TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

TIKRA ISTORIJA. Kai netenkama regėjimo ir niekas negali padėti

Įkrauk reporterio nuotrauka /
Šaltinis: 15min
0
A A

Prieš šešerius metus žiūrint televizijos laidą vaizdas ėmė banguoti, kraipytis ir aptemo akyse. Patryniau akis, užsimerkiau, vėl atsimerkiau ir suvokiau, kad dešine akimi nieko nebematau.

Prieš šešerius metus žiūrint televizijos laidą vaizdas ėmė banguoti, kraipytis ir aptemo akyse. Patryniau akis, užsimerkiau, vėl atsimerkiau ir suvokiau, kad dešine akimi nieko nebematau. Ir anksčiau jutau akių nuovargį, mirgėjimą, mačiau iškraipytus veidus, banguotus troleibuso laidus, tačiau apsilankius pas gydytojus be patarimo saugoti regėjimą, jokios kitos pagalbos nesulaukiau. Liga progresavo ir po kurio laiko dešine akimi apakau. Man buvo diagnozuota šlapioji amžinės geltonosios dėmės degeneracijos (AGDD) forma. Po kelerių metų šios ligos simptomus pajutau ir kairėje akyje.

AGDD - tai grėsminga akių liga, kuria dažniausiai serga vyresni nei 50-60 metų amžiaus žmonės. Pradiniai šios ligos požymiai yra neryškus ir netaisyklingų formų vaizdas, linijos tampa kreivos, o skaitant „šokinėja" raidės. Ligai progresuojant priešais akis atsiranda juoda ar pilka dėmė, darosi sunku orientuotis aplinkoje, atpažinti žmonių veidus, vartoti vaistus, apsipirkti ir atlikti namų ruošos darbus. Ligos nepradėjus laiku gydyti, prarandamas regėjimas. Neretai ligai pažeidus vieną akį, pacientai jos simptomus pradeda justi ir kitoje akyje. Lietuvoje liga dar yra mažai žinoma, nors Europoje ji yra viena pagrindinių žymaus regėjimo susilpnėjimo ir regėjimo netekimo priežasčių.

Susirgusi pamačiau, kad esu ne viena - liga suvienijo kelias dešimtis žmonių, su kuriais 2009 m. įkūrėme AGDD pacientų draugiją. Draugijos tikslas - burti pacientus, didinti AGDD žinomumą, skatinti ligos prevenciją ir atstovauti pacientų interesus. Tuomet aktyviai pradėjome bendrauti su valstybinėmis sveikatos apsaugos institucijomis. Kartu su gydytojais specialistais platinome informaciją apie mūsų problemą: kad esame vieninteliai pacientai, neturintys tinkamo gydymo, bei prašėme jį užtikrinti.

AGDD pacientų draugijos ir gydytojų oftalmologų pastangų dėka Sveikatos apsaugos ministerijos ir Valstybinės ligonių kasos pažadėjo, kad jau šių metų pabaigoje sergantiesiems šlapiąja AGDD forma bus prieinamas saugus ir efektyvus gydymas.

Vyresnio amžiaus žmonės turėtų daugiau dėmesio skirti profilaktiniam akių patikrinimui ir vos pajutus pirmuosius ligos simptomus, skubiai kreiptis į akių gydytoją. Tik laiku suteiktas efektyvus gydymas gali padėti išvengti skaudžių AGDD pasekmių.

Šiandien ta proga noriu padėkoti Seimo nariui Sveikatos reikalų komiteto pirmininkui Antanui Matului, SAM kancleriui Rimantui Remeikai, SAM viceministrei Janinai Kumpienei, gydytojams oftalmologams dr. Jūratei Balčiūnienei, dr. Loretai Kuzmienei ir dr. Andriui Cimbalui, draugijos nariams, Valstybinės ligonių kasos darbuotojams ir visiems kitiems, prisidėjusiems sprendžiant mūsų problemą.

Džiaugiamės, kad valstybė užtikrina visų Lietuvos piliečių sveikatos priežiūrą, kompensuodama jos išlaidas, skaidriai ir efektyviai naudojant lėšas.

Dalia Marija Žižliauskienė, Amžinės geltonosios dėmės degeneracijos (AGDD) pacientų draugijos prezidentė

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Ikrauk.lt