Dabar populiaru
Publikuota: 2011 kovo 23d. 17:25

Nuomonė. Situacija, kurios neįsivaizdavome, bet visi su baime laukėme

Įkrauk.lt nuotrauka
Įkrauk.lt reporterio nuotrauka / Įkrauk.lt nuotrauka

ikrauk.lt skaitytojas dalijasi mintimis apie gyvenimą šiais gūdžiais ir „linksmais“ Lietuvai laikais.

Naudodamasis žodžio laisvės proga aš norėčiau pasidalinti mintimis, kaip ir daugelis lietuvių, šiais gūdžiais ir tikrai „linksmais“ Lietuvai laikais.

Žinoma, daugelis gali pasakyti, kad esu per jaunas. Nors, manau, esu ne ką jaunesnis, negu daugelis dabartinių partijų, kurios egzistuoja šiandieninėje Lietuvoje. Daugelis gali pasakyti, kad esu nekompetentingas tarti šitokią kalbą, tačiau atvirai sakau, kad kompetencijos turiu ne ką mažiau negu dabartiniai politikai, esantys Seime ar Vyriausybėje. Gali daugelis mane ir patirties stoka apkaltinti, tačiau atsakyčiau maždaug taip pat, kaip ir dėl kompetencijos stygiaus atsakiau. Gali mano žodžiuose įžvelgti ir naivumo, ir jaunatviško idealizavimo požymių. Tačiau esu ne ką didesnis idealistas negu daugelis politinių partijų, kurios prieš rinkimus formuoja savo saldžiuosius pažadus reklaminiuose šūkiuose ar prakalbose. Nesu didesnis naivuolis ir už visus kitus, kurie šiais pažadais tiki ir pagal tai renkasi savo atstovus. Taigi, manau, esu paprastas Lietuvos Respublikos pilietis kaip ir nusipelniau savo žodžio minutės.

Visada malonu matyti, kai „Lietuvos visuma“ yra laikomi tie geltoni rūmai, kurie šiandien iškilmingai stūkso netoli Žvėryno tilto, šalia Neries. Kai „padriki Lietuvos vienetai“ 1990 m. susirinkę iš visų kampelių stengėsi apginti tuos rūmus bet kokia kaina, jei tik kas nors kėsinsis juos užimti. Dainomis, giesmėmis ir bendra malda „padrikų vienetų“ krūva budėjo ir laukė. 2009 m. situacija apsiverčia ir „padriki vienetai“ patys jau šturmuoja šiuos rūmus. Kodėl aš vartoju šias sąvokas „padriki vienetai“ ir „Lietuvos visuma“? Visos šios sąvokos ir atspindi pagrindinę mintį, kodėl viskas taip radikaliai pasikeitė.

Visi suprantame, kas yra demokratija, ir kaip ji veikia. Protingos galvos paskelbia per visą informacinį tinklą, kad vyks rinkimai. Taip, kaip paskelbiama buvo anksčiau, kad į miestą cirkas atvažiavo. Malonumas vienas tada, kai pirmą kartą būdamas vaikas pamatai gyvus egzotinius gyvūnus cirke, taip pirmą kartą išvysti gyvą politiką gatvėje, tarp eilinių žmonių, o tuo labiau susipažįsti dar su naujais politikais ir naujomis partijomis. Visi einame žiūrime ir renkame mums labiausiai patinkantį. Čia turbūt ir baigtųsi cirko ir rinkimų panašumai. Prasideda rimti dalykai, mes atliekame legitimacijos procesą, t.y. jiems pavedame atstovauti mūsų nuomonei ir spręsti svarbius klausimus. Tada ir atsitinka nuostabus dalykas, atsiranda „Lietuvos visuma“ ir „padriki vienetai“.

„Lietuvos visuma“ tiek politikui, tiek ir paprastam Lietuvos Respublikos piliečiui atrodo yra tame gražiame pastate, apie kurį jau anksčiau minėjau. Kodėl? Kiek bandžiau aiškintis, tai tik priėjau prie išvados, kad lietuviui tai įskiepijo jo išrinktieji, kurie „gyvena tuose rūmuose. O tiems dėdėms taip atrodo todėl, nes čia yra sukaupta visa Lietuvos galia, kuri apsprendžia visų kitų likimą. Taigi lietuviui ten yra Lietuvos širdis. Tačiau kas šiam svarbiam organui, yra kiti, kurie yra už stiklo paketų, tamsintų prabangių limuzino langų ir t.t.?

Vis dėlto paaiškėja, kad mes jiems esame tik statistiniai duomenys. Padriki vienetai: pensininkai, dirbantieji, vaikai, mamos, tėčiai, bedarbiai, asocialūs asmenys ir t.t. Taigi mes visi su tuo geranoriškai sutinkame ir čia nematau nieko blogo. Oficialiai gal ir esame „padriki vienetai“, tačiau patys puikiai suprantame, jog esame daugiau nei tai. Mes gyvename teritorijoje, ant kurios uždėta etiketė „Lietuva“. Mes apjungti tuo vienu žodžiu, todėl mes esame „Lietuvos visuma“. Juk Seimo nariai, ministrai, prezidentas – „ant popieriaus“ jie tokie pat „padriki vienetai“ kaip ir mes. Ne tik jie reprezentuoja Lietuvą, bet ir kiekvienas iš mūsų nešame ant savo pečių po gabalėlį šio žodžio ir turime suprasti, kad ne už mus sprendžiama, bet mes nusprendžiae, kam galima spręsti, kam ne. Todėl reikėtų įsisavinti, jog atlikdami legitimacijos procesą, mes perleidžiame tik dalį savos galios, o ne visą.

Mano nuomone, Seimo paleidimas, kurio visi taip trokšta, nepakeistų šiandieninės padėties. Visi asmenys, šiandien esantys Seime, sugrįžtų į savo partijų būstines, nusipaišytų gražius plakatus, išsipuoštų ir vėl sugrįžtų į Seimą. Tad belieka iš visų blogių rinktis patį mažiausią ir optimaliausią. Kadangi galios svertai, kurie egzistuoja demokratinėje valstybėje, kaip jau minėjau, nėra įsisavinti pačios tautos, tai eilę metų daromos klaidos vis kartojasi ir kartojasi. Nuoseklaus ėjimo net nematyti, o tik kažkoks sluoksniuotas pyragas gaminamas, kuris galiausiai stiebdamasis aukštyn, neatlaikys savo svorio ir nugrius. Žinoma, klausimas, vertas milijono, išlieka: Ką daryti? Atsakymą visi ir taip žinote, taip mūsų tauta visąlaik išspręsdavo visas problemas. Būkime pagaliau ne „padriki vienetai“ būkime Lietuva!

P.S. Tik užbaigęs šiuos žodžius prisiminiau, kas geriausiai iliustruoja „padriko vieneto“ gamybą ir to padarinius. Apie eilines Lietuvos Respublikos piliečio pajamas kalbėdamos protingos galvos visada mini dirbančiuosius, bedarbius ir pensininkus, tačiau vienas svarbus „vienetas“ įliejamas tarp dirbančių ir bedarbių – tai studentai. Mano manymu, studentai turėtų būti iš dalies priskiriami prie bedarbių. Juk tik nedidelė dalis sunkiai besiverčiančių studentų gauna socialines pašalpas. Visi kiti, kurie negali pretenduoti, yra „pakibę ore arba dirbantys. Visi tik kalba apie valstybės dabartį – dirbančiuosius ir valstybės praeitį – pensininkus, tačiau niekas taip ir nekalba apie valstybės ateitį – darželininkus, moksleivius ir studentus. Ateitis blaškosi tarp darbo ir nedarbo, tarp Europos sąjungos teikiamų kruopų ir minimalaus atlyginimo. Net nesistebiu, kodėl tokia esti Lietuvos dabartis, kai „Lietuvos visuma“ tiek dėmesio teskiria ateičiai ir gyvena šia diena.

Temos: 1 Baimė
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt