Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Praleisti – dar ne prarasti. Ką manai apie „laisvus metus“?

Įkrauk reporterio nuotrauka /
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Įsibėgėjus mokslo metams tikriausiai daugeliui abiturientų iškyla vis daugiau klausimų apie savo tolesnį likimą. Vieni svarsto, kur stoti, kiti galvoja apie laisvus metus.

„Žinau viską" pažengusi žurnalistė Reda Paitian

Įsibėgėjus mokslo metams tikriausiai daugeliui abiturientų iškyla vis daugiau klausimų apie savo tolesnį likimą. Vieni svarsto, kur stoti, kiti galvoja apie laisvus metus. Ne paslaptis, jog laisvi metai daugeliui asocijuojasi su prarastais metais. Norėdama išsklaidyti šiuos „praradimo" mitus, uždaviau keletą klausimų savo draugei Patricijai, kuri po mokyklos baigimo nestojo studijuoti ir pasiliko laisvus metus.

Kodėl taip pasirinkai? Kas privertė nestoti? Niekas nevertė, juk ne tokie laikai, kad tėvai taria žodį ir turi vykdyti jų kiekvieną įsakymą, beje, ir tėvai ne tokie griežti kaip kadaise. Pasirinkau savo kelią pati, niekieno neverčiama. Nežinau, ar pasielgiau gerai, ar blogai nuspręsdama nestoti, tiesiog norėjau laiko sau bei nežinojau, ko noriu iš gyvenimo, tikėjausi įgyti kitokios gyvenimiškos patirties, todėl šis variantas ir pasirodė pats priimtiniausias.

Ar tau tai išėjo į naudą, o gal priešingai? Manau, kad pasielgiau gerai, nes dabar turiu daug daugiau laisvo laiko sau, savęs tobulinimui. Taip pat turiu gerą progą pasimokyti iš savo draugų bei pažįstamų, kurie jau studijuoja ir tai daro gan įvairiose vietose. Bendraudama su jais galiu susidaryti geresnį vaizdą apie visą studijų sistemą, turiu galimybę apsispręsti, kas mane labiau žavi ir ko norėčiau siekti toliau.

Ką nuveikei/ žadi nuveikti per metus? Iš tikro po to, kai nusprendžiau nestoti, man atsivėrė didis spektras galimybių: užsiiminėju visuomenine veikla, išbandau įvairiausius užsiėmimus ar lankau kokius nors protą lavinančius būrelius. Žinoma, dirbu, nes vis tiek reikia šiokių tokių pajamų norint išgyventi. Taip pat lankau anglų kalbos kursus, kurie man padės gerai išlaikyti tarptautinį anglų kalbos egzaminą IELTS, mat jis reikalingas stojant į užsienio aukštąsias mokyklas. Jei netyčia apsispręsčiau stoti kur nors ne Lietuvoje, jis man būtų pravartus.

Ar žadi po to kažkur stoti? Taip, žadu, tik niekaip dar nesugebu nuspręsti, ko gi aš trokštu. Galbūt kai kam tai nėra sudėtinga ir jie jau nuo mažų dienų suvokia, ko nori iš gyvenimo, o kiti gal paprasčiausiai aklai duria į bet kokią specialybę ir tikisi geriausio, tačiau aš noriu padaryti viską užtikrintai, žingsnis po žingsnio, jog po to netektų gailėtis dėl savo apsisprendimo. Beje, dar norėčiau ten susirasti darbą, nes juk negalima amžinai tėvams „ant sprando" sėdėti.

Jei tavęs prašytų patarimo, ar pasiimti laisvus metus, ką pasakytum? Nežinau. Priimant bet kokį sprendimą, reikia labai gerai pagalvoti, tačiau laisvi metai gali būti naudingi. Ypač tokiems kaip aš - nežinantiems, ko nori ateityje. Šiuos metus galima visiškai išnaudoti gerąja prasme: apsispręsti, ko trokšti, patobulinti savo gebėjimus ar įgyti naujų ir pasisemti įvairiausios patirties. Tik nereikia jų „pramiegoti", kad nebūtų taip, jog vieną dieną atsikeli ir supranti, jog nieko gero taip ir nenuveikei, tiesiog linksminaisi.

Taigi kalbant šia tema, negalima sakyti, jog pasiimti laisvus metus yra blogai, žinoma, taip pat negalima teigti, jog toks sprendimas yra vien teigiamas. Apskritai, gyvenime nieko nėra tik balto ar tik juodo, būna visko. Šiuose atsakymuose vyrauja tik teigiama nuomonė lyg skatinimas po mokyklos baigimo iškart nestoti, bet taip nėra, reikia pasirinkti tai, kas pačiam žmogui atrodo teisingiausia, prieš tai apsvarsčius visus galimus variantus. Norėdama išlikti objektyvi, turiu paminėti neigiamas tokio pasirinkimo puses. Bene svarbiausia yra tai, jog praleisti metai gali užauginti katino kailinius ir pripratinti nieko neveikti. Kas vėliau gali privesti iki visiško neveiklumo ir galbūt atsisakymo kažko siekti gyvenime ar tobulėti. Metus besiilsint, galima taip priprasti prie tinginystės, jog galutinis studijų pasirinkimas tikriausiai būtų ATI (Amžinas Tėvų Išlaikymas). Tačiau nepaisant visko patarčiau - nebijoti suklysti. Jau geriau metus ilsėtis nei įgijus specialybę suprasti, jog tai ne tas kelias, kuriuo tau lemta eiti.

„Žinau viską" yra jaunųjų žurnalistų tinklas, sukurtas jaunimo informacijos tinklo Eurodesk Lietuva ir ES programos „Veiklus jaunimas" iniciatyva. Eurodesk pagrindas yra informacija apie finansavimo programas, iš kurių yra finansuojamos jaunimo iniciatyvos, bei mobilumas (studijos, stažuotės, darbas ir savanorystė) Europoje. Programa „Veiklus jaunimas" suteikia jauniems žmonėms neformalaus ugdymo(-si) galimybes bei finansinę paramą jų inicijuotiems bei įgyvendinamiems projektams, skatina Europos šalių jaunimo bendradarbiavimą.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt