Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nauji teisės aktai žlugdo Lietuvos žemės ūkį

Šaltinis: 15min
0
A A

LR Aplinkos ministro neseniai patvirtintas Gyvulininkystės kompleksų poveikio požeminiam vandeniui ekologinio tyrimo tvarkos aprašas sukėlė pasipiktinimo bangą tarp žemės ūkio...

LR Aplinkos ministro neseniai patvirtintas Gyvulininkystės kompleksų poveikio požeminiam vandeniui ekologinio tyrimo tvarkos aprašas sukėlė pasipiktinimo bangą tarp žemės ūkio sferoje dirbančiųjų žmonių. LR žemės ūkio rūmai kartu su Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija, Lietuvos ūkininkų sąjunga, Lietuvos kiaulių augintojų ir paukštininkystės asociacijomis pateikė kreipimąsi Ministrui Pirmininkui Andriui Kubiliui, prašydami sustabdyti skubotai priimtus teisinius aktus ir nežlugdyti lietuviškos žemės ūkio produkcijos konkurencingumo.

Minėtas teisinis dokumentas kaip ir dauguma kitų Aplinkos ministerijos aktų Lietuvoje įtvirtina daug griežtesnius negu Europos Sąjungoje esančius aplinkosauginius reikalavimus. Remiantis įsigaliojusiu įstatymu, šalies ūkininkai apkraunami ekogeologiniais, cheminiais, fiziniais tyrimais ir matavimais, stebėsenos vykdymais, oro ir paviršinių bei požeminių vandenų monitoringo programų sudarinėjimų funkcijomis, kurių savo pajėgomis net negali atlikti.

Remiantis atliktais paskaičiavimais, naujų ministerijos reikalaujamų gręžinių įrengimas kainuotų 30-40 tūkstančių litų. Papildomai apie 10 tūkstančių kasmet tektų atseikėti mokesčiams už tyrimus. Tuo tarpu Aplinkos ministerija numato, kad įsirengti tokius gręžinius bei vykdyti atitinkamus tyrimus netrukus turės net ir kelias dešimtis karvių auginantys ūkininkai.

LR žemės ūkio rūmų pirmininkas Bronius Markauskas sako, kad jam nesuprantama tokia Aplinkos ministerijos veikla, kuomet nepaaiškinami valdininkų sprendimai tampa didžiausiu žemės ūkio gamybos plėtros stabdžiu.

„Gyvulininkystės įmonėse vandens tyrimai atliekami jau daugelį metų, - piktinosi B.Markauskas, - tačiau jokių pažeidimų iki šiol nepastebėta. Juokinga ir tai, kad Aplinkos apsaugos agentūros kasmetiniame leidinyje „Aplinkos būklė 2009. Tik faktai“ pateikiama informacija, kad šalies požeminių vandenų būklė neblogėja. Todėl turime pagrindo manyti, kad gyvulininkystės ir augalininkystės ūkiams ministerijos numatytos priemonės taps didele, beprasme ir nepagrįsta ekonomine našta“.

Ministrui pirmininkui pateiktame kreipimąsi Lietuvos Respublikos žemės ūkio rūmai, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija, Lietuvos ūkininkų sąjunga ir Lietuvos kiaulių augintojų ir paukštininkystės asociacijos išreiškia nuogąstavimus, kad nauji ir nepagrįsti kontrolės mechanizmai žlugdo šalies ūkininkus ir atgraso nuo žemės ūkio verslo jaunuosius verslininkus. Lietuvoje pastaraisiais metais itin sumažėjusi pieno ir ypač mėsos gamyba, mėsos perdirbimo pramonė neturi žaliavos. Minėtos asociacijos taip pat daro prielaidą, kad atsakingos valstybinės aplinkosaugos institucijos su jų proteguojamomis laboratorijomis tampa į žemdirbio kišenę nusitaikiusiomis, komercines paslaugas teikiančiomis įmonėmis. Pastarosios vos tik pasirodžius lobistinėmis pastangomis įtvirtintiems naujiems tyrimų, matavimų ar monitoringų reikalavimams, skuba pasiūlyti savo paslaugas ir neblogai iš to užsidirbti.

Į A.Kubilių besikreipusios institucijos, prašo sustabdyti įsigaliojusius reikalavimus „Dėl ūkio subjektų aplinkos monitoringo nuostatų patvirtinimo“. Kreipimosi rašte teigiama, kad minėti įteisinti reikalavimai viršija ES aplinkosaugos teisiniais aktais įtvirtintas ribas ir paprasčiausiai neatitinka LR Vyriausybės programos, numatančios administracinių taisyklių ir procedūrų piliečiams bei verslui paprastinimą, numato perteklinių duomenų reikalavimų ir bereikalingų patikrų bei kontroliuojančių institucijų atsisakymą.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt