Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Protestas Lukiškių aikštėje: mikro-tranparantai prieš didelius paminklus

Lukiškių aikštė: mikro-protestas
Lukiškių aikštė: mikro-protestas
Šaltinis: 15min
0
A A

Aktyvūs vilniečiai Lukiškių aikštėje surengė tęstinį mikro-protestą, kuriuo siekiama grąžinti miestiečiams teisę dalyvauti priimant sprendimą dėl aikštės rekonstrukcijos....

Aktyvūs vilniečiai Lukiškių aikštėje surengė tęstinį mikro-protestą, kuriuo siekiama grąžinti miestiečiams teisę dalyvauti priimant sprendimą dėl aikštės rekonstrukcijos. Pasitelkdami originalią protesto formą – miniatiūrinius transparantus – mikro-protesto dalyviai išreiškia savo poziciją aikštės rekonstrukcijos atžvilgiu ir dalinasi savo Lukiškių aikštės vizijomis.

Lukiškių aikštės pievos kasdien pasipildo naujais transparantais: „Aikštė priklauso piliečiams, o ne ekspertams“, „Paminklas gali būti Didelis, bet nematomas“, „Mes tik norime čia linksmai pabūti“, „Laisvę žaliuojančiai laisvei!“, „Dar vienas ideologinis paminklas? Per 23 metus galima ir geriau sugalvoti“. „Laisvei nereikia jokių paminklų. Laisvė yra paminklas“. Miestiečiai eksperimentuoja, pletodami mikro-protesto formas, aikštėje palieka ne tik mikro-transparantus, bet ir miniatiūrinius žaisliukus, išbando ir vis naujas medžiagas mikro-transparantams.

Tęstinės akcijos iniciatoriai, kūrybinė grupė „Laimikis.lt“ protestuoja prieš vienašališką sprendimo dėl šios aikštės rekonstrukcijos priėmimo procesą. Kultūros ministerijai paskelbus Lukiškių aikštės paminklo konkursą, spaudoje pasirodė Kultūros ministerijos Profesionaliojo meno skyriaus vyriausios specialistės J. Krušinskaitės komentaras apie tai, kad „visuomenės nuomonė įtakos sprendimui renkant nugalėtoją neturės [...] Visuomenė yra nehomogeniška ir vargu ar gali tinkamai įvertinti meninę projektų idėją ir jų organišką santykį su aikšte“ (Lrytas.lt).

Mikro-protesto akcijos iniciatoriai tvirtina, kad ignoruojant miestiečių poreikius, rekreacinį aikštės potencialą ir susiformavusius naudojimosi aikšte scenarijus, miesto centre kuriama mirties zona. Pasak "Laimikis.lt" grupės atstovų, "atmintis apie istorinius įvykius gali būti išreiškiama įvairiais pavidalais. Paminklas gali būti takas arba fontanas. Pats miestiečių judėjimas aikšte gali būti įprasmintas, tapti atsiminimo apeiga. Tačiau Lukiškių aikštės monumento konkurso sąlygos paminklą apibrėžia kaip „dieną ir naktį matomą projektą iš patvarių medžiagų, kuriame integruota ugnis, nacionaliniai simboliai ir nežinomo partizano kapas“ (susipažinti su sąlygomis galima čia: http://bit.ly/14KDIF5)“.

Kūrybinės grupės atstovai atkreipia dėmesį, kad Lukiškių aikštėje susiformavo nauji miesto ritualai: čia jau penktus metus vykstanti iniciatyva "Burbuliatorius" kas antrą pirmadienį suburia skirtingo amžiaus miestiečius, kurie kartu leidžia muilo burbulus. Esant geriems orams miestą gaivinantis „Burbuliatorius“ suburia šimtus vilniečių ir miesto svečius, o savaitės bėgyje Lukiškių aikštės pievos virsta spontaniškų iškylų vieta. Pasak mikro-protesto iniciatorių, tokios kasdienės praktikos palaiko viešųjų erdvių gyvybingumą ir jas verta tausoti. "Ir Vilniuje, ir kituose Lietuvos miestuose esama nesėkmingų aikščių rekonstrukcijos pavyzdžių, kai gyvybingos erdvės buvo paverstos tranzitinėmis zonomis, ir miestiečiai iš jų pasitraukė. Norėtųsi, kad puikų rekreacinį potencialą turinti aikštė miesto centre liktų draugiška miestiečiams", - dalinosi "Laimikis.lt" grupės nariai.

Mikro-protesto akcija vyksta visą parą, ir yra atvira visiems norintiems: tereikia pagaminti mažą transparantą, įrengti aikštėje, uždokumentuoti ir patalpinti facebook įvykyje „Mikro-protestas Nr. 1“.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 1 Protestas
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt