Dabar populiaru
Publikuota: 2011 balandžio 6d. 14:51

Sveikas gyvenimas – laimingas gyvenimas!

Įkrauk.lt nuotrauka
Įkrauk.lt reporterio nuotrauka / Įkrauk.lt nuotrauka

Traškučiai, „Coca-cola“, spragėsiai, keptos bulvytės, saldumynai, alkoholis – pagrindinis tavo ir mano dienos meniu. Mes nebegalime atsisakyti nesveikos gyvensenos ir dėl to kentėsime ateityje. Ar įmanoma to išvengti?

„Žinau viską“ reporterė Dovilė Labanauskaitė

Traškučiai, „Coca-cola“, spragėsiai, keptos bulvytės, saldumynai, alkoholis – pagrindinis tavo ir mano dienos meniu. Mes nebegalime atsisakyti nesveikos gyvensenos ir dėl to kentėsime ateityje: sirgsime įvairiomis ligomis, tapsime irzlūs, skųsimės raumenų skausmais... Ar įmanoma viso to išvengti? Ką reikia daryti, kad sulaukę senatvės galėtume džiaugtis sveiku kūnu ir siela? Kaip prisiversti gyventi sveikai? Į šiuos klausimus gavau atsakymų iš Joniškio miesto gyventojų, sveikatos specialistų ir jaunimo. Skaitom ir mokomės!

Jaunimas sako „TAIP“ sveikam gyvenimo būdui!

„Mano gyvenimo būdas kol kas sveikatą veikia teigiamai, nes gyvenu kaime, valgau tai, ką pagamina mano mama, stengiuosi vartoti kuo mažiau pirktinio maisto, tačiau kaip ir dauguma paauglių, vis dar nesugebu sumažinti saldumynų kiekio, kuris kenkia tiek dantims, tiek svoriui. Kas bus ateityje? Nežinau, gal gailėsiuos, kad valgiau per mažai daržovių, per daug saldumynų, kartais piktnaudžiavau alkoholiu. O jo stengiuosi vartoti kuo mažiau – juk tai ir yra pagrindinis visų paauglių priešas, kuris gadina sveikatą. Žinoma, įtakos mūsų sveikatai turi ir šeima: nuo mamos priklauso, ką aš valgysiu, kokių įpročių įgysiu augdama šeimoje. Tačiau labiausiai tik nuo manęs pačios priklauso, kaip aš gyvensiu, ar būsiu sveika“, – savo mintimis dalinasi Joniškio „Aušros“ gimnazijos abiturientė Inesa Kliučiniec.

„Mano gyvenimo būdas yra pakankamai sveikas. Negeriu ir nerūkau, kaip didžioji jaunimo dalis šiais laikais daro. Sportuoju, valgau daug daržovių, kas, beje, daugumai mano draugų nėra mėgstamas maistas. Tikiu, kad sulaukęs senyvo amžiaus būsiu vis dar gyvybingas ir nesiskųsiu tomis ligomis, kurios atsiranda nuo nesveikos mitybos, alkoholio vartojimo, kuris sukelia sunkių, nepagydomų ligų. Sveiki žmonės yra patys laimingiausi. Tad visiems siūlau valgyti tai, kas sveika, o ne tai, kas skanu, sportuoti taip, kaip naudinga! – drąsiai ir ryžtingai kalba aštuoniolikmetis Vidmantas Burba.

„Mano sveikata tikrai nėra tobula. Manau, kad labiausia jai kenkia maistas, kurį aš valgau ir kurio nevalgau. Saldumynų valgau per daug, o daržovių – per mažai. Tai labai atsiliepia mano organizmui – atėjus rudeniui perku įvairiausius vitaminus, maisto papildus. Tai nėra labai gerai, tačiau stengiuosi atsigriebti kitais būdais – bent porą kartu per savaitę sportuoju, pabėgioju. Tačiau, kad ir kaip bebūtų, tikrai nesijaučiu labai gerai... Mėgstu saldumynus, kas gali padidinti mano svorį, pakenkti dantims. Visgi mūsų gyvensenos nepakeis niekas kitas, tik mes patys tai galime“, – įsitikinęs Joniškio „Aušros“ gimnazistas Gustas Doviltis, sutinkantis, kad viskas priklauso tik nuo paties žmogaus.

„Esu studentė, tad sveikata man – labai svarbi, tačiau ją išsaugoti yra labai sunku, ypač kai aplink tiek daug žalingų faktorių. Kompiuteris ir nesveika mityba – patys didžiausi priešai. Pati nešioju akinius, kuriuos „užkabinau“ daug sėdėdama prie kompiuterio. Taip pat kenkia ir telefonas, televizorius, kurie skleidžia radiaciją. Paaugliams norėčiau patarti, kad jie nedarytų tokių klaidų, kaip darau aš, kad kuo daugiau sportuotų, judėtų, gertų daug skysčių, nes sveikata yra tas turtas, kuris išsenka nesugrįžtamai“, – pamokančiai kalba studentė Martyna Jasnauskaitė.

Mokytojams didžiausias sveikatos priešas – stresas

Ne paslaptis, kad mokykloje dirbantys žmonės kiekvieną dieną patiria daug streso, tenka bendrauti su begale vaikų, suspėti visiems padėti, patarti ir paaiškinti. „Kiekvieno žmogaus sveikatai labiausiai kenkia stresas, o dirbant mokymo įstaigoje – jis ypač didelis. Esu muzikos mokytoja, taip pat auklėtoja, tad streso patiriu labai daug, o laiko poilsiui trūksta. Mes kiekvienas galime gyvenime rinktis, kada pasiryžti mažinti streso poveikį. Stengiuosi gyventi sveikai – valgau savo pačios gamintą maistą, neperku gėrimų, kuriuose pilna E ir kitų konservantų. Beje, konservantai tampa didžiule problema. Jų vis daugėja, o ateities karta tiesiog bus priversta jais maitintis ir arba prisitaikys, arba suvoks, kad reikia maitintis sveikai. O aš patarčiau prisiversti valgyti tai, kas gal ir nelabai skanu, tačiau labai naudinga“, – savo patirtimi ir mintimis dalinasi Birutė Jurgaitytė, Joniškio „Aušros“ gimnazijos mokytoja.

Specialistai rekomenduoja puoselėti savo brangiausią turtą – sveikatą

„Manau, dauguma sutiktų su mano nuomone, kad kenksmingiausia sveikatai yra netinkamas maistas, alkoholis, hipodinamija, emocijos, turinčios neigiamą poveikį. Vis dar maža žmonių, kurie pradėtų rūpintis savo sveikata, kol jiems viskas gerai, kol dar niekuo nesiskundžia. Kad gyventum sveikai, reikia susikurti harmoniją viduje, nes ne vien mityba gali išgelbėti nuo sunkių lygų, daug kas priklauso nuo mūsų emocijų. Pati visą gyvenimą stengiausi gyventi sveikai tiek vidumi, tiek išore, kad galėčiau savo vaikams ir anūkams pasakyti: gyvenkit taip, kaip aš gyvenau, ir būsit sveiki! Tačiau mane užklupo labai sunki liga, kuri privertė susimąstyti, kad kažką dariau ne taip. Nors buvau fiziškai aktyvi, stengiausi kuo mažiau susidurti su stresu, bet, pasirodo, kažkur suklydau. Vadinasi, sveikos gyvensenos formulės nėra, nes darai viską, ką gali, tačiau gyvenimas ima ir iškrečia pokštą. Tačiau aš nepasiduodu – ir toliau ieškau sveikatos šaltinio, jei dar jo neradau, nebūtinai jo nėra išvis. Dauguma jaunų žmonių mano, kad užtenka sporto ir jau gali būti sveikas. Deja, to negana. O iš kur kyla toks jų mąstymas? Šeima. Ji turi labai didelę įtaką. Genai, auklėjimas suformuoja jaunuolio suvokimą, kas yra sveika gyvensena. Ateityje daugelis jų turės rinkis – gyvenimas ar mirtis – nesveiko maisto bus prikištos kiekvienos parduotuvės lentynos, tad teks apsispręsti, ar saugoti save ar žudyti pačiam“, – drąsiai ir ryžtingai savo mintis išsako sveikatos biuro atstovė Laima Virbičianskienė.

„Mūsų sveikatą labiausiai veikia netinkamas gyvenimo būdas. Į tai įeina daugybė faktorių: nesveikas maistas, mažai fizinės veiklos, stresas. Ypač reikia rinktis ką valgyti, nes nuo maisto priklauso mūsų savijauta, net ir nuotaika. Šių dienų jaunimo didžiausias priešas ir yra maistas. Jie renkasi tai, kas skaniau, bet ne kas sveikiau. Todėl rudenį pagausėja įvairiausių vitaminų ir papildų parduodamas kiekis mūsų vaistinėje. Žinoma, didelį poveiki mūsų mitybos įpročiams turi reklama – joje dabar ypač gausu nesveiko maisto, kuris pristatomas paaugliams kaip ne toks ir kenksmingas. Reklamuojamas ir alkoholis – visų laikų didžiausias kenkėjas. Kad nepasiduotum reklamos įtakai, reikia turėti daug valios, ko dažnam iš mūsų trūksta. Žinoma, šeimos nariai gali padėti suvokti, kas yra sveikiau ir geriau, tačiau tai tik iš dalies lemia mūsų apsisprendimą. Aš pati savo šeimoje stengiuosi skatinti sveiką gyvenseną. Esame gan sportiška šeima, per kiekvienas atostogas vykstame kur į gamtą – žiemą slidinėjame, vasarą iškylaujame gryname ore, bėgiojame. Stengiamės valgyti sveiką maistą: daržoves, vaisius, kuo mažiau pirktinio maisto. Manau, kad neįmanoma padaryti visko, kad būtum sveikas, tačiau reikia stengtis išsaugoti savo sveikatą kuo labiau – reikia sportuoti, aktyviai gyventi, kuo mažiau nervintis ir senatvėje galėsime džiaugtis, kad vis dar esame kupini jėgų“, – savo mintis išsako vaistininkė Vitalija Neverauskienė.

Pagyvenusių žmonių nuomonė ypač svarbi

„Visą savo gyvenimą stengiausi saugoti sveikatą. Negėriau limonadų, nevalgiau greito maisto, tokio kaip sumuštiniai, keptos bulvės, picos, daug sportavau, tačiau tobulos sveikatos neturiu sulaukusi net ir šešiasdešimties. Tačiau net ir šiandien vis dar važinėju dviračiu, tai labai geras sportas. Žinoma, tai darau vis rečiau ir rečiau, nes sąnarių skausmas atėmė daug gyvenimo malonumų. Kad ir šią vasarą nevykau su šeima į Nidą, nors labai norėjau. Kai skauda ką nors žmogus esi visiškai neveiklus ir net didžiausios gyvenimo svajonės gali atsisakyti. Manau, dauguma žmonių klysta mąstydami, jog sportuojant ir valgant tai, kas, atrodo, yra sveika, galima sulaukti senatvės ir būti stipriam. Jie klysta, manydami, kad bus labai energingi, tačiau manantys, kad jausis daug geriau už kitus – yra visiškai teisūs. Reikia labai žiūrėti, ką renkiesi valgyti, tačiau neapsiriboti vien salotomis (dažna panelė laikosi tokios dietos), reikia įvairaus maisto, įvairių medžiagų mūsų organizmui. Manau, jaunoji karta ateityje pradės suvokti, kas yra gerai, o kas blogai, nes jau šiomis dienomis tėveliai vis mažiau skundžiasi, kad serga patys mažiausieji jų šeimose. Manau, tėvai pradės mąstyti, kur slypi bėdos, ir keis savo vaikų gyvenimus, jų įpročius jau nuo mažumės, kad paaugę jie būtų gudrūs ir žinotų, jog sveikas gyvenimas – laimingas gyvenimas“, – savo sumanumu dalinasi joniškietė pensininkė Marytė Petrauskienė.

„Žinau viską“ jaunieji žurnalistai yra jaunimo informacijos tinklo Eurodesk Lietuva ir ES programos „Veiklus jaunimas“ vykdoma iniciatyva. Eurodesk pagrindas yra informacija apie finansavimo programas, iš kurių yra finansuojamos jaunimo iniciatyvos, bei mobilumas (studijos, stažuotės, darbas ir savanorystė) Europoje. Programa „Veiklus jaunimas“ suteikia jauniems žmonėms neformalaus ugdymo(-si) galimybes bei finansinę paramą jų inicijuotiems bei įgyvendinamiems projektams, skatina Europos šalių jaunimo bendradarbiavimą.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt