sprendimui, mokytojų rengimui ir skaitymo ne mokykloje skatinimui.

Europoje yra įprasta, kai mokytis skaityti pradeda dar ikimokyklinukai. Mokant skaityti yra naudojami apsakymai, žurnalai, komiksai ir interneto svetainės, taip gerinamas ir įvairaus konteksto suvokimas. Visgi nėra vieno mokymo būdo tinkamo visiems. Dėl šios priežasties rekomenduojama taikyti kelis strateginius būdus siekiant didesnio gebėjimo skaityti. Taip pat manoma, kad ir diskusijos padėtų mokytis, ypač sunkiai skaitantiems.

Androulla Vassiliou - eurokomisarė, atsakinga už jaunimą, švietimą, kultūrą ir daugiakalbystę, teigia, jog rizikos grupėms priskiriami vaikai dėl menkų skaitymo įgūdžių patiria nemažai sunkumų. „Šiems jaunuoliams kyla pavojus patirti socialinę atskirtį, sunkiau rasti darbą, jų gyvenimo kokybė prastesnė".

Yra kur tobulėti Nors dauguma šalių žengia teisingu keliu siekdamos geresnių skaitymo įgūdžių, tačiau dar yra veiksnių, kuriuos reikia gerinti. Geriausią rezultatą pasiekti gali padėti tik nuolat savo profesinę kvalifikaciją tobulinantys mokytojai. Visgi tik nedaugelis jų turi galimybę specializuotis tikslinio mokymo srityje. Taip pat trūksta ir skaitymo specialistų, kurie padėtų mokytojams klasėje.

Taip pat teikti ankstyvą ir veiksmingą pagalbą vaikams trukdo procedūros, susijusios su tokios pagalbos organizavimu. Tad pirmiausiai reikėtų supaprastinti tvarką, kuri nebebūtų kliūtis siekiant geresnių skaitymo įgūdžių.

Dauguma iniciatyvų dėl mokymo skaityti skirta plačiajai auditorijai, o kiti, pavyzdžiui, rizikos grupės, dėl to patiria daugiausiai sunkumų. Tad taip pat turėtų atsirasti ir mokymo strategija, kuri orientuotųsi ir į mažesnes mokinių grupes. Be to, mokymui turėtų būti naudojama kuo įvairesnė medžiaga ir daugialypė terpė.

Nors skaitymo įgūdžiai ir yra gerinami, tačiau tik kelios šalys įvykdė tikslą prastai skaitančių žmonių skaičių sumažinti nuo 20% iki 15%. Daugiausiai skaitymo sunkumų patiria rizikos grupėms priskiriami žmonės. Tad lieka tikėtis, kad dedamos pastangos gerinti skaitymo įgūdžius bus naudingos ir užsibrėžti tikslai bus pasiekti.

Daugiau informacijos: http://eacea.ec.europa.eu/education/eurydice/documents/thematic_reports/130EN.pdf

„Žinau viską" yra jaunųjų žurnalistų tinklas, sukurtas jaunimo informacijos tinklo Eurodesk Lietuva ir ES programos „Veiklus jaunimas" iniciatyva. Eurodesk pagrindas yra informacija apie finansavimo programas, iš kurių yra finansuojamos jaunimo iniciatyvos, bei mobilumas (studijos, stažuotės, darbas ir savanorystė) Europoje. Programa „Veiklus jaunimas" suteikia jauniems žmonėms neformalaus ugdymo(-si) galimybes bei finansinę paramą jų inicijuotiems bei įgyvendinamiems projektams, skatina Europos šalių jaunimo bendradarbiavimą.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt