Dabar populiaru
Publikuota: 2014 kovo 7d. 13:28 , atnaujinta: 2014 kovo 7d. 14:43

Skaitytojo klausimas: ar Lietuvoje vyksta mobilizacija?

Baziniai kariniai mokymai
Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomojo pulko nuotr. / Baziniai kariniai mokymai

Didėjant įtampai Ukrainoje, skaitytojai sunerimo. O kai kurie tapo labai jautrūs. Vieni bijo dėl Ukrainos, kitus jaudina Lietuvos likimas. Kai kurie skaitytojai sakė turintys žinių, kad Lietuva mobilizuoja savo pajėgas.

Didėjant įtampai Ukrainoje, skaitytojai sunerimo. O kai kurie tapo labai jautrūs. Vieni bijo dėl Ukrainos, kitus jaudina Lietuvos likimas. Kai kurie skaitytojai sakė turintys žinių, kad Lietuva mobilizuoja savo pajėgas.

Štai vilniečio (vardas redakcijai žinomas) laiškas.

„Sveiki, daug mano draugų, kurie jau senokai atitarnavo, pradėjo gauti šaukimus į kariuomenę mobilizacijai.

Jokios informacijos ta tema žiniose nėra – viskas daroma paslapčia. Būtų malonu, kad jūs apšviestumėte šią situaciją.

Jokios informacijos ta tema žiniose nėra – viskas daroma paslapčia. Būtų malonu, kad jūs apšviestumėte šią situaciją: kodėl Lietuva mobilizuoja kariuomenę, nors jokio pavojaus Lietuvai nėra, o šaukiamiems aiškina, kad tai susije su Ukraina. Ji, kiek žinau, nepriklauso nei NATO, nei ES. 

P.S. Nenorėčiau, kad mano vardą ir pavardę skelbtumėte viešai“.

Vaikinas gavo kvietimą į karo prievolės skyrių

Paprašėme tų „draugų“ kontaktų. Skaitytojas paaiškino, kad kai kurie bijo viešumos, informacija sutinka pasidalinti tik vienas. Bet jo vardo viešai irgi nereikėtų skelbti.

Paskambinome vaikinui. Jis pasakojo prieš penkiolika metų atlikęs karinę prievolę Šiauliuose. O dabar kviečiamas į Krašto apsaugos savanorių pajėgų Didžiosios kovos apygardos 8 rinktinės karo prievolės ir komplektavimo teritorinį skyrių Vilniuje, Mindaugo g. 26. Vyrukas paaiškino, kad ten bus patikrinta jo sveikata, o po to jis išvyks į karinius mokymus.

Informacinis vakuumas

Norėdami, anot skaitytojo, nušviesti situaciją, paskambinome į minėtą Karo prievolės ir komplektavimo skyrių. Informaciją prievolininkams teikiantys keli kariškiai sutiko kalbėti tik neoficilialiai (sakė, kad tai – tik planiniai mokymai) ir nukreipė pas atstovą viešiesiems ryšiams, kapitoną Evaldą Dirginčių.

„Aš apie tai negirdėjau“, – sakė prezidentė.

Išgirdęs apie skaitytojo įtariamą „mobilizaciją“, kapitonas atsisakė komentuoti situaciją ir nukreipė pas Lietuvos kariuomenės vado atstovą spaudai Skomantą Povilionį. Kapitonas S.Povilionis iškart atsiribojo „nuo politikos“ ir ketvirtadienį sutiko atsiųsti komentarą raštu, bet tik apie mokymus.

Vėliau, jau penktadienį, žadėjo atsiųsti komentarą kovo 7 d.

Prezidentė tokio įsakymo nedavė

Pagal Lietuvos Konstituciją, visuotinę mobilizaciją gali skelbti prezidentė, tačiau toks sprendimas būtų teikiamas tvirtinti Seimui.

Kol laukėme Lietuvos kariuomenės vado atstovo komentaro, prezidentė Dalia Grybauskaitė šia tema kalbėjo lankydamasi Klaipėdoje, Karinėse jūrų pajėgose. D.Grybauskaitė užtikrino, kad tokio įsakymo nėra davusi.

„Aš apie tai negirdėjau“, – sakė prezidentė.

Papildyta 14.10 val. Kariuomenės vadas: mes kasmet kviečiame atitarnavusius karius į pakartotinius mokymus

Kasmet mes kviečiame karius, kurie yra atitarnavę šauktiniais Lietuvos kariuomenėje.

Kariuomenės vadas Arvydas Pocius Klaipėdoje situaciją komentavo taip:

„Dėl mobilizacijos – čia prasidėjo tokios kalbos, kad jau gauna kažkas šaukimus. Negali būti jokios panikos. Kasmet mes kviečiame karius, kurie yra atitarnavę šauktiniais Lietuvos kariuomenėje. Mes juos kviečiame į pakartotinus mokymus, kad atstatytų savo įgūdžius. Kiekvienas pilietis pagal Konstituciją privalo ir turi ginti savo tėvynę. Įstatymai yra tam parengti.

Jei bus politinis sprendimas – tą bus galima padaryti. Šiaip, kaip vyras, kaip karys galiu pasakyti, kad kiekvienas vyras turi apie tai pagalvoti. Jei tėvynei bus grėsmė, kiekvienas šaukiamo amžiaus vyras apie tai turėtų pagalvoti“.

Papildyta 14.43 val. Lietuvos Kariuomenės vado atstovas Skomantas Povilionis atsiuntė naudingų nuorodų ir paaiškinimų

Kartotinės rezervo karių pratybos Lietuvoje atnaujintos 2011 m siekiant užtikrinti parengtojo rezervo karių žinių atnaujinimą. Į jas privalomąja tvarka arba pareiškus norą, kviečiami asmenys, atlikę privalomąją pradinę karo tarnybą. Pratybose rezervistai treniruojasi kariuomenės kariniuose padaliniuose, kuriems yra priskirti ir kuriuos jie papildytų ekstremalios situacijos atveju. Privalomąją pradinę karo tarnybą atlikę arba kitu būdų įgiję pagrindinį karinį parengtumą ir nuolat atnaujinti karines žinias kviečiami kariai sudaro vadinamąjį parengtąjį rezervą. Šie asmenys kartu su kariniu vienetu, kuriam jie yra priskirti, treniruosis 20–30 dienų per penkerius metus.

2014 metais į parengtojo rezervo mokymus bus pakviesti virš 500 karo prievolininkų, kurie anksčiau įgijo pradinį karinį rengimą. Šiais metais planuojami mokymai Sausumos pajėgų ir Logistikos valdybos vienetuose.

Daugiau informacijos apie rezervo tarnybą ir tarnybą mobilizacijos atveju galite rasti:

http://kariuomene.kam.lt/lt/tapk_kariu/lietuovs_kariuomenes_rezervas.html

Taip pat trumpai apie būdus atlikti karinę tarnybą:

Patriotiškai nusiteikę ir savo krašto saugumui neabejingi Lietuvos piliečiai kviečiami atlikti tarnybą trijų mėnesių baziniuose kariniuose mokymuose. Jie yra savanoriški, jų metu įgyjamos pagrindinės karybos žinios. Sėkmingai baigusieji šiuos mokymus įtraukiami į parengtojo rezervo karių sąrašus.

Taip pat galima rinktis kario savanorio tarnybą, o studijuojantys Lietuvoje, kviečiami prisijungti ir baigti Jaunesniųjų karininkų vadų mokymus. Juos baigę įgyja atsargos karininkų laipsnius ir taip pat yra įtraukiami į parengtojo rezervo sąrašus.

Kario savanorio tarnyba, Baziniai kariniai arba Jaunesniųjų karininkų vadų kursai suteikia pagrindines karybos žinias, kurios būtinos prisijungiant prie reguliariosios kariuomenės visuotinės mobilizacijos atveju.

Daugiau informacijos apie tarnybos Lietuvos kariuomenėje būdus, atrankos sąlygas, galimas tarnybos vietas, specialybes, socialines garantijas, tobulėjimo ir karjeros galimybes pateikiama Lietuvos kariuomenės internetiniame puslapyje http://kariuomene.kam.lt/lt/tapk_kariu.html.

Taip pat informacijos galima gauti nemokamu tel. 8 800 12340 ir užduoti jums rūpimus klausimus apie tarnybą Lietuvos kariuomenėje. Informacijos apie karinę tarnybą taip pat rasite apsilankę interneto svetainėje www.karys.lt.

Naujienų galite įkrauti skaitytojų naujienų portale ikrauk.lt, siųsti el. paštu 15min@15min.lt arba parašyti per „Facebook“ paskyrą štai čia.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt