Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

„Lietukas“ – nauja lietuviška operacinė sistema (video)

Įkrauk reporterio nuotrauka /
Šaltinis: 15min
0
A A

Žinant, kad Lietuvoje didelė dalis programinės įrangos naudojama nelegaliai, neretai siūloma naudoti legalias nemokamas programas ir Linux operacinę sistemą.

Žinant, kad Lietuvoje didelė dalis programinės įrangos naudojama nelegaliai, neretai siūloma naudoti legalias nemokamas programas ir Linux operacinę sistemą. Todėl „Lietukas" - nemokamas lietuviškas platinamasis paketas - turėtų padėti paprastiems žmonėms susipažinti su Linux operacine sistema. „Lietukas" skirtas tiems, kuriems kompiuteris pirmiausia reikalingas naršymui internete, dokumentų rengimui, muzikos klausymui, filmų žiūrėjimui. Jis yra sukurtas openSUSE Linux pagrindu, įtraukiant lietuvių kalbos paketus, kodekus, „flash player".

Iš esmės „Lietukas" yra ta pati „openSUSE" sistema, tačiau papildyta taip, kad eiliniam naudotojui, ją įdiegus į kompiuterį, nebereikėtų papildomai gaišti diegiant populiarią programinę įrangą, pvz., kodekus, „flash player". Vis tik ši sistema buvo kuriama pirmiausia todėl, kad būtų galima greitai įdiegti kasdieniam naudojimui paruoštą lietuvišką „Linux" operacinę sistemą neturint interneto. Tuo „Lietukas" primena „Baltix" platinamąjį paketą, tačiau pastarajame ligšiol naudojama „GNOME" darbalaukio aplinka, o „Lietuke" - šiuolaikiška „KDE 4" grafinė aplinka.

„Lietuke", kaip ir standartinėje „openSUSE" sistemoje, rasite: „Mozilla Firefox" interneto naršyklę; „LibreOffice" raštinės programų rinkinį, galintį dokumentus eksportuoti .pdf formatu, palaikantį „MS Office" formatus; „GIMP" paveikslėlių redagavimo programą.

Jei jau mokate naudotis Windows ar kuria kita kompiuteriams skirta operacine sistema, mokėsite naudotis ir „Lietuku“. Tame nieko stebuklingo.

„Lietuką" pirmą kartą paleisite demonstracinėje veiksenoje, t. y. jį galite naudoti kaip vadinamąjį LiveCD/LiveUSB: iš diegimo laikmenos paleista sistema nepaliečia kompiuteryje esančių duomenų, o naudoja tik RAM. Jei patinka, tokią sistemą galite įsidiegti į savo kompiuterį. Galite diegti ir šalia jau esamos operacinės sistemos, pvz., „Windows"; tuomet turėsite paskirti vietos naujai sistemai arba sumažindami esamus diskų skaidinius, arba bent vieną jų pašalindami. Jei esate paprastas naudotojas ir norite ne tik išbandyti, bet ir įsidiegti „Lietuką", dėl visa pikto būtinai pasidarykite svarbių duomenų atsarginę kopiją. Įdiegti nėra sudėtinga, tereikia skaityti tai, ką matote ekrane.

Yra du „Lietuko" .iso atvaizdžių variantai: vienas skirtas įrašymui į DVD, kitas - į USB laikmeną. Tiesa, iš DVD „Lietukas" pasileis ir veiks gerokai lėčiau nei iš atmintuko. „Windows" sistemos naudotojai .iso atvaizdį į USB atmintinę galės įrašyti naudodamiesi „SUSE Studio ImageWriter" programa, kuriai reikalinga „.NET 2.0 Runtime"; įrašymo į USB laikmeną pamoka pateikta http://www.youtube.com/watch?v=AH_kQ8fUqjo ir opensuse.lt svetainėje.

„Lietuką" galite atsisiųsti iš http://ftp.akl.lt/users/embar/Lietukas/ svetainės. Daugiau lietuviškos informacijos apie sistemą rasite parsisiųstame .iso disko atvaizdyje, aplanke „Dokumentacija", http://ftp.akl.lt/users/embar/ svetainėje.

Kitame youtube įraše pateiktas senesnės „Lietuko“ versijos pristatymas. Nuotraukoje matote Atnaujintos „Lietuko“ 11.4.23 versijos darbalaukio nuotrauką.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt