Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 sausio 23d. 18:03

Eidamas 97-uosius metus mirė režisierius Jonas Mekas

Jonas Mekas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Jonas Mekas

Trečiadienio rytą eidamas 97-uosius metus mirė Jungtinėse Amerikos Valstijose gyvenęs garsus lietuvių kilmės avangardinio kino režisierius, menininkas, poetas, prozininkas, kuratorius Jonas Mekas. Tai 15min patvirtino Jono Meko vizualiųjų menų centro direktorius Gintaras Sodeika. Pranešama, kad J.Mekas išėjo ramiai trečiadienio rytą savo namuose Niujorke, apsuptas artimųjų.

J.Mekas yra vienas žinomiausių XX amžiaus lietuvių menininkų, geriausiai žinomas dėl savo kino eksperimentų, dar vadinamas avangardinio kino pradininku.

Jonas Mekas gimė 1922 m. Semeniškiuose, Lietuvoje. 1944 m. traukėsi į Vakarus, Vokietijoje pateko į karo belaisvių stovyklą. Yra dirbęs laikraščių „Naujosios Biržų žinios“, „Panevėžio apygardos balsas“ bei žurnalo „Žvilgsniai“ redaktoriumi.

Į Niujorką persikėlė būdamas beveik 27-erių, pirmąjį autobiografinį filmą sukūrė būdamas 46-erių. 1954 metais kartu su broliu pradėjo leisti ,,Film Culture“ žurnalą. Šeštajame dešimtmetyje aktyviai įsitraukė į kino kritikos diskursą: savo tekstus publikavo ,,Film Culture Magazine“, ,,The Village Voice“, ,,Sight and Sound“, ,,Bianco e Nero“, ,,The American Film“, ,,The New York Times“, ,,Cahiers du Cinéma“, ,,Film Quarterly“ ir kt.

J.Mekas per savo karjerą dirbo su tokiais menininkais kaip Jurgis Mačiūnas, Andy Warholas, Yoko Ono, Johnas Lennonas, Allenas Ginsbergas ir kt. Šių garsių menininkų „Fluxus“ kolekcijas pristato Vilniuje įsteigtas Jono Meko vizualiųjų menų centras.

J.Mekas taip pat yra išleidęs daugiau nei dešimt knygų.

Jonas Mekas buvo VDU Garbės daktaras. 1995 m. jam skirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija, 2003-aisiais – ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Didysis kryžius.

Už nuopelnus meno ir mokslo srityse Austrijos Menų komiteto sprendimu menininkui buvo įteiktas aukščiausias Austrijos apdovanojimas – Pasižymėjimo ženklas, Piero Paolo Pasollini apdovanojimas, Amerikos režisierių gildijos apdovanojimas už nuopelnus kino menui ir kiti prestižiniai apdovanojimai.

2007 m. J.Mekui prezidentas Valdas Adamkus išimties tvarka suteikė Lietuvos Respublikos pilietybę. 2011 m. jis paskelbtas Biržų garbės piliečiu.

Su J.Meko plačia ir įvairialype kūryba galite susipažinti čia: jonasmekas.com.

Temos: 2 Kinas Jonas Mekas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/