Dabar populiaru
Publikuota: 2012 gruodžio 31d. 13:29

Niokojamas Vilniaus baroko architektūros paminklas

Nuotraukos pavadinimas
Nuotraukos pavadinimas

Baigiantis 2012 metams vyksta Vilniaus Sapiegų rūmų Antakalnyje stiuko dekoro niokojimas. 2012 m. vasario mėnesį vilniečiai sukruto dėl gerokai pakeisiančio dabartinę rūmų iš...

Baigiantis 2012 metams vyksta Vilniaus Sapiegų rūmų Antakalnyje stiuko dekoro niokojimas. 2012 m. vasario mėnesį vilniečiai sukruto dėl gerokai pakeisiančio dabartinę rūmų išvaizdą rekonstrukcijos projekto (koncepcijos ir tyrimų autorius Evaldas Purlys ir kiti architektai). Tuomet Kultūros paveldo departamento vadovybė skubiai suorganizavo susitikimą su visuomene. Sausakimšoje Nacionalinės dailės galerijos salėje prieštaraujantieji buvo užliūliuoti pažadais, kad unikalus barokinis pastatas bus restauruojamas pagal visas taisykles. Jo fasadus puošiantys stiukai nenukentės.

Gruodžio 29 d. pastebėta, kad visų pirmojo aukšto langų angos paplatintos, angokraščių stiuko girliandos nudaužytos. Restauracijos projekte, kuris buvo pristatytas (žr. Kultūros paveldo departamento puslapį) matome šiuos langus su visa lipdyba. Šiandien jos nebetekome.

Sapiegų rūmai yra kelių stilistinių epochų pastatas. Jo stiuko dekoras taip pat iš kelių baroko laikotarpių, čia persipina kelios stilistinės srovės. Apie tai šių eilučių autorė kalbėjo specialiame departamento posėdyje, kai buvo aptariama būsima rūmų restauracija. Akivaizdu, kad rūmai buvo rekonstruojami ir dekoruojami keletą kartų. Paskutinė restauracija vyko XVIII a. paskutiniame ketvirtyje. Rūmų dekoruotojai itin jautriai suderino XVII a. pabaigos ir XVIII a. ornamentiką. Langų dydžiai ir formos galėjo keistis keletą kartų. Bet visas rūmų stiuko dekoras yra saugotinas kaip Vilniaus baroko paminklas. Dabar vienintelio Vilniuje gerai išlikusio civilinės paskirties XVII–XVIII a. baroko pastato išorė suniokota.

 

B. R. Vitkauskienė

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt