TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rėkyvos ežero vandens lygio ir krantų pokyčiai bus vertinami kasmet

Įkrauk.lt nuotrauka
Įkrauk.lt reporterio nuotrauka / Įkrauk.lt nuotrauka
Šaltinis: 15min
0
A A

Modernios technologijos padės įgyvendinti durpių telkimo monitoringo programą.

Šiauliuose veikianti durpių gavybos akcinė bendrovė „Rėkyva“ pradėjo įgyvendinti durpių telkimo monitoringo programą. Pastaruoju metu įmonė įsigijo modernias stebėjimo technologijas, kurios leis atlikti mokslinius matavimus, siekiant įvertinti tiek Rėkyvos ežero vandens lygį, tiek durpyno nusausinimo procesus.

Kaip teigia monitoringo tyrimams vadovaujantis Geologijos ir geografijos instituto Klimato ir vandens tyrimų laboratorijos vadovas doc. dr. Julius Taminskas, įsigyta technika ir kiti įrenginiai užtikrins duomenų apie ežero ir durpyno sąveiką patikimumą.

„Šiandien durpyne jau baigiama įrengti meteorologinė stotelė, vandens lygio jutiklis su kaupikliu. Kol kas dar nėra specialių meteorologinių daviklių, kurie artimiausiu metu turėtų atkeliauti iš užsienio. Šios stotelės pagalba bus vykdomi automatiniai matavimai, kuriais matysime ir galėsime įvertinti visus meteorologinius rodiklius, kritulių kiekį, durpyno paviršiaus drėgmę, temperatūrą. Ši stotelė veiks internetiniu ryšiu“, – teigė J.Taminskas.

Jis priduria, kad tokia pat stotelė yra pastatyta ir pelkėje tarp durpyno ir ežero, o ten įrengtas vandens lygio ir temperatūros daviklis leis įvertinti, kiek vandens iš durpyno patenka į Dubysos baseiną.

„Yra padaryta ir topo nuotrauka, tos vietos, kur atstumas tarp ežero ir durpyno yra mažiausias. Planuojama, kad po 5 metų bus daroma dar viena tokia nuotrauka, kuri leis pamatyti, ar šis ruožas siaurėja, ar ne. Yra nustatyti ir kontroliniai vektoriai – jais remiantis kiekvienais metais bus galima įvertinti, kaip kinta ežero krantai“, – dėstė Geologijos ir geografijos instituto mokslininkas.

Minėtos įmonės generalinio direktoriaus pavaduotojos Editos Aperavičienės tvirtinimu, 300 tūkst. litų bendrovė į šią monitoringo programą investavo tam, kad Šiaulių miesto gyventojams ir Lietuvos visuomenei būtų pateikti išsamūs ir moksliškai pagrįsti atsakymai dėl durpyno įtakos Rėkyvos ežero būklei.

2010-2020 metais įgyvendinama monitoringo programa susideda iš trijų dalių. Hidrologinis – hidrogeologinis monitoringas bus atliekamas siekiant įvertinti durpių telkinio sausinimo įtaką Rėkyvos ežero, jo baseino ir su ežeru besiribojančių teritorijų vandens rėžimui. Pelkės paviršiaus ir viršutinio durpių klodo monitoringas – įvertinti durpių telkinio eksploatacijos įtaką pelkės ruožo tarp ežero ir durpyno saugumui. Paskutinė dalis – saugomų buveinių ir rūšių monitoringas bus atliekamas su tikslu įvertinti pelkės ruožo tarp durpyno ir ežero saugumo bei retų rūšių ir jų buveinių struktūrą.

Lietuvoje tokio tipo monitoringas atliekamas pirmą kartą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt