Dabar populiaru
Publikuota: 2018 sausio 22d. 17:55

Talentas, vertas nelikti šešėlyje: Onutės Gražinytės kelionė į muzikos pažinimą

Onutė Gražinytė
Asmeninio albumo nuotr. / Onutė Gražinytė

Pasaulio muzikų bendruomenė jau ne kartą nusilenkė talentingajai lietuvių dirigentei Mirgai Gražinytei-Tylai. Tačiau talentu žiba ir dirigentės jaunesnioji sesuo, pianistė Onutė Gražinytė. Šiuo metu Hanoveryje studijuojanti menininkė sausio 25-ąją į Lietuvą sugrįžta atšvęsti Wolfgango Amadeuso Mozarto gimtadienio – Vienos klasiko kūrybą ji atliks kartu su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru, kuriam diriguos naujasis meno vadovas Modestas Barkauskas. Koncertui artėjant, Šv. Kristoforo kamerinis orkestras dalinasi interviu su O.Gražinyte

– Tavo tėtis – choro dirigentas, mama – pianistė, sesuo – orkestro dirigentė, pati pasirinkai fortepijoną. Kodėl?

– Gimiau ir augau muzikų giminėje, todėl nuo pat mažų dienų muzika buvo aplink mane. Kai atėjo laikas mokytis, rinkausi iš baleto (dėl smulkaus sudėjimo, lankstumo ir judrumo), smuiko (mano močiutė Beata-Marija Šmidtienė yra puiki smuiko pedagogė ir tikriausiai didžiausia jos svajonė buvo, kad mažoji anūkėlė paimtų į rankas būtent smuiką) ir fortepijono. Buvau praktiškas vaikas ir baletą iš karto atmečiau, supratusi, kad karjera baigtųsi įpusėjus trisdešimtuosius gyvenimo metus. Smuikas taip pat buvo greitai „nurašytas“. Liko fortepijonas.

– Tavo sesuo, dirigentė Mirga Gražinytė-Tyla jau yra padariusi įspūdingą tarptautinę karjerą. Ji tau tarsi pavyzdys, įkvėpimas, atsakomybė?

– Mirga man ir pavyzdys, ir įkvėpimas. Esame labai artimos, daug iš jos išmokstu. Neretai su broliu Adomu, linkstančiu į kompoziciją, jaučiame ir naštą. Toje pačioje Nacionalinėje M.K.Čiurlionio menų mokykloje mokytojai lygindavo, kitaip žiūrėdavo, žinodami, kad Mirga mūsų sesuo. Vokietijoje situacija panaši. Mirgą žinodami net kai kurie profesoriai ima kitaip bendrauti, nori jos kontaktų ir pan. Labai to nemėgstu, nors savo seserimi labai didžiuojuosi ir jos sėkme džiaugiuosi kaip savo. Paprasčiausiai norėčiau, kad aplinkiniai tiek į mane, tiek į mano brolį žiūrėtų kaip į nepriklausomus žmones, menininkus, kurie taip pat yra gabūs kažką sukurti – ne dėl to, kad jų sesuo žymi, ne jos šešėlyje.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Koncerto su Mirga Gražinytė-Tyla akimirka
Luko Balandžio / 15min nuotr./Koncerto su Mirga Gražinytė-Tyla akimirka

– Esate ne kartą scenoje buvusios ir kartu. Kuo ypatingi, išskirtiniai tokie koncertai?

– Nuostabiai gera ir tuo pačiu nelengva. Kartu su sese muzikuojant jaučiu stiprų ir stabilumo suteikiantį bendrystės jausmą, didžiulį džiaugsmą, pasitikėjimą. Pažiūriu į ją ir jaučiu, kad tai –namai, šaknys, jėga! Iš kitos pusės, ne visada paprasta atskirti darbo ir šeimos santykius. Ar kartu ruošiantis koncertui geriausiam rezultatui pasiekti ryšys turėtų būti seseriškas ar tik profesionalus? Manyčiau ir toks, ir toks. Tokia mūsų ir dovana, ir naštelė: seserystė, mūsų artimas ryšys muziką gali apvainikuoti arba kaip tik ruošimosi procesą kiek komplikuoti, apsunkinti. Tad kaip jau minėjau, aukso vidurį rasti nėra taip lengva, bet abi su Mirga besidžiaugdamos jo ieškome.

Mano tikslas yra kelionė. Nenoriu kelis mėnesius ruoštis koncertui, trunkančiam pusvalandį ir tą pusvalandį traktuoti kaip tikslą. Pats pasiruošimas yra tikslas.

– Ar galėtumei įvardinti kažką konkretaus, ką apie muziką supratai, išmokai iš savo muzikalios šeimos? Turbūt būtent iš artimiausiųjų gavai pirmąsias muzikos pamokas.

– Konkrečiai įvardinti nėra lengva. Supratau, išmokau ir perėmiau labai labai daug. Negaliu sakyti, kad pirmąsias muzikos pamokas gavau šeimoje. Sakyčiau, muzikines patirtis. Mama grodavo, aš sėdėdavau mūsų taip vadinamame darbo kambaryje ir vartydavau Čiurlionio paveikslų albumus. Turėjau mėgiamų įrašų, sesė Mirga parnešdavo kompaktinių plokštelių su lietuvių liaudies pasakomis ar lopšinėmis – juos labai mėgau. Tėvelis repetuodavo ir koncertuodavo su choru – iki dabar chorinė muzika mane ypatingai paliečia.

Kadangi esu kilusi iš muzikų giminės, turiu daugybę gražių muzikinių tradicijų. Pavyzdžiui – Thomo Manno festivalis, vykstantis vasarą Nidoje. Tėvelio choras buvo pakviestas dalyvauti pirmajame festivalyje, todėl nuo to laiko vasaros pajūryje tapo mūsų šeimos tradicija. Šiemet choras „Aidija“ ten važiuos jau dvidešimt pirmąjį kartą! Tad ir aš į Nidą važiuoju kiekvienais metais. Taip pat šilta tradicija yra giesmių giedojimas per Šv. Kalėdas ar Šv. Velykas. Šie iki dabar išlikę gilūs ryšiai su menu man yra didžiausias turtas. Manau, kad žmogus iš prigimties yra vienišas, todėl visi linksta vienytis, ieškoti bendraminčių, burtis į grupes. Mūsų giminę tvirtai vienija muzika. Todėl tokios tradicijos, sakyčiau, duoda pagrindą gyvenimui, rodo reikiamą kryptį, teikia stiprybės. Kai turi savo „gentį“ jautiesi saugus.

– Ką įvardintum kaip savo didžiausią svajonę, tikslą profesinėje srityje?

– Mano tikslas yra kelionė. Nenoriu kelis mėnesius ruoštis koncertui, trunkančiam pusvalandį ir tą pusvalandį traktuoti kaip tikslą. Pats pasiruošimas yra tikslas. Jis turi džiuginti, maloninti, užvesti ir vesti. Muzikoje jaučiuosi laisvai, bet svajoju jaustis dar laisviau. Noriu garsais paliesti kiekvieną žmogų. Ir galbūt didžiausia svajonė yra gebėti muzikoje rasti vis daugiau ir daugiau, o tada tais radiniais dalintis su žmonėmis. Gebėti parodyti, koks gražus, įvairus ir beribis yra emocinis garsų vandenynas.

Asmeninio albumo nuotr./Onutė Gražinytė
Asmeninio albumo nuotr./Onutė Gražinytė

– Studijoms pasirinkai Hanoverį. Kodėl? Kokias stipriausias studijų ten puses išskirtum?

– Hanoverio muzikos, teatro ir medijos akademija turi vieną stipriausių fortepijono mokyklų. Ten dirba daug puikių profesorių, studentų muzikinis išsilavinimas labai aukšto lygio. Bendros paskaitos taip pat labai vertingos ir įdomios. Viskas vokiškai tvarkinga, gerai organizuota, bet ir labai laisva. Žmogui leidžiama pačiam spręsti, ko ir kiek jam reikia. Tai ugdo sąmoningumą ir savarankiškumą – vienas svarbiausių vertybių jaunam žmogui.

– O kokie artimiausi tavo planuojami projektai, koncertai?

– Planų nemažai. Hanoveryje groju trio ansamblyje su dviem dainininkėmis, taip pat dažnai koncertuoju su smuikininke Ioana Cristina Goicea. Vasarį ir kovą koncertuosime su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru Varšuvoje ir Berlyne. Balandžio mėnesį suplanuoti solo rečitaliai Muzikos galerijoje Vilniuje ir Kauno filharmonijoje bei du koncertai su „Kurpfaelzisches Kammerorchester“ Manheime. Vasarą su violončelininku Augustu Gocentu grosime tame pačiame Thomo Manno festivalyje. Taip pat planuoju dalyvauti meistriškumo kursuose, kituose festivaliuose.

– Kartu su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru sausio 25-ąją atliksi W.A.Mozarto muziką. Gal galėtumei plačiau papasakoti apie šią programą, bendradarbiavimą su orkestru?

– Su Šv. Kristoforo kameriniu orkestru bendradarbiausime pirmą kartą. Esu girdėjusi nemažai gražių atsiliepimų apie šį kolektyvą ir apie dirigentą Modestą Barkauską, todėl labai laukiu koncerto. O Mozartas yra vienas didžiausių genijų. Jis gimė sausio 27-ąją, tad ir mūsų koncertas dedikuojamas 262-osioms gimimo metinėms. Kodėl švenčiame gimtadienius? Nes džiaugiamės žmogaus atsiradimu pasaulyje. Aš tikrai džiaugiuosi šio didžio kompozitoriaus gimimu ir jo muzikiniu palikimu, todėl su dideliu džiaugsmu sveikinsiu jį ir visus šia gražia proga.

– Mozarto muzika daugelį žavi savo žaisme, jaunatviškumu ir pozityvumu. Ką tau, jaunai menininkei, byloja Mozarto asmenybė ir kūryba?

– Su savo profesoriumi Rolandu Kriugeriu dirbome Mozarto kūrinius. Vėl iš naujo atrasdami tą Mozarto gyvybingumą ir šviesumą nusprendėme, kad jo širdis paprasčiausiai plakė greičiau.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Tragedija pasibaigusios regatos dalyviai: sąlygos buvo nelengvos, bet niekas varu nevarė

Aktualu

Popiežiaus Pranciškaus vizito pabaiga Vilniuje: pagarba holokausto ir sovietų aukoms

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežiaus susitikime su Baltijos šalių pašvęstaisiais – neplanuotas pokalbis su vienuolėmis

Verslas

Pabėgėliai iš Sirijos Lietuvoje gyvena laukimu ir mokosi lietuvių kalbos

Aktualu

Politologai įvertino: artėjantys prezidento rinkimai gali sukelti net ir vyriausybinę krizę

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius po „Viešpaties angelo“ maldos prakalbo lietuviškai: „Gražaus sekmadienio! Skanių pietų!“

Vardai

Eurika Masytė sukėlė audrą feisbuke: kodėl popiežių oro uoste pasitiko būtent ši mergaitė?

Aktualu

Buvusio Vilniaus geto vietoje iš akmenų sudėta Dovydo žvaigždė

Aktualu

Sigitas Tamkevičius: Sekmadienio Evangelija. Įsiklausykime į popiežiaus Pranciškaus žodžius

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Kaune: „Lietuva gali paliudyti, kaip nukrečia šiurpas ištarus žodį Sibiras arba getai“

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 rugsėjo 16 – 22 d.)

Gyvenimas

Kokios kaktos raukšlės rodo tikimybę susirgti širdies ligomis?

Maistas

Atsargos žiemai su obuoliais: košės, kompotai, čatniai ir kiti skanėstai

Popiežiaus vizitas Aktualu

Kodėl per šv. Mišias Kaune popiežius ir dvasininkai dėvėjo žalius drabužius

Vardai

Liucinos Rimgailės atostogos Balyje: be vyro, švenčiant pasakiškas draugės vestuves

Vardai

Julia Roberts išnuomoja namą Malibu: pas žvaigždę gyventi galima už 10,5 tūkst. dolerių per mėnesį

Gazas

Įtemptas didysis BEC 4H finalas Estijoje: avarijos ir paaiškėję čempionai

Gyvenimas

Vietoj citrinų – svarainiai. Kokiomis naudingomis savybėmis jie pasižymi?

Aktualu

Tragiška regata: iš jachtos iškritę tėvas ir sūnus nerasti, išgelbėta mergina mirė

Naujienos

Aktualu

Tragedija pasibaigusios regatos dalyviai: sąlygos buvo nelengvos, bet niekas varu nevarė

Aktualu

Popiežiaus Pranciškaus vizito pabaiga Vilniuje: pagarba holokausto ir sovietų aukoms

Aktualu

Popiežius Kaune kvietė kunigus būti arčiau žmonių: „Sako: žmonės neateina. Eik juos atrasti“

Verslas

Pabėgėliai iš Sirijos Lietuvoje gyvena laukimu ir mokosi lietuvių kalbos

Aktualu

Politologai įvertino: artėjantys prezidento rinkimai gali sukelti net ir vyriausybinę krizę

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Vardai

Michaelas Jacksonas po mirties uždirba daugiau nei būdamas gyvas: jo giminaičiai maudosi prabangoje

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežiaus susitikime su Baltijos šalių pašvęstaisiais – neplanuotas pokalbis su vienuolėmis

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius po „Viešpaties angelo“ maldos prakalbo lietuviškai: „Gražaus sekmadienio! Skanių pietų!“

Vardai

Eurika Masytė sukėlė audrą feisbuke: kodėl popiežių oro uoste pasitiko būtent ši mergaitė?

Aktualu

Buvusio Vilniaus geto vietoje iš akmenų sudėta Dovydo žvaigždė

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 rugsėjo 16 – 22 d.)

Aktualu

Sigitas Tamkevičius: Sekmadienio Evangelija. Įsiklausykime į popiežiaus Pranciškaus žodžius

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Kaune: „Lietuva gali paliudyti, kaip nukrečia šiurpas ištarus žodį Sibiras arba getai“

Gyvenimas

Kokios kaktos raukšlės rodo tikimybę susirgti širdies ligomis?

Popiežiaus vizitas Aktualu

Kodėl per šv. Mišias Kaune popiežius ir dvasininkai dėvėjo žalius drabužius

Vardai

Liucinos Rimgailės atostogos Balyje: be vyro, švenčiant pasakiškas draugės vestuves

Popiežiaus vizitas Aktualu

Istorikas A.Kasparavičius: popiežiaus gestai svarbūs istorinei atminčiai ir tolerancijai

Mokslas.IT

D.Rogozinas: rusų modulis 2021 metais į Marsą nuskraidins Europos marsaeigį

Maistas

Atsargos žiemai su obuoliais: košės, kompotai, čatniai ir kiti skanėstai

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų