Dabar populiaru
Publikuota: 2011 balandžio 8d. 11:50

„Maisto bankas“ – gelbėjimosi ratas skęstančiajam (nuotraukos)

Įkrauk.lt nuotrauka
Įkrauk.lt reporterio nuotrauka / Įkrauk.lt nuotrauka

Ateinantį savaitgalį daugelyje Lietuvos miestų vyks „Maisto banko“ organizuojama akcija, kurios metu surinkti produktai bus išdalyti varginai gyvenantiems žmonėms. Ikrauk.lt reporterė apie akciją kalbina jos organizatorę Deimantę Žebrauskaitę.

Ateinantį savaitgalį daugelyje Lietuvos miestų vyks „Maisto banko“ organizuojama akcija, kurios metu surinkti produktai bus išdalyti varginai gyvenantiems žmonėms. Apie akciją kalbiname jos organizatorę Deimantę Žebrauskaitę.

- Kaip kilo „Maisto banko“ idėja? Ar ji unikali, ar buvo remtasi kitų šalių pavyzdžiu?

- „Maisto banko“ idėja gimė Amerikoje, vieno ūkininko namuose. Jis nepanaudotą maistą nusprendė nuvežti žmonėms, kurie dirba sąvartynuose. Taip pat šis žmogus darbininkams papasakojo apie galimybę dar tinkamo vartoti maisto gauti iš šalia parduotuvių esančių konteinerių. Taip ši idėja išplito visoje Europoje, o vėliau atkeliavo ir į Lietuvą.

- Su kokiais sunkumais teko susidurti įgyvendinant „Maisto banko“ idėją?

- Dauguma žino tik akciją, kurios metu parduotuvėse surinktas maistas išdalijamas šeimoms. Žmonės įsivaizduoja, kad mes remiame tik alkoholikus ar benamius, bet iš tiesų taip nėra. Maistu remiame asocialias šeimas, krizės ištiktus asmenis. Taip pat teko susidurti ir su žmonių abejingumu, kuris greičiausiai kilo iš nežinojimo.

- Kokiu pagrindu sudaromas maisto produktų sąrašas? Ar atsižvelgiama į remiamos šeimos/žmogaus pageidavimus?

- Esame jauna organizacija, dar nepažengėme tiek, kad galėtume daugiau dėmesio skirti sveikos mitybos taisyklėms. Gautus produktus stengiamės padalyti po lygiai (keli pakeliai makaronų, dešrelių, duonos). Kadangi ilgo vartojimo produktus lengviau sandėliuoti ir išvežioti, jų mūsų sąraše daugiau. Žinoma, rekomenduojamų nupirkti produktų sąrašas kai kuriems sukelia ir pasipiktinimą (pvz., kondensuotas pienas). Yra tokių žmonių, kurie sau negali jo nusipirkti, o sąraše šis produktas yra. Tačiau, akcentuojame, kad tai tik rekomenduojamų produktų sąrašas, jis kasmet keičiasi ir nebūtina pirkti visų prekių, kurios yra sąraše. Dalijame tai, ką gauname.

- Kokie reikalavimai keliami asmenis, norintiems gauti maisto paramą? Ar paramą gali gauti kiekvienas atėjęs?

- Tiesiogiai pas mus ateiti galima vieną kartą, jei tikrai ištiko didelė bėda ir nėra pinigų nusipirkti maisto. Bet norint gauti ilgalaikę paramą, žmogus ar šeima turi priklausyti organizacijai, kuri rūpinasi asocialiais asmenimis bei šeimomis ir per ją gauti paramą. Teikdami paramą bendradarbiaujame su organizacijomis ir socialiniais darbuotojais.

- Surinkti produktus, išrūšiuoti, išvežioti – nemažas darbas, kaip susitvarkote?

- Surinktas maistas išvežamas į sandėlius, surūšiuojamas ir tada dalijamas. Darbo nemažai, bet kiekviename mieste turime savanorius, kurie surenka komandą, kuri ne tik renka, bet ir dalija maistą. Laiko tam prireikia nemažai, bet darbas atliekamas iki galo.

- Ar teko susidurti su paramą gaunančių žmonių pasipiktinimu dėl gaunamų produktų?

- Žinoma, tenka susidurti su nepatenkintais žmonėmis. Vienam nepatiko gautos dešrelės, nes jis norėjo tų, kurias gavo prieš tai buvęs žmogus ir pan. Visko yra buvę. Mes tik surenkame ir išdalijame maistą, o šeimos lūkesčiais rūpinasi tam tikros asociacijos, kurioms priklauso paramą gaunantys žmonės. Produktai paskirstomi po lygiai kiekvienam. Jei šeima daugiavaikė – tai maisto davinys būna dvigubas (priklauso nuo asmenų skaičiaus šeimoje).

- Kokia statistika – ar asmenų/šeimų, kurioms reikalinga tokia parama daugėja?

- Tokių žmonių, kuriems reikalinga parama, visada buvo, yra ir bus. Šiuo metu daugiausia tarp jų bedarbių, panašiai yra ir gausių arba nepilnų šeimų. Žinoma, gausios šeimos nuo nepilnų skiriasi, nes maisto davinys skirstomas pagal tai, kiek asmenų yra šeimoje. O kaip keičiasi ši statistika geriau žino organizacijos, kurios rūpinasi tais žmonėmis. Mes juos remiame maistu ir stengiamės bent taip pagerinti jų gyvenimą.

Nes ne kas dieną šviečia saulė...

ikrauk.lt pakalbino ir asmenis, atėjusius pasiimti paramos maistu. Vieni, paklausti, kaip vertina šią „Maisto banko“ akciją, atsiliepė teigiamai: „Galiu tik padėkoti už šią idėją, ši akcija labai padeda. Tai – lyg gelbėjimosi ratas skęstančiajam,“ – savo mintimis dalijosi viena iš pašnekovių.

Kiti atsiimdami maistą jautėsi nepatogiai ir skubėjo tai padaryti kuo greičiau. Dar kiti plačiai šypsojosi ir dėkojo už parodytą dėmesį: „Žvaigždė-varguolis,“ – taip save apibūdino vienas iš paramos gavėjų ir pridūrė, kad tokia akcija iš tiesų pagelbsti žmonėms, „Nes vieną dieną tau šviečia saulė, o kitą jau stovi šešėlyje ir ieškai išeities“.

Artimiausia „Maisto banko“ akcija organizuojama balandžio 8-9 dienomis.

Adomo Jablonskio nuotraukos

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt