Dabar populiaru
Publikuota: 2018 spalio 6d. 09:50

Poetė Agnė Žagrakalytė: „Moterų nereikia suprast, jas mylėt reikia…“

Agnė Žagrakalytė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Agnė Žagrakalytė

Beprotiškai gražių eilėraščių autorė, daugelio premijų laureatė ir apskritai poezijos diva Agnė Žagrakalytė yra ta moteris, pagal kurios poeziją Rokiškio kultūros centro režisierius Eligijus Daugnora pastatė spektaklį apie nepatenkintų mergelių pasikalbėjimus. Premjera – „Interrampoje“. O pokalbis su Agne – šiandien... Agnė gyvena Belgijoje, jos atsakymai „veža“, o Eligijaus spektaklis kol kas – intriga...

– Praėjusią savaitę Eligijus rašo: „Jei dabar nepagausi Agnės, tai paskui bus sunku – gaudyk dabar, nes vėliau jai Briuselis, Londonas…“ Taigi, gaudau – papasakokit šiek tiek, ką veikiat Belgijoj? Kaip ten atsidūrėte, ką veiksite Londone?

– Belgijoje atsidūriau vykdama paskui savo vyrą, kuris institucijose dirba vertėju. Pati tik porą metų europinėje mokykloje padirbėjau lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja, o dabar tiesiog gyvenu: auginu du vaikus, vedžioju vieną šunį, leidžiu ant pečių tupėti dviem (laboratorinėms) žiurkėms, pirmadieniais einu į lietuvišką protų mūšį, antradieniais–trečiadieniais – į iaido (toks japonų kardo menas), sekmadieniais – bažnyčią, esančią į prie pat namų, įjunkau į Grimbergeno miestelio pirtis šalia Briuselio, – visą sąrašą malonumų vardinti tikrai užtruktų.

Londone su poetu Dovydu Grajausku vertimų dirbtuvėse versime du anglų poetus į lietuvių kalbą, o jie mus – į anglų. Išvakarėse ir baisu, ir tingisi, bet žinau, kad galų gale bus smagu.

– Žagrakalytė – tokia įdomi pravardė… Kur užaugote, iš kur esate kilusi? Ar dažnai apsilankot gimtinėje, kas su ja sieja? Kaip pravardžiuodavo mokykloj?..

– Žagrakalių pavardė labai sena, mano protėviai nuo pat XVII amžiaus beveik nejudėjo iš Tetirvinų kaimo apylinkių. Užaugau tik keli kilometrai nuo tų Tetirvinų, kuriuos aprašiau romane „Eigulio duktė: byla F117“, – Ustukių kaime. Tame kaime kas vasarą praleidžiu beveik po du mėnesius, dažnai pavyksta grįžti ir Vėlinėms, Kalėdoms, Velykoms, nes ten gyvena mano tėvai ir seserys. Mokykloje priešai pavadindavo žagre arba kale, draugai apsiribodavo Agnieška.

– Daugnora jau kuris laikas siunčia man Jūsų kūrybą su prierašu – „būtinai turi paskaityti“. Kiek suprantu, o ir neslepia, jis jus tiesiog dievina. Kaip susidraugavot? Tiek, kad ėmėsi statyti spektaklį pagal Jūsų eilėraščius?

– Nepatikėsite, bet režisierių gyvai esu mačius gal kokias 5 minutes knygų mugėje, persimetėm pora sakinių, daugiau ir neteko. Draugauju tik su jo moterim Egle Bielskyte, kuri redagavo dvi mano knygas, o ir be to yra nuostabus žmogus. Ji ir pranešė, kad yra tokia idėja – spektaklis iš eilėraščių… kada nors.

– Kokie Jūsų santykiai su teatru? Ar yra kas statęs spektaklį pagal Jūsų kūrybą?

– Mano santykiai su teatru – puikūs, gaila tik, kad lietuviškų spektaklių nebematau. Kažkas iš mano kūrybos turėjo būti spektaklyje „Visos mes Klaros“ – scenarijaus autorė ir režisierė Asta Liukpetrienė, vaidino Pasvalio kultūros centro jaunimo teatras „Drama“, bet nemačiau jo. Iki dabar gailiuosi.

– Kaip vertinate neprofesionalų teatrą? Dabar jį įprasta atsainiai niekinti… Taip pat rimtai niekas neanalizuoja ir poetinio teatro.

– Vertinu gerai. Kur nevertinsi, jei pati esu vaidinusi Vilniaus pedagoginio universiteto (girdėjau, kad nebėr tokio) Studentų teatre, – smagūs buvo metai.

Eugenijaus Žygaičio nuotr./Agnė Žagrakalytė
Eugenijaus Žygaičio nuotr./Agnė Žagrakalytė

– Ar nenustebino režisieriaus koncepcija – vyresnės moterys Jūsų eilėmis pasakoja apie savo gyvenimus?

– Labai norėčiau tai pamatyti ir išgirsti, – iki tol negaliu turėti jokios nuomonės. Kita vertus, o kas čia tokio – normalu, kai bet kokio amžiaus moteris sako: „Kai buvau jauna… ir kvaila.“

– Ar tikrai Jūsų poezijoje dominuoja „moteriškos“ temos, piešiamas moters vidinis pasaulis? Gal čia tik Daugnoros toks matymas, gal jis specialiai išsirinko?

– Na, aš esu moteris, nors ir kaip kartais norėčiau būti vyru (tiesa, su amžium tas noras silpnėja, arba jau apsiraminau, kad, na, nebus kitaip).

– Kurią iš savo poezijos knygų laikytumėte teatrališkiausia, labiausiai tinkančia poetiniam teatrui? Gal scenai labiau tiktų romanas literatūrinis komiksas „Klara“?

– Niekada apie tai nesu pagalvojusi. Esu tik kartą kitą paliūdėjusi, kad, matyt, man nepavyktų parašyti dramos (kita vertus, aš tos dramos nesu net pabandžius rašyti!)

– Ar atvažiuosite į premjerą Rokiškyje?

– Neatvažiuosiu, nors verk. Kai pranešė premjeros datą, jau turėjau bilietus į Londoną. Tad tą vakarą skaitysiu savo vertimus kažkuriame Londono pub’e.

– Kaip Jums atrodo, ar režisierius vyras gali pastatyti gerą spektaklį apie MOTERIS pagal MOTERS eilėraščius, ir MOTERYS ten vaidina. Ar vyras gali suprasti moterį (tegu jam ir patinka jos poezija, proza)?

– Jei nuoširdžiai, tai manau, kad jei režisierius yra režisierius, jis ir taburetę su šlepete privers pasikalbėti. Moterų nereikia suprasti, jas mylėti reikia.

– Spektaklio pavadinimą, spėju, Eligijus sugalvojo?

– Taip, arba nežinau, tikrai ne aš. Mano pirmoje knygoje „Išteku“ buvo toks cikliukas „patenkintos mergelės pakalbėjimai (aštuoni (8) atvejai)“.

– Ką pati skaitote? Kokį teatrą žiūrite? Kokią muziką klausote?

– Skaitau tai tikrai viską iš eilės – nuo detektyvų ir meilės romanų iki mokslinės literatūros ir žinynų–žodynų. Šią savaitę neatsitraukdama skaičiau 1905–1907 metais ėjusį laikraštį „Nedėldienio skaitymas“. Iš teatrų – stengiuos pažiūrėti visus, kiek pasiekiu, choreografo Alain Platel spektaklius – kaskart jis sukuria vis naują stebuklą. Praėjusią savaitę žiūrėjau Fabrice Murgia spektaklį „Sylvia“, pagal Silvijos Plath gyvenimą (ir kūrybą), naujai įgyjama draugė parūpino bilietus, ypač smagu buvo grįžus perskaityti, kad matėm ne šiaip spektaklį, bet popoperą!

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Agnė Žagrakalytė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Agnė Žagrakalytė

O štai muzikos dabar savo noru visai nesiklausau. Nes namie visą laiką kas nors kuo nors groja arba ką nors dainuoja. (Ir dabar, kai rašau šiuos atsakymus, – nors taip norėčiau trupučio tylos:)

– Skaitau Jūsų pačios žodžius, kad skaitydamos tekstus įsimylėjusios galvoja, kad jūs įsimylėjusi, namų šeimininkės – kad namų šeimininkė, feministės – kad feministė. O kokia dar?

– Tai labai seniai kažkuriam interviu pasakyti žodžiai. Aš nežinau, ką kas apie mane galvoja, o ir nebesvarbu man tai. Esu dėkinga, kad tiek nuostabių žmonių sutikau ir sutinku. Ir sutinku jų vis daugiau.

– Kaip dažnai sako – jis toks bjaurus, šlykštynė… O jūs – „tiek nuostabių žmonių sutinku“. Kur jų sutinkate?

– Tai kad visur jų pilna: gatvėj, parduotuvėj, bažnyčioj, mokykloj, parke, metro, oro uostų laukimo salėse, – tik spėk šypsotis ir kalbėtis.

– Agne, kiek Jums metų? Ar jau galėtumėte pasakyti – „kažkada buvau jauna ir kvaila“?

– Pavasary bus 40, tad beveik „kem“. Nuo nebeatmenamų laikų aš sugebu pasielgti nepaprastai kvailai, tad kaskart galiu jaustis protingesne nei, pvz., aną savaitę.

„Gimtasis Rokiškis“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Interviu Kultūra

Filosofas Nerijus Milerius: arba draudžiame prievartą, arba eksponuojame ją nekritiškai

Tiesiogiai Sportas

Šansas trinktelėti durimis: Serbija – Lietuva

15min iš Maskvos 24sek

Pokštais su Šaru apsikeitęs CSKA generolas įvertino „Žalgirio“ pokyčius

Gazas

15min renka Lietuvos verslo automobilį: 7 pagrindiniai pretendentai

Pasaulis kišenėje

Kelionė Vietname: kaip autobuso keleiviai elgiasi su kelyje sutikta gyvate

„Eurolygos diena“: „Žalgirio“ kelyje dar nenugalėta CSKA su M.Jordano krikštasūniu (2/4)

Gyvenimas

Mes lygūs. Vizažistas Darius Galankovas: „Makiažas nėra moterų privilegija“

15min recenzija Kultūra

Žvilgsnio imunitetas fotografijų parodoje „11 kelionių į Afganistaną“

Vardai

Sukvietęs draugus Žilvinas Grigaitis pristatė savo kūrybos šaukštelius

„Ginčas“: Kodėl „Žalgiris“ pralaimi namie ir nemeta tritaškių?

Verslas

Konkursas „Už darnią plėtrą“: duona „kvepiantys“ daugiabučiai Žirmūnuose

Vardai

Donatui Montvydui pozavusios žmonos Veronikos nuotrauka – tarsi nuo viršelio: „Jis turi gerą akį“

Aktualu

Lietuvos vadovai vieningi – dažnai gendančiu „Spartan“ orlaiviu skraidyti nenori

Prie Pakso buvo...

Vardai

Buvęs Paris Hilton vaikinas nori susigrąžinti dviejų milijonų dolerių vertės sužadėtuvių žiedą

Aktualu

Jogailaičių kulinarinis paveldas, arba Kaip Jogaila rengėsi lašiniais atsigavėti

24sek

Nuostabus vakaras: su trigubu dubliu flirtavęs M.Kalnietis vedė ASVEL į pergalę

Gyvenimas

Psichologas: 7 žingsniai, padėsiantys atrasti laiko sau net tada, kai tai atrodo neįmanoma

Sportas

Jautrus olando gestas sužavėjo pasaulį – po įvarčio guodė teisėją

Sportas

E.Jankausko asistentas apie serbus: „Neabejojame, kad jie nori įmušti greitą įvartį“

Naujienos

Gyvenimas

Žolininkė M.Smilgytė pataria: kokios žolelės rudenį gali veiksmingai pakeisti vaistus

Sportas

WADA skelbia – vieni rusai rengė kibernetines atakas, kiti sąžiningai prisipažino

Pasaulis kišenėje

Desertai, kurių verta paragauti viešint Azijos šalyse

Aktualu

Orai.lt: savaitgalį – malonūs ir šilti rudens orai

Vardai

„Domino“ teatro premjeroje svečius pasitiko perspėjimas „Įeiti draudžiama“

Aktualu

M.Čepulis kartais smirdi kaip šernas, o nuo elnio bėgo klykdamas mergaitės balsu

Gazas

Benediktas Vanagas prieš startą Druskininkuose: „Tai gali būti paskutinis mano ralis Lietuvoje“

Aktualu

Našlaičių kapinėse Vilniuje viliamasi rasti ir A.Kraujelio-Siaubūno palaikus

Šių laikų šnipinėjimas

Maistas

5 paprasti receptai, kuriuos išbandę pamėgsite žuvį

Aktualu

Į vieną įstatymą suplaktas gynybos ir partijų finansavimas kitą savaitę vėl drebins Seimą

Aktualu

Ūkio ministerija nepritaria politikų iniciatyvai legalizuoti naminės degtinės gamybą

Aktualu

Po kriminalistų smūgio narkotikų prekeiviai feisbuke vėl kelia galvas

Aktualu

Latvijoje prasidėjo parlamento rinkimai

Verslas

Jokių parduotuvių ir darželių sodų gyventojams – Seime siūlomi nauji draudimai

Aktualu

Rinkimai Latvijoje: ar Kremliui palanki „Santarvė“ pagaliau prasibraus į valdžią?

Sportas

LTOK prezidentei Buenos Airėse įteiktas prestižinis apdovanojimas

Vardai

Ingai Stumbrienei – 35-eri: „Vyras svajoja apie 5 vaikus, jo norų negaliu nepildyti“

Sportas

„Premier“ lygos turas prasidėjo „žuvėdrų“ pergale

Aktualu

Grybautojo užrašai: baravykai sugrįžta į pušynėlius, skruzdėlės pranašauja ankstyvą žiemą

Vardai

Ypatingos

07:48
07:40

Gera keliauti kartu

Sveikata

Būk nesustabdoma