Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Protėvių tradicijos: žaidimas „Ripka“

Šaltinis: 15min
0
A A

,,Ritinys“ (arba „Ripka“) yra vienas seniausių ir originaliausių lietuvių liaudies žaidimų.

,,Ritinys“ (arba „Ripka“) yra vienas seniausių ir originaliausių lietuvių liaudies žaidimų. Jis buvo žaidžiamas dar Vytauto Didžiojo laikais kiekviename kaime, primena šiuolaikinius sportinius žaidimus. Tai vienas iš pirmųjų komandinių žaidimų Lietuvoje, kuris skatina sveiko ir tvirto jaunimo auklėjimo būdą, laviną reakciją ir sumanumą. Taipogi apie šį žaidimą užsimena ir vyskupas Motiejus Valančius ,,Palangos Juzėje“ ir ypač vertino Simonas Daukantas, vadinęs jį ritiniu, kaip fizinio lavinimo priemone.

Šiltuoju metų laiku jaunimas rikdavosi ant vieškelio žaisti „Ripkos“. Vienkiemiuose buvo smagiausia žaisti. Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, Nepriklausomybės atkūrimo laikais ,,Ripka“ buvo išstumta užmarštin. Žmonės buvo įsibaiminę ir kupini nepasitikėjimo, dėl tuometės padėties valstybėje ir visame pasaulyje bei nežinojimo, kas laukia ateityje.

7-tajame dešimtmetyje „liaudies kultūros“ bumas ištraukė „Ripką“ į dienos šviesą, bet ji nebebuvo tokia pat, kaip anais laikais, įtraukianti, populiari, žaidžiama panašiomis, bet visgi kitokiomis taisyklėmis: futbolo žaidėjų aprangą dėvintys sportininkai, prižiūrimi teisėjo, žaidžia stadione. Labai džiugu girdėti, kad atsiranda vis daugiau žmonių, atsimenančių ar besidominčių šiuo nepaprastu žaidimu. Kai kuriose šventėse jau rengiami turnyrai pagal visas senoviškąsias „Ripkos“ taisykles. Iš pažiūros tai gali pasirodyti šiurkštokas ar netgi pavojingas žaidimas, tačiau tereikia šiek tiek perprasti jo subtilybes. Bet kuris jaunuolis gali patvirtinti, kad tai iš tiesų yra puikus žaidimas, sukeliantis daug gerų emocijų, suteikia progą gražiai ir turiningai bei sveikai praleisti laiką.

Žaidimo taisyklės: žaidžia dvi komandos, kuriose yra vienodas skaičius (geriausiai 5-6) žaidėjų. Kiekvienas jų turi plokščią lazdą, skirtą stabdyti riedantį ritinį (ritinys – iš medžio išpjautas skridinys, kartais dėl tvirtumo net pakaustomas metaliniu žiedu). Komandos stoja viena prieš kitą ir, mėtydamos šį žiedą į priešininkų pusę, stengiasi jį nuridenti kaip galima toliau į priešininkų teritoriją. Joje besiginančioji komanda lazdomis bando stabdyti atriedančią „Ripką“. Nuriedėjusi žymi užimtą teritoriją, kuri dabar priklauso metusiai komandai. Apsigynusi komanda meta skridinį į priešininkų pusę, stengdamasi atsiimti prarastą teritoriją, mesti taip, kad „Ripka“ nuriedėtų kuo toliau, išvengdama stabdytojų lazdų. Žaidžiama tol, kol „Ripka“ pasiekia sutartą pralaiminančios komandos užnugario liniją.

Nebūkime abejingi, prisijunkime, žaiskime ir prisiminkime savo protėvių palikimą ir tradicijas!

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt