Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Interaktyvus Lietuvos architektūros žemėlapis plečia akiratį

Miliūno Žalgirio arena
"Architektūros centro" nuotr. / Miliūno Žalgirio arena
Šaltinis: 15min
0
A A

Interaktyvus Lietuvos architektūros žemėlapis (www.archmap.lt) plečiasi ir tobulėja. Nepriklausomos Lietuvos gyvosios architektūros enciklopedijos vaidmenį atliekantis tinklapis 2013 metais pasipildė dar 100 objektų, o jų autorių draugija – dar septyniomis dešimtimis architektų. Plečiasi ir pristatomų architektų darbų geografija – šiais metais ji perkopė 40 šalies vietovių.

Patobulėjo ir tinklapio naršymas, valdymas: nuo šiol galima ne tik susidaryti savo mėgstamų objektų sąrašą, bet ir, kilus norui juos aplankyti, paprastai ir patogiai pasiruošti lankytinų objektų sąrašą su jų adresais ir tiksliomis koordinatėmis - bei atsispausdinti jį ir maršruto žemėlapį, tad keliauti bus tikrai lengva.

Informacijos liūne paskendusios žinios apie pastarųjų kelių dešimtmečių architektūrą neretai lieka neprieinamos ne tik eiliniam vartotojui, bet tyrinėtojui – stinga bent pradinės informacijos apie reikiamo pastato, statinio ar viešosios erdvės autorius, jų įgyvendinimo metus ir pan.

Ši informacija tarsi kyburiuoja vakuume, stinga istorinio konteksto. Fragmentuotos žinios veda į trūkinėjančią atmintį. Galbūt vos keletas objektų taps mūsų dienų paveldu ateities kartoms, tačiau šiandien mums svarbu matyti aiškų naujausių laikų architektūros diskursą. Tik tada galime lyginti, vertinti ir išlaikyti istorinę tąsą.

"Architektūros centro" nuotr./Ambrasas, Rupert
"Architektūros centro" nuotr./Ambrasas, Rupert

Šio tinklapio nauda jau spėjo įsitikinti ne tik architektūra besidomintys atvykstantys svečiai iš užsienio, bet ir mūsų mokslininkai (pvz., juo aktyviai naudojosi Algimantas M.Mačiulis, rengęs daktaro disertaciją „Šiuolaikinės Lietuvos architektūros meninės tendencijos“, 2013).

Kūrybinių industrijų parkas "Architektūros centras" stengiasi užpildyti  šią spragą ir vienoje vietoje nuosekliai kaupti kuo išsamesnes žinias apie nepriklausomoje Lietuvoje statytus objektus.

www.archmap.lt galima rasti informacijos ir apie nepriklausomybės aušros objektus, tai yra, atgautos laisvės pradžios artefaktus. Čia randami objektai – įvairios paskirties ir apimties: tinklapio lankytojų laukia skverai, aikštės, parkai, pastatai ar jų kompleksai; išskirtiniai visuomeniniai objektai ar maži, jų šeimininkams brangūs, privatūs namai.

"Architektūros centras" nuotr./Ciciurka, viešbutis Aurora Klaipėdoje
"Architektūros centras" nuotr./Ciciurka, viešbutis Aurora Klaipėdoje

Internetinė terpė pavertė šią informaciją pasiekiamą visiems, tiek gyvenantiems Lietuvoje, tiek kitose šalyse, nes informacija pateikiama lietuvių ir anglų kalbomis.

Auditorija, kuriai tinklapis gali būti naudingas, įdomus, reikalingas – plati, pradedant architektūros profesionalais, kitais statybos dalyviais, baigiant žmonėmis, ketinančiais statytis namą, ar architektūros mylėtojais, norinčiais leistis į kelionę po mūsų architektūros pasaulį (tinklapyje žvalgomasi po visą Lietuvos teritoriją: didmiesčius, miestelius, atokias vietoves).

Projektas atitinka kelis iš Kultūros ministerijos užsibrėžtų prioritetų: regionų kultūros ir viešųjų erdvių infrastruktūros plėtrą bei viešumą visuomenėje. Jis užtikrintų kultūros – architektūros – sklaidą ir jos prieinamumą visoje šalies teritorijoje, kurtų gyvybingą informacinę viešąją erdvę. Ateityje Kūrybinių industrijų parkas „Architektūros centras“ pasiryžęs ne tik didinti pristatomų objektų ratą, bet ir aktyvinti jo populiarumą užsienyje, pateikti daugiau informacijos apie pačius kūrėjus-architektus.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau