Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Nuomonė. Naujų atominių jėgainių Rusijoje ir Baltarusijoje statybos. Už ar prieš?

Įkrauk.lt nuotrauka
Įkrauk.lt reporterio nuotrauka / Įkrauk.lt nuotrauka
Šaltinis: 15min
0
A A

Po Japonijoje įvykusių avarijų, vis aktualesne tema tapo naujų jėgainių statyba. Vieni teigia, jog tai – absoliučiai politinis apsisprendimas, kiti – kad tai tik geras sprendimas, padėsiantis sumažinti elektros kainas bei praplėsti elektros tinklų veiklą. Bet kas geriau Lietuvai: toliau naudotis Rusijos tiekiama elektra ar pritarti naujųjų jėgainių statymui?

Po Japonijoje įvykusių avarijų, vis aktualesne tema tapo naujų jėgainių statyba. Vieni teigia, jog tai – absoliučiai politinis apsisprendimas, kiti – kad tai tik geras sprendimas, padėsiantis sumažinti elektros kainas bei praplėsti elektros tinklų veiklą.

Politikai taip pat pasiskirstę netolygiai, vieni užtikrina, kad statymo darbai bus tik į gerą Lietuvai ir jos žmonėms, o kiti – priešingai, baiminasi, kad Lietuvą gali ištikti Japonijos likimas. Taigi, kas geriausia Lietuvai: toliau naudotis Rusijos tiekiama elektra ar pritarti naujųjų jėgainių statymui (viena iš jų bus statoma vos už 20 km nuo Lietuvos sienos ir už 40 km nuo Vilniaus).

Kaip racionaliai išspręsti šį klausimą ir kodėl nesidomima visuomenės nuomone? Kodėl valdžiai (na, mūsų Seimo nariams) tiesiog nesurengus viešos apklausos, kuri ir parodytų, pritaria Lietuvos žmonės naujosioms jėgainėms ar ne? Manau, rezultatai ir taip aiškūs. Niekas nenori tapti dar viena jėgainių sprogimo auka. Nors, žinoma, nesame garantuoti, jog ir naujosios jėgainės sprogs. Tačiau vienoje informacinėje laidoje buvo minėta, jog naujosios jėgainės bus eksperimentinio modelio, tik sandara šiek tiek primenančios Černobylio elektrinę. Apie pastarosios avariją visi taip pat plačiai žinome. Tad, kas garantuos, kad ir šių elektrinių neištiks tokia pati nelaimė, kaip ir Černobylio?

Grįžtame prie politinės šio klausimo pusės. Kas mūsų laukia, jei tai, kaip buvo pasakyta, tiesiog susidorojimas su lietuvių tauta? Kodėl gi mes uždarėme savo elektrinę ir naudojamės elektra iš kitų šalių? Aišku, įstoję į Europos Sąjungą (ES) ir tapę Ekonominės bendrijos (EB) nariais, su visomis privilegijomis gavome ir pareigų: uždaryti atominę elektrinę (nes ši buvo per sena ir nepakankamai saugi naudotis), privalėjome pakelti PVM iki 21 proc. ir pakelti prekių bei paslaugų kainas.

Tarkime, mes išmokome gyventi su dabartinėmis prekių ir paslaugų kainomis, o ES mus išgelbėjo nuo galimo branduolinio pavojaus. Bet štai, gausime naują – net ne vieną, o du, kurie, beje, kaip minėjau, yra eksperimentinio modelio. Taigi, džiugu, kad galima statyti tokius svarbius ir tikrai pavojingus reaktorius tik eksperimentuojant. Sutinku, jei įvyks avarija, nukentės ne tik Lietuva, bet ir Rusija bei Baltarusija, tačiau reaktoriai statomi šalių kraštuose, tad didelių netekčių jie neatneš (lyginant su padariniais Lietuvai). Protingas pasirinkimas, nes Lietuvai netekus sostinės (tuo atveju, jei sprogtų naujoji eksperimentinė atominė elektrinė), mūsų šalis taptų labai pažeidžiama politiškai, o šis faktas tik parodo, jog vėl galėtume tapti kitos šalies nuosavybe (prisimenant įvykius, kaip „tapomeTarybų sąjungos nariais).

Reziumuojant, naujųjų atominių elektrinių statybos Lietuvai atneš ne tik mažesnes elektros kainas bei elektros tinklų plėtimą, bet ir didelį pavojų mūsų tautai ir jos išlikimui, tad prieš priimant sprendimus, reikėtų atsižvelgti į visus aspektus.

Komentarai
Temos Statybos
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt