Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gegužės 26d. 08:01

Kęstas Kirtiklis: Nuosaikumo ilgesys

Kęstas Kirtiklis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Kęstas Kirtiklis

Gegužės 12 dieną, šeštadienį, į Ščecino Universitete, Lenkijoje, vykusią mokslinę konferenciją „Karlas Marxas 1818–2018“, skirtą 200-osioms mąstytojo gimimo metinėms, atėjo trys policininkai.

Jų užduotis buvo patikrinti, ar mokslinėje konferencijoje nepropaguojamas totalitarizmas ir nevykdoma antivalstybinė veikla. Tikrinimas vyko gana įdomiai – policininkai pafotografavo susirinkusiuosius bei konferencijos patalpose aptiktą mokslinę literatūrą ir, atrodo, pasišalino. Rašau atrodo, nes čia įvairūs informacijos šaltiniai kiek nesutaria. Na, bent kraujo, berods, nebuvo. Policininkus pasiuntusi prokurorė paskui tvirtino, kad viskas čia teisėta. Universiteto rektorius manė kiek kitaip, o Vidaus reikalų ministras pirmadienį atsiprašė konferencijos dalyvių.

Kažin, galvoju, kas būtų buvę, jei Lietuvoje kas būtų tokią konferenciją organizavęs. Gal ir nieko, juk mes, žinia, dar nuo LDK laikų esame tolerancijos uostas neapykantos draskomoje Europoje, kur jau ten lenkams su mumis lygintis.

Juolab, kad ir Marxo dvišimtmečio mūsuose niekas garsiai neminėjo. Tačiau, kaip neretai nutinka tokiomis progomis, viešojoje sferoje (ar pusiau viešoje socialinių tinklų erdvėje) atsirado vienas-kitas pasvarstymas, kaip čia reiktų reaguoti, jei kas nors sumanytų tą jubiliejų švęsti.

Šiaip jau, gyvename šalyje, kurioje noriai išpažįstami du teiginiai:

1. Klasikinės politinės kairės (na, tokios, kaip senosiose Europos demokratijose) pas mus nėra.

2. Būtų labai gerai, jei ji atsirastų, nes dabar dešiniesiems nėra verto intelektualaus priešininko, su kuriuo būtų galima protingai pasiginčyti (aplink tik visokie populistai, su kuriais apskritai nėra ko aušinti burnos).

Šiame kontekste Marxo jubiliejaus proga išvydau / išgirdau bent kelis raginimus kurti sveiką kairę, tai yra, kairę be Marxo! Nes Marxas visų pirma yra kraugerys, asmeniškai atsakingas už krūvas negyvėlių. O jei jau taip, tai ko ten tas jo mąstymas vertas. Geroji, sveikoji, Lietuvai reikalingoji kairė turėtų būti kitokia. Sunku pasakyti, kuo ji turėtų remtis, galbūt tradicija, amžinosiomis vertybėmis, lygiavos neigimu, ar šiaip pokalbio palaikymo dėlei prisiimta prieštaraujančia pozicija. Bet svarbiausia, kad ji būtų, kaip čia pasakius, draugiška ir dėl principinių dalykų iš esmės sutiktų su kitomis nuomonėmis, nes, na, argi gali sveiko proto žmogus galvoti kitaip?

Šiame kontekste Marxo jubiliejaus proga išvydau / išgirdau bent kelis raginimus kurti sveiką kairę, tai yra, kairę be Marxo!

Galvoju, gal ir išties tokia kairioji laikysena būtų nebloga.

Kaip ir neblogai būtų, jei visos politinės ideologijos pripažintų, kad rūpinimasis labiausiai pažeidžiamais visuomenės nariais yra gerokai svarbiau nei ekonominis augimas, investicijų pritraukimas, verslo sąlygų gerinimas ar tautos apsauga nuo globalizmo šėlsmo.

O dar neblogai būtų, jei krikščionybė būtų be jokių griežtų dogmų, religinių praktikų ir, apskritai, be Dievo (sveikas protas pastarojo juk tikrai negali priimti!), visuomet pasiruošusi pritarti bet kokiai pilietinei iniciatyvai ir juoktis iš kiekvieno pokšto apie tą, kaip jį ten, Jėzų K. (Toks islamas būtų dar geriau, bet šito poreikio dėkuidie dar neturim.)

Beje, visai neprošal būtų ir kad ateistai manytų, jog Dievas gal ir egzistuoja, tik jie niekaip negali patikėti jo buvimu. O tuomet jie galėtų pripažinti savo trūkumus ir su jais būtų galima ramiai kalbėtis.

Dar būtų labai smagu, jei visokie LGBT atstovai kaip beįmanydami slėptų savo seksualumą, na, kad nesidemonstruotų čia visiems tos savomeilės. Na,užsidarę namuose jie gali būti kokie tik nori, bet tik jau ne viešai.

O dar gerai būtų, jei visi tie, kieno netenkina gyvenimo sąlygos, į kurias jie pakliuvo nebūtinai savo valia ir pastangomis, būtų laimingi ir niekuo nesiskųstų, nesipiktintų, o džiaugtųsi, kad kažkur yra tokių, kurie gyvena gerokai palankesnėje aplinkoje ir kuriems sekasi vis geriau.

Ir dar būtų puiku jei...

Tikiu, kad neilgai pagalvoję rastumėte dar ne vieną ir ne dvi grupes žmonių, kurie, jūsų manymu, galėtų atsisakyti kokių nors pažiūrų, įsitikinimų ar kitų savybių. Atsisakyti ir pasidaryti normalūs, tokie, su kuriais galima normaliai bendrauti ir iš esmės dėl visko sutarti.

Na, žinoma, mes pripažįstame, kad pasaulis yra labai įvairus, kad jame gyvuoja daugybė įvairiausių pažiūrų, skonių, pomėgių, stilių ir gyvenimo būdų. Mes gi nenorime, kad visi būtų vienodi, mes ne kokie tarybų valdžios pakalikai, fantazuojantys apie tai, kad įsivyraus viena partija ir viena tiesa. Visokių yra – visokių reikia! Bet juk taip norėtųsi, kad tie visokie būtų nuosaikūs. Skirtingi, bet nuosaikiai skirtingi. Kad nebūtų aštrių kampų, neužglaistomų nesutarimų, pamatinių skirtumų.Gal diskusija svarbiais klausimais būtų gryna pramoga, o ne vargas.Radikalumas vargina. O saikas, galiausiai, juk yra sveiko proto požymis, ar ne?

Kurgi ne!

Galima būtų, kaip darosi madinga, šitą nuosaikumo ilgesį suversti naujosioms technologijoms, socialiniams tinklams ir jų formuojamiems įpročiams: bendrauju dažniausiai tik su tais, kurie man daugmaž pritaria ar bent jau pagarbiai elgiasi mano echokameroje, o tuos kurie nė nemano to daryti – galiu greitai užblokuoti. Taip gyventi išties patogiau. O jei patogiau, tai ir patraukliau. Vadinasi, šitą įgūdį galima nesunkiai išsinešti į neinternetinę tikrovę.

Betgi gali būti, kad tai tik iš dalies (jei apskritai) tiesa, kad socialinių tinklų elgesio įpročiai tik pagilina jau seniau egzistavusius mąstymo ir elgesio modelius, ateinančius iš tradicinės žemdirbiškos gyvensenos.

Betgi gali būti, kad tai tik iš dalies (jei apskritai) tiesa, kad socialinių tinklų elgesio įpročiai tik pagilina jau seniau egzistavusius mąstymo ir elgesio modelius, ateinančius iš tradicinės žemdirbiškos gyvensenos. Juk vargu, ar sveiko proto ir saiko sąsajas importavome iš antikinės Graikijos, veikiau jau iš ūkininkų bendruomenės. Kaimo keistuolį gali toleruoti ir iš jo keistenybių juoktis tol, kol jis nepavojingas, o jei jis tampa problema, svarstyti kaip su juo sugyventi – neįprasta. Tradiciškai esama gerokai efektyvesnių ir mažiau pastangų reikalaujančių sprendimų nei taikstymasis ar, dar blogiau, pagarba jo keistenybėms.

Tad ar svajonės apie rūpesčio nekeliančius kitaminčius ir jų nuosaikumo ilgesys kartais nėra ženklas to, kad fiziškai persikėlę į pasaulį, kuriame esama išties radikalios pažiūrų ir veiksmų įvairovės, mintimis mes sąmoningai ar nesąmoningai vengiame tame pasaulyje apsigyventi? Nemanote?

Bet jeigu čia yra bent dalis tiesos, kažin, ar tai pats maloniausias suvokimas modernios valstybės šimtmečio proga...

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Durys, kurias atvertų Ona ir Jonas: tylintys namai Ažubaliuose

Interviu Kultūra

Laurie Anderson: „Daug žmonių šiais laikais mano, kad gyvename apokaliptiškoje eroje“

Gazas

Eksperimentas: kodėl elektromobilių vairuotojai valgo geresnį maistą ir skaito daugiau knygų?

Pasaulis kišenėje

Turistai perspėjami dėl Bulgarijos kurorto: nesusigundykite nuotykiais paplūdimyje

Sportas

Dėl nuotraukos su lašeline JAV plaukimo legendai – 14 mėnesių diskvalifikacija

Aktualu

Vilniuje sunkvežimis trenkėsi į apšvietimo stulpą

Vardai

Kim Kardashian bando įvesti į madą kojines su šlepetėmis: ar jai pavyks?

24sek

NBA turgus jau rimsta: tarp didžiausių laimėtojų: „Warriors“, „Lakers“ ir „Nuggets“

Gyvenimas

Epilepsija sergantį šunį globojantis Giedrius: pirmieji priepuoliai atrodė baisūs

Aktualu

Įtariama rusų šnipė buvo susitikusi su aukšto rango JAV iždo departamento pareigūnu

Aktualu

Selemonas Paltanavičius: Ar tikrai šiluma kaulų nelaužo?

Sportas

„Sūduvą“ treniravęs serbas „Crvena zvezda“ ekipai siunčia neramią žinutę

Maistas

Tarptautinė dešrainių diena: 3 nesudėtingi receptai

Vardai

Laimos Vaikulės festivalyje dainavusi Liepa: „Lietuvoje atlikėjai retai sulaukia tiek dėmesio“

Kultūra

Thomo Manno festivalio diskusijoje: kaip inteligentija reagavo į pasibaigusį Pirmąjį pasaulinį karą

Vardai

Sūnaus gimtadienį atšventę Oksana ir Simas Jasaičiai: „Geriausia dovana – kad tėveliai yra kartu“

Vardai

Cristiano Ronaldo Italijoje gyvens rūmuose su 200 kambarių ir slaptais požeminiais išėjimais

Cristiano Ronaldo Italijoje gyvens rūmuose su 200 kambarių

Nuotraukose fotografė sukuria tobulo gyvenimo iliuziją, skirtą mamai

Aktualu

Kliūtis amerikiečių idėjai atstatyti į Kauno marias panirusias Rumšiškes – nėra laisvos žemės

Naujienos

Gyvenimas

Paaiškėjo pirmieji trys „Neymar Jr‘s Five“ Lietuvos atrankų nugalėtojai

Verslas

Robotikos ateitis: ar jau greit su robotais prasilenksime gatvėje?

Aktualu

Prie Kašmyro sienos nukauti keturi kovotojai

Vardai

Kastytis Kerbedis triukšmingai atšventė 55-ąjį gimtadienį: draugams ir gerbėjams dovanojo koncertą

Aktualu

Nuo bausmės už vairavimą išgėrus negelbėjo nei pinigai, nei antpečiai

Aktualu

Brazilijos prezidentas saugumo pajėgoms liepė atlaisvinti vežėjų blokuotus kelius

Aktualu

Pergalę Airijos referendume dėl abortų įstatymo švęs liberalizavimo šalininkai

Verslas

Jaunos šeimos namai, sujungiantys praktiškumą ir 8-ojo dešimtmečio architektūrą

Aktualu

Klaipėdoje mokytojas per pamoką suko ranką mokiniui

Aktualu

Kubos lėktuvo katastrofos aukų skaičius išaugo iki 112-os

Šią pilį Prancūzijoje galima laimėti loterijoje už 11 eurų

Mokslas.IT

Nuotykių žanro ekspertai – „Quantic Dream“

Aktualu

„Amnesty International“ kaltinimai: Nigerijos kariai prievartavo iš teroristų gniaužtų išvaduotas moteris

Aktualu

Atšventę Paskutinį skambutį abiturientai laikys biologijos egzaminą

Aktualu

Ar atšauktas D.Trumpo ir Kim Jong Uno susitikimas reikš naują tarptautinę krizę?

Sportas

Čempionų lygos finalo išvakarėse – J.Kloppo pokštai ir Z.Zidane'o atsakas kritikams

Vardai

Keksiukų fėja Liucina Rimgailė – apie aistrą motociklams: „Jie padeda pabėgti nuo kasdienybės“

Sportas

Prancūzijoje – geriausias dviratininkės R.Leleivytės pasiekimas šį sezoną

Aktualu

Seimas atsinaujina garso ir vaizdo įrangą

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”