Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ambicingas kompozitorius Artūras Šaškinas: jei turi įkvėpimo – nebijok veikti!

Kompozitorius Artūras Šaškinas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Kompozitorius Artūras Šaškinas
Šaltinis: 15min
0
A A

Iš Lenkijoje, Poznanės mieste, vykusio Tarptautinio kino ir muzikos festivalio „Transatlantyk“, kurį inicijavo garsus lenkų kilmės kompozitorius ir „Oskaro“ laureatas Janas A.P.Kazcmarekas, 21-erių savamokslis lietuvis Artūras Šaškinas, nurungęs diplomuotus kompozitorius, grįžo su garbingu apdovanojimu. Vaikino sukurta muzika kino filmams buvo įvertinta radijo „RMF Classic“ specialiuoju prizu už geriausią kino muziką radijui.

Pirmą kartą Lenkijoje surengtame festivalyje „Transatlantyk“ susirinko gausus būrys garsių kino kūrėjų, aktorių, režisierių ir prodiuserių iš Holivudo bei įvairių pasaulio šalių. Jauniausias festivalio dalyvis iš Lietuvos Artūras Šaškinas, sukūręs muziką dvejoms vaidybinio ir animacinio filmų ištraukoms, savo kūryba nurungė garsius universitetus baigusių kompozitorių darbus ir pelnė vieną iš dešimties kvietimų į šį festivalį. Nuvykęs į Poznanę, jaunasis muzikos kūrėjas laimėjo ne tik garbingą apdovanojimą, bet ir užmezgė vertingų pažinčių, padėsiančių išplaukti į plačiuosius vandenis.

– Su kokiais lūkesčiais vykai į šį festivalį?

– Šiame festivalyje man pasiūlė sudalyvauti profesorius ir kompozitorius Mindaugas Urbaitis, su kuriuo dažnai bendradarbiaujame, kuris žino, kokią muziką aš kuriu. Į festivalį vykau ne dėl laimėjimų, bet dėl vertingų pažinčių, kurias ten pavyko užmegzti. „RMF Classic“ apdovanojimas yra svarbus mano kūrybos įvertinimas – dabar mano kurtą muziką gros įvairių šalių radijo stotys. Mano muziką pripažino ne tik kaip taikliai pabrėžiančią filmo vaizdus, bet ir kaip galinčią išlikti savarankiška, kurią malonu klausytis ir nežiūrint filmo.

Tik apie 100 kompozitorių apskritai įvykdė festivalio skelbtą užduotį, iš jų dešimt buvo pakviesti į festivalį. Buvau jauniausias dalyvis, visi kiti – diplomuoti, baigę berklius, Londono karališkąsias akademijas ir panašiai (šypsosi).

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Kompozitorius Artūras `aakinas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Kompozitorius Artūras Šaškinas

– Kaip tau, nesimokiusiam muzikos, pavyksta nukonkuruoti profesionalus?

– Pajutimas, kūrybiškumas bei tikėjimas tuo, ką darau, labai daug lemia. Kai ateini su darbu, kuris žmonėms, baigusiems aukščiausius mokslus, atrodo neįkandamas ir parodo tai, ko jie dar nežino, protingi žmonės tave įvertina. Tikrai nesakau, kad žmonės turi nesimokyti – tiesiog kiekvienam iš mūsų reikia skirtingų žinių. Mano motyvacija buvo pačiam kurti, girdėti, atrasti savo harmoniją, susiformuoti savo muzikinį supratimą. Jeigu būčiau ėjęs mokytis, žinočiau muzikinius terminus, gaučiau tam tikrus rėmus, kurie mane ribotų.

Būdamas vaikas, turėjau kelias privačias pamokas, per kurias mane mokė groti pianinu – tačiau jos mane išgąsdino, nes man aiškino, kaip reikia laikyti pirštus, ką ir kaip turiu tiksliai daryti. Septyniolikos metų prisėdau prie pianino ir tiesiog pradėjau groti. Pirmiausia pirštai neklausė, tačiau vėliau pripratau, ėmiau improvizuoti. Galbūt gavau pirštus, kurie supranta, kuriuos klavišus spausti Dievo įkvėpti...

– Kodėl tave taip žavi būtent kino muzika?

– Kino filmuose gali tiek daug pasakyti, tiek daug fantazijos išreikšti! Gali parašyti gražų maršą ar etiudą, bet tai nebus tiek daug. Nebus tokio veiksmo, koks yra kine – ten muzika turi pabrėžti kiekvieną šypseną, kiekvieną smulkmeną ir tuo pačiu sukurti muzikinę visumą. Kino muzika man labai arti širdies.

VIDEO: Transatlantyk 2011 Film Music Contest - Award Winning Entry - Arturas Saskinas

– Tau dar tik 21-eri, o pasiekimai tikrai nemaži. Kokie tavo ateities tikslai?

– Mano ateities tikslai – labai dideli, labai...

– Labai geram ir garsiam filmui sukurti muziką?

– Daugeliui tokių filmų kurti muziką, o dar ir vaidinti juose (šypsosi). Mano tikslai siekia nuosavos filmų gamybos kompanijos turėjimą, bet apie tai kitą kartą... Apie tikslus nemėgstu garsiai kalbėti – apskritai kalbos prie nieko gero nepriveda. Anksčiau labai daug kalbėdavau, kad pasieksiu tai, ką dabar turiu – dauguma iš manęs juokėsi...

Aš stengsiuosi į šią šalį atnešti kuo daugiau gerų naujienų, galbūt ir kokį „Oskarą“...– Tavo kalbos netuščios – pelnei tarptautinį apdovanojimą tarp profesionalų, su tavo pasiūlyta idėja dirba tarptautinės kompanijos, tiesa?

– Taip. Sugalvojau su kino muzikos kūrimu susijusį projektą ir šia idėja man pavyko sudominti užsienio kompanijas, kurios kartu su manimi dabar dirba. Pirmiausia rašiau laiškus toms kompanijoms, vėliau bendravome telefonu, galiausiai skridau į Angliją, kur susirinko žmonės iš įvairių šalių, taip pat ir Amerikos, – ten gyvai aptarėme mano idėją ir projektą. Dabar tyliai visi dirbame savo darbus, o rezultatas turėtų pasirodyti po metų, pusantrų. Tai – didelis projektas, kuriam reikia laiko. Tačiau negaliu konkretizuoti, nes tai yra komercinė paslaptis.

Niekada nereikia nieko bijoti – jei turi įkvėpimo ką nors veikti, turi tai daryti. Blogiausia, kas gali tau atsitikti – įgysi naudingos patirties. Dauguma žmonių nieko nedaro, nieko neveikia... Kodėl?! Dideli žmonės labai mėgsta entuziazmą, mėgsta naujas idėjas ir noriai prie jų prisideda.

– Tokie tarptautiniai projektai tavęs neišvilios iš gimtosios šalies?

– Negaliu teigti, kaip bus rytoj ar po metų, bet Lietuva – nuostabi šalis, tik žmonės ne visada nuostabūs. Aš stengsiuosi į šią šalį atnešti kuo daugiau gerų naujienų, galbūt ir kokį „Oskarą“... Patinka man šita šalis... (juokiasi)

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Kompozitorius Artūras `aakinas
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Kompozitorius Artūras Šaškinas

 

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą