Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nuomonė. Gausiai šeimai be būsto – tik emigrantės dalia?

Įkrauk.lt nuotrauka
Įkrauk.lt reporterio nuotrauka / Įkrauk.lt nuotrauka
Šaltinis: 15min
0
A A

Socialinių būstų trūkumas ir ilgas jo laukimo laikas dar kartą pabrėžia, kokia milžiniška turtinė takoskyra tarp emigracijon stumiamų Lietuvos vargšų ir apsitvėrusiose gyvenvietėse įsitvirtinusio politikos ir verslo elito.

Lietuvoje ekonominė krizė labiausiai palietė mažiausiai pasiturinčias, dažnai gausias šeimas. Ne geresnė ir kitų socialinių grupių padėtis. Iš 5615 socialinio būsto laukiančių asmenų Vilniuje toks būstas 2010 metais išnuomotas tik 33 asmenims. Šiuo metu visose eilėse stovi 26 tūkst. laukiančiųjų, o per metus suteikiama ne daugiau kaip 1 tūkst. socialinių būstų.

Deja, ir tie keli laukiamo būsto nuošimčiai paskirstomi ne visada skaidriai. Kartais būstas atitenka tiems, kurie jį  pernuomoja.

Ypatingai sudėtinga situacija su socialiniais būstais yra Vilniuje, kur gausios šeimos jų laukia dešimtmečiais. Per tuos laukimo dešimtmečius spėja užaugti vaikai, priversti savo vaikystę ir paauglystę praleisti sausakimšuose vieno kambario butuose, kuriuose vienam šeimos nariui tenka 3-4 kv. metrai ploto. Kokia tokių vaikų ateitis? Ar įmanoma normaliai vystytis neturint kampo savo rašomajam stalui, knygų lentynai ir treniruokliui? Ar nuolatinis priverstinis buvimas gatvėje nedidina rizikos patekti į nusikalstamų grupuočių gretas?

Nors LR Konstitucijoje teigiama, kad „Šeima yra visuomenės ir valstybės pagrindas" (38 str.), tačiau šiuo pagrindu, darnios visuomenės pamatais valstybė visai nesirūpina. Netgi dabartinė valdžia, deklaruojanti šeimai visokeriopą paramą, atlieka tik formalų, neparemtą  realiais darbais, vaidmenį.

Vis tik kreipiuosi į visus valdžios pareigūnus norėdama, kad socialinio būsto problema būtų sprendžiama, kaip yra sprendžiama ir kitose Europos Sąjungos šalyse, kur emigravę gausios lietuvių šeimos gauna nors ir kuklų, bet deramo dydžio būstą, už kurį nieko mokėti nereikia, ir kitas visas jiems reikalingas paslaugas. Juk nenorime, kad visos jaunos šeimos emigruotų, norime, kad joms nors minimaliai padėtų Lietuvoje.

Tikiuosi, jog pernai pradėtos socialinio darbo studijos, padės asmeniškai prisidėti prie šios situacijos sprendimo. Socialinių būstų trūkumas ir ilgas jo laukimo laikas dar kartą pabrėžia, kokia milžiniška turtinė takoskyra tarp emigracijon stumiamų Lietuvos vargšų ir apsitvėrusiose gyvenvietėse įsitvirtinusio politikos ir verslo elito.

Rasa Špokienė

Keturių berniukų mama

Vieno kambario buto gyventoja

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt