Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2011 03 04

Neįgaliųjų studentų gretos aukštajame moksle retėja

Studentų atstovai pastebi: neįgaliųjų studentų skaičius aukštajame moksle nuo 2010 mokslo metų pradėjo mažėti.
Įkrauk.lt nuotrauka
Įkrauk.lt nuotrauka / Įkrauk.lt reporterio nuotrauka

Studentų atstovai pastebi: neįgaliųjų studentų skaičius aukštajame moksle nuo 2010 mokslo metų pradėjo mažėti. Šią situaciją pastebėjo Lietuvos studentų sąjunga tyrime „Neįgalieji aukštajame moksle 2011“.

Tyrimui iš 45 Lietuvoje veikiančių privačių ir valstybinių aukštųjų mokyklų duomenis pateikė 35, iš kurių 33-jose studijuoja neįgalūs studentai.

Naujausio tyrimo rezultatai parodė, kad šiais mokslo metais Lietuvos aukštosiose mokyklose studijuoja 944  neįgalūs studentai. Nuo 2010-ųjų mokslo metų sumažėjo 82-jais neįgaliais studentais.

„Jau praėjusiais metais buvo pastebėtas vangus neįgaliųjų studentų augimas aukštosiose mokyklose. Šie metai parodė, kad augimas ne tik sustojo, bet ir pradėjo smukti. Tokia tendencija priverčia susimąstyti, kodėl Lietuvos aukštasis mokslas yra mažiau patrauklus neįgaliesiems.

Taip pat kyla daug abejonių, kaip aukštosios mokyklos pasiruošia neįgaliųjų bendrajam priėmimui, kokios perspektyvos, galimybės bei garantijos suteikiamos visavertiškai studijuoti negalią turintiems jaunuoliams“, – tyrimo rezultatus komentuoja Lietuvos studentų sąjungos projektų vadovas ir socialinės integracijos koordinatorius Vytautas Valentinavičius.

Pasak V.Valentinavičiaus, atsižvelgiant į suteikiamas Europos sąjungos struktūrinių fondų galimybes, šią sritį aukštosios mokyklos galėtų išplėtoti kur kas rezultatyviau: pradedant fizinės studijų aplinkos pritaikymu ir baigiant paties studijų proceso pokyčiais.

Tyrimo „Neįgalieji aukštajame moksle 2011“ rezultatai bus išsamiai pristatyti Švietimo ir mokslo ministerijoje kovo 7-ąją dieną.

Neįgaliųjų studentų skaičiai aukštosiose mokyklose

Pasak V.Valentinavičiaus, ryškiausias neįgaliųjų studentų skaičiaus augimas įvyko 2007-2008 metais, kai neįgaliųjų studentų skaičius išaugo 43 proc. Remiantis ankstesniais tyrimais, 2005-2006 akademiniais mokslo metais studijavo 530, 2006-2007 metais – 640, 2007-2008 metais – 915 ir 2008-2009 metais – 980, 2009-2010 metais – 1026, o jau 2010-2011 – 944  neįgalūs studentai.

Daugiausiai studentų su negalia studijuoja Vytauto Didžiojo Universitete (127), Vilniaus universitete (112), Kauno Technologijos universitete (70), Vilniaus kolegijoje (66), Šiaulių universitete (65), Tarptautinėje Teisės ir Verslo aukštojoje mokykloje (60), Vilniaus pedagoginiame universitete (46).

Dauguma Lietuvos aukštųjų mokyklų neįgaliesiems pritaikytos tik iš dalies

Lietuvos studentų sąjungos tyrimai atskleidė, jog daugiau nei pusė (58 proc.) Lietuvos aukštųjų mokyklų yra tik iš dalies pritaikytos arba nepritaikytos judėjimo negalią turintiems studentams. Visiškai pritaikytų aukštųjų mokyklų tėra vos penktadalis (27 proc.).

Anot V.Valentinavičiaus, neįgaliųjų sąvoka aukštosiose mokyklose vis dar perdėm siaurai apibrėžta – iš dalies atsižvelgiama tik į asmens judėjimo negalią, o visiškai pamirštama apie regėjimo ir klausos ar kitokią  negalią.

„Dažnai kalbant apie neįgaliųjų studijų prieinamumą, apsiribojama tik tokiais siūlymais, kaip liftai, pirmojo pastato aukšto prieinamumas ar pakeliamųjų stalų įrengimu auditorijose“, – pastebi V.Valentinavičius.

Tyrimo rezultatais pastebėta, jog šalies aukštosiose mokyklose studijuoja įvairią negalią turintys studentai: daugiau nei 50 proc. studentų turi vidinių sutrikimų (diabetas, raudonoji vilkligė, epilepsija), 20 proc. – judėjimo ir per 15 proc. – regos negalią.

Lietuvos studentų sąjungos tyrimo rezultatai parodė, jog daugiau nei pusę (59 proc.) negalią turinčių studentų savarankiškai padengia visą arba dalį studijų kainos.  Likusios dalies neįgaliųjų studijų kaina padengiama valstybės lėšomis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius