Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nuomonė. Kodėl Lietuvai reikia naujo krepšinio himno

Įkrauk.lt nuotrauka
Įkrauk.lt reporterio nuotrauka / Įkrauk.lt nuotrauka
Šaltinis: 15min
0
A A

Kodėl Lietuvai reikia naujo krepšinio himno? Anot nuomonės autoriaus Manto, atsakymas trumpas: todėl, kad esami neskatina būti čempionais.

Kodėl Lietuvai reikia naujo krepšinio himno?

Atsakymas trumpas: todėl, kad esami neskatina būti čempionais.

Panagrinėkime išsamiau. Be abejo, M.Mikutavičiaus „Trys milijonai“ turi energetinį užkratą (ar užtaisą). Dainos melodija uždega ir suteikia ūpo... Šėlti?! Bet ar skatina laimėti atsakančiai? Štai, kur klausimas! Juk tai Lietuvos krepšinio himnas! Argi?! Kai kurie dainos teksto žodžiai, net frazės, kelia abejonių, t.y. dažnai juos kartojant (dainuojant) mes pasąmoningai nusiteikiame ne pergalei, o tik jos iliuzijai. Na, o kad skambant šiai dainai, kojos pačios trypčioja, tai natūralu. Nereikia net žodžių, užtenka išgirsti ir balsu pritarti skambiam: „jė-jė, jė-jė, jė-jė!“. Kita vertus tai labai asocijuojasi su „vajė, vajė, vajė“. Todėl visada verta atkreipti dėmesį į dainos ar kito kūrinio žodžius, o nepasiduoti „jė-jė“ bangavimo įtakai.

Šiaip Marijono dainosc man patinka, nes turi patriotiško potencialo. Ir pats atlikėjas charizmatiškas. Bet peržvelkime kūrinį „Trys milijonai“, tapusį šalies krepšinio himnu ir pasižiūrėkime, kas mus atitolina nuo čempionų „kodo“:

„Per ilgai mes kariavom“ – pats žodis „kariavom“ labiau vartotinas totalitariniuose lozunguose, pvz. „karas – kariauti, mes – nugalėti“. Na, jei daina būtų apie brolius, kurie į karą išjojo, tada „kariavom“ net labai tiktų.

„Iškėlęs du pirštus į dangų laikiau“ – čia kas, špyga Dievui?! Ar dvigubas „f...“?! Galime suprasti dviprasmiškai. „Du pirštai į dangų“ – tai tolygu Aukščiausiajam sakyti „glaza vykaliu“ (akis išdursiu, jei pergalės neduosi).

Nugalėtojų jau niekas neteis, į juos akmens nepaleis“ – suprask, potekstė apsvaidyti akmenimis, jei nenugalės. Tarp eilučių galima įskaityti vienos religijos fragmentus, kur už nusižengimus užmėto akmenimis. Dar rodyti į dangų du pirštus ir tikėtis, kad iš ten nenukris ant galvos joks akmuo, sakyčiau naivoka :)

„Neliek savo kraujo dėl aukso“ – patarimas geras, bet... Kiek daug per istoriją kraujo pralieta dėl aukso ir ne krepšinio aikštelėj. Istorija sako ką kita: „tegul kraujas liejasi laisvai.“ Manyčiau, „kraujo praliejimas“ dainoje, orientuotoje į masių šėlsmą, nelabai tikęs.

„Tik per klaidą netapom mes čempionais“ – taigi, priedainio atomazga – pasėtas „kodas“ šėlstančių žmonių pasąmonėse: „čempionais ir vėl netapsim“. „Per klaidą“. O gaila... Reikėtų teigti atvirkščiai, kad dainos energetinis užkratas suveiktų teigiamu aspektu. Dainuodami, jog netapome čempionais, kad ir per klaidą, tikrai jais netapsime, nes visa Lietuva skanduoja, kad „netapome čempionais“. Štai jums ir trečia vieta pasaulio krepšinio čempionate. „Per klaidą“... Aišku, trečia vieta yra šaunu ir krepšininkai šaunuoliai, bet reikėtų juos palaikyti „čempionai – mes“, o ne – „netapom čempionais“. Taigi, gal ištaisykime tą esminę teiginio klaidą. Na, norim būti mes tais čempionais, norim, tai ir dainuokime, kad „pagaliau tapome mes čempionais!“.

„Ir aš tūkstantį kartų sakiau savo draugui: „Mes geri, mes galingi, mes šiandien laimėsim, Ir jis sakė „nė velnio, Ir jis tūkstantį kartų buvo teisus“ – vėl teigiama (turbūt kaltas Marijono draugas), kad mes – nelaimėsime : ( Ir dar tūkstantį kartų! Pagalvokite, kiek tūkstančių kartų skambant šiai dainai žmonės į visatą paleidžia negatyvumo „torpedas“ – „nė velnio“. Velniop tokią teisybę!

„Nenuleidžiam galvos, net jeigu mums nesiseka devynis kartus iš eilės“ – šita frazė tai kultinė: „nesiseka devynis kartus iš eilės“. Čia panašiai V.Uspaskichas dainavo su Irma iš „Vok su manimi“, t.y. „Šok su manimi“ ir „Dainuok su manimi“. Arba „Šok, vok ir dainuok su manimi“. Todėl ir „verkiam iš nevilties“. Pas Marijoną dar baisiau – mirštama iš nevilties („gali numirt iš nevilties ar iš laimės“). Tačiau, nenuleiskim galvų, net „jeigu ir vėl tik per klaidą netapom mes čempionais“.

Tokie pastebėjimai (net ne kritika). Tai, vis dėlto, gal „pabandom iš naujo“ ?!

Naujas Marijono kūrinys (ar trijų M kūrinys) „Krepšinio himnas“ dar neįsigyveno žmonių mintyse, todėl ir jo energetinis užkratas ne toks gajus, kaip dainos „Trys milijonai“. Bet dainos žodžiai kur kas pozityvesni, nei „ekshimno“. Išskyrus retorinį klausimėlį: „Kas kaltas, jeigu pralaimim?“. Bet čia tuoj pasitaisyta: „Kas geras, jei šiandien laimim?“ Apskritai, dainelė nuotaikinga, bet jeigu nebūtų paminėti „sirgaliai“ ir „kamuoliai“, tai galėtum pamanyt, kad dainuojama apie kokią nors erdvę, jaukios atmosferos užeigą, kur galim nusipirkt alučio ir smagiai pašvęst draugų ratelyje. „Mes galim šiandien pagyventi linksmiau, padaryk padaryk šventę sau!“ ;)

Na, o pabaigai, pasiūlymas: „Giesmė krepšiniu“. Ar jis galėtų įsipaišyti tarp pretendentų į Lietuvos krepšinio himną, spręskite patys (stengiausi naudoti kūrinyje tik pozityvius veiksnius, įgalinančius čempionų „kodą“).

Marijonas Mikutavičius „Trys milijonai“

Galbūt per daug ir per ilgai mes kariavom, Galbūt per ilgai kartojom žodį „šlovė (jė-jė, jė-jė) Gal kartais per daug iš kitų reikalavom Ir kartais per tyliai mes norėjom nugalėt.

Bet ir aš ten buvau, Laimingas pergalės dainas dainavau, Iškėlęs du pirštus į dangų laikiau, Nes nugalėtojų jau niekas neteis, Į juos akmens nepaleis. Viskas buvo seniai - Tu per ilgai per ramiai gyvenai, Bet mano gyvas kraujas vėl atsigaus, Kaip atsigauna žolė po gero lietaus. Jė jė jė jė Nesikankink dėl medalio, Bet verta kovot ligi galo dėl savo garbės, Pabandom iš naujo, Nors esam pasauly tik trys milijonai, Neliek savo kraujo dėl aukso, Nes būsi legenda, Kol nepraradom vilties, Net jeigu ir vėl Tik per klaidą netapom mes čempionais. Ir aš tūkstantį kartų sakiau savo draugui: "Mes geri, mes galingi, mes šiandien laimėsim", Ir jis sakė "nė velnio", Ir jis tūkstantį kartų buvo teisus, bet Bet geriau negyvent negu visai netikėt (jė). Nenuleidžiam galvos, net jeigu mums nesiseka Devynis kartus iš eilės. Juk mes ne iš tų, Kur pralaimi dar nenugalėti. Ir nebelieka jau baimės, Kada viskas nurimo ir baigės, Gali numirt iš nevilties ar iš laimės, Net jei žaidi tik šachmatais arba dartais. Juk būna, kad kartais Lieki vienas be draugo Ir jauti, jog kažkas tave saugo. Mes per vieną naktį dideli užaugom Ir mes galingi iš naujo (jaho, jaho, jaho). Nesikankink dėl medalio, Bet verta kovot ligi galo dėl savo garbės, Pabandom iš naujo, Nors esam pasauly tik trys milijonai, Neliek savo kraujo dėl aukso, Nes būsi legenda, Kol nepraradom vilties, Net jeigu ir vėl Tik per klaidą netapom mes čempionais

M&M&M „Krepšinio himnas“

Buvau ten vakar ir eisiu ten ryt, Kur žmonės renkasi europos vidury. Ir ten tavo balsas skamba dar gyviau Už gyvenimą (už gyvenimą skamba garsiau)

Ir jeigu pilnas gyvybės esi, Ateik į šventę plazdant vėliavų Ir būgnų paklausyt (aidi aidi) Visą tai pamiršt neįmanoma... Nebetyli sirgaliai! Nebemiega ant žemės kamuoliai! Mes su tavim, mes su tavim, mes su tavim ten turim eit. Didelės salės, pilnos karalių milžinų, Mes su tavim, mes su tavim, aš su tavim vėl einu! Nesvarbu, koks tavo darbas, Ei tu, koks ten tavo vardas? Mes galim šiandien pagyventi linksmiau, Padaryk, padaryk šventę sau! Kas kaltas, jeigu pralaimim? Kas geras, jei šiandien laimim? Mes galim šiandien pagyventi linksmiau, Padaryk padaryk šventę sau! Aš ten būsiu, aš ten būsiu...

Mantas Areima „Giesmė krepšiniui“

Visi kaip vienas

Į tikslą skriejam

Sporto salė erdvi,

Šlapios rungtynės,

Banguoja sirgaliai,

Kamuolys priešaky.

Mes čempionai širdyje,

Mūsų gynyba – tvirta uola,

Pergalės kaina – Lietuvos viltis,

Šlovės muziejus mūs ateitis.

Varžovai vis puola,

Teisėjo švilpukas netyli –

Paskutinės vilties pražanga,

Lenta sugeria smūgį,

Krepšys iš jaudulio virpa,

Dar viena įskaityta bauda.

Mes čempionai širdyje,

Mūsų gynyba – tvirta uola,

Pergalės kaina – Lietuvos viltis,

Šlovės muziejus mūs ateitis.

Lemiamą kėlinį –

Taiklūs tritaškiai,

Treneris tiki mūsų jėga,

Menant Sabonį

Kai krovė į krepšį,

Įkvepia „Žalgirio“ mūšio dvasia.

Mes čempionai širdyje,

Mūsų gynyba – tvirta uola,

Pergalės kaina – Lietuvos viltis,

Šlovės muziejus mūs ateitis.

Tikėjimas pergale

Skatina ryžtą –

Komandos veiksminga ataka,

Laimėjom vienybę

Šūkiu „Už Tėvynę!” –

Tokia nugalėtojų dalia.

Mes čempionai širdyje,

Mūsų gynyba – tvirta uola,

Pergalės kaina – Lietuvos viltis,

Šlovės muziejus mūs ateitis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt