Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 17d. 22:02

Pablo Picasso anūkės planai išparduoti meno kolekciją sėja nerimą meno rinkoje

Marina Picasso
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Marina Picasso

Nors 2001-aisiais Marina Picasso paveldėjo prabangią „La Californie“ vilą ir milžinišką senelio Pablo Picasso meno kolekciją, palikimas nesuteikė moteriai laimės. Vaikystę praleidusi ant skurdo ribos, ji vis dar neatsikrato šeimos abejingumo sukeltų nuoskaudų, o tam, kad išanalizuotų karčius mažų dienų prisiminimus, prireikė net 15-os metų terapijos. Skausmą ir pyktį išliejusi memuaruose „Picasso: My Grandfather“ („Picasso: mano senelis“), paveldėtoja vis dažniau prabyla apie meno kūrinių pardavimą, rašo „The New York Times“.

Palikimas M.Picasso užklupo kiek daugiau nei 20-ties. Dabar, būdama 64-erių, ji teigia parduodanti senelio meno lobyną ne tik dėl maišto, bet ir iš filantropinių paskatų. Moteris planuoja gautus pinigus skirti vaikų ligoninėms Vietname ir remti projektus, padedančius pagyvenusiems žmonėms bei problemiškiems paaugliams Prancūzijoje bei Šveicarijoje.

Nusiteikė atsikratyti palikimo

Neįprastas M.Picasso požiūris plačiai nuskambėjo tarptautinėje meno rinkoje ir privertė ne juokais sunerimti iš meno kūrinių pardavimo besipelnančius prekeivius bei aukcionų rengėjus. Viename interviu ji pažadėjo dalį iš paveldėtų 10 tūkst kūrinių pardavinėti privačiai, o kiek ir kuriuos kūrinius parduos, spręs atsižvelgusi į poreikius. 

M.Picasso pardavinėjo senelio kolekciją tam, kad išlaikytų save ir galėtų užsiimti labdara.

Po ilgamečio jos prekeivio mirties 2008-aisias, moteris išbandė įvairiausias strategijas. 2013-aisias pardavė porą svarbiausių menininko paveikslų, o pernai „Sotheby‘s“ aukcione Paryžiuje siūlė piešinių kolekciją.

Meno istorijos profesorius Enrique Mallenas iš „Sam Houston“ valstybinio universiteto Teksase teigia, jog M.Picasso karingai nusiteikė atsikratyti palikimo. Anot jo, kol kiti paveldėtojai meno kūrinius parduoda itin retai, M.Picasso vis spartina tempą. 

Vienas laikraštis paskelbė, jog M.Picasso planuoja parduoti senelio vilą ir septynis pagrindinius jo darbus. Manoma, kad tai galėtų užtvindyti rinką ir gerokai sumažinti kainas. 

„Vietoj to, kad pardavimu rūpintųsi prekeivis, tai tapo vieša paslaptimi. Žmonės klausinėja vieni kitų, domisi. Kalbama, kad Marina ketina išparduoti visą kolekciją, kad laukia neblogas sandėris“, – teigia istorikas ir P.Picasso biografas Johnas Richardsonas.

M.Picasso paveldėjo maždaug 300 paveikslų ir 10 tūkst. kitokių meno kūrinių – keramikos dirbinių, piešinių, graviūrų ir skulptūrų.

Meno kūrinių pardavimu paprastai rūpinasi aukcionų rengėjai ir prekeiviai, tad patiems savininkams gali būti sudėtinga įvertinti tikrąją darbų vertę, pirkėją ir jo pajamų šaltinį. Kita vertus, aukcionus rengiančios įmonės didina mokesčius, tad tai gali būti gudrus paveldėtojos žingsnis norint užsidirbti daugiau pinigų.

M.Picasso paveldėjo maždaug 300 paveikslų ir 10 tūkst. kitokių meno kūrinių – keramikos dirbinių, piešinių, graviūrų ir skulptūrų.

Moteris tikina, jog dar nenusprendė, kiek tiksliai jų parduos, ir paneigė gandus apie vilos pardavimą. Tiesa, patvirtino, kad pirmiausia rinkoje pasirodys 1935-aisiais nutapytas šeimos portretas „La Famille“: „Man tai labai simboliška. Nors gimiau didžioje šeimoje, niekada nesijaučiau jos dalimi“. 

Pablo Picasso „La Familie“
Pablo Picasso „La Familie“

1973-aisiais miręs P.Picasso sukūrė 50 tūkst. darbų. Po menininko mirties keturi vaikai, aštuoni anūkai, žmonos ir mūzos tarpusavyje ilgai kovojo dėl palikimo. Iki mirties 2008-aisiais M.Picasso padėjo šveicaras Janas Krugieris, kurio dėka buvo parduota dalis geriausių kolekcijos darbų.

Praėjusių metų P.Picasso darbų pardavimų suma nusileido tik Andy Warholui – 449 mln. dolerių 16,1 mlrd. dolerių vertės tarptautinėje rinkoje.

M.Picasso nusivylė „Sotheby‘s“ aukcionu 2013-aisiais, kai du paveikslai, tarp jų ir „Femme Assise en Robe Grise“, buvo parduoti už 6,8 mln. dolerių. Paveldėtoja prisipažino, kad tikėjosi didesnės sumos, nes pirkėjai žinojo, jog už kūrinį gautos lėšos bus panaudotos labdaros tikslams. 

Aukcionus rengianti „Arnet“ teigia, jog M.Picasso pasisekė, nes praėjusių metų P.Picasso darbų pardavimų suma nusileido tik Andy Warholui – 449 mln. dolerių 16,1 mlrd. dolerių vertės tarptautinėje rinkoje.

Lieja nuoskaudą dėl nevykusių šeimos santykių?

M.Picasso tikina, kad išaugę pardavimai padėjo atsikratyti šeimos istoriją slėgusios kaltės. Ji pasakoja, jog neišsaugojo jos ir senelio nuotraukų, taip pat neturėjo nė vieno jo kūrinio tol, kol negavo palikimo. Moteris pamena, kad senelis iš popieriaus lankstydavo gėles, tačiau neleisdavo jų pasilikti.

„Scanpix“ nuotr./Pablo Picasso
„Scanpix“ nuotr./Pablo Picasso

Pirmoji  M.Picasso tėvo Paulo žmona buvo rusė balerina Olga Chochlova. Marina vis dar prisimena savo tėvą, dirbantį senelio vairuotoju ir maldaujantį iš jo pinigų. Jos mama Emiliénne išsiskyrė su tėvu ir paniro į alkoholizmą. Mariną ir jos vyresnįjį brolį Pablito moteris užaugino iš buvusio vyro gaunamos paramos. Sparčiai kolekciją išparduodanti paveldėtoja teigia: „Savo tėvo beveik nematydavau, o senelio neturėjau.“

P.Picasso mirė 91-ių ir nepaliko jokio testamento.

Atitolimas nuo senelio ir jo aplinkos lėmė tai, jog antroji Picasso žmona Jacqueline Roque uždraudė Marinos broliui dalyvauti senelio laidotuvėse 1973-aisiais.

Po keleto dienų brolis nusinuodijo balikliu. Laidotuvės buvo iškeltos tik draugų pagalba, nes M.Picasso tuo metu dirbo slaugos namuose su sergančiaisiais autizmu bei psichinę negalią turinčiais vaikais.

P.Picasso mirė būdamas 91 metų. Jis nepaliko jokio testamento, taip sukeldamas sumaištį tarp jo našlės, vaikų ir anūkų. Netikėtai Marina buvo paskelbta vieno iš penkių dvarų, įskaitant ir vilos, paveldėtoja.

„Žmonės sako, kad turėčiau vertinti senelio palikimą. Aš tai ir darau. Bet tai palikimas be meilės, –  sako M.Picasso ir tikina, kad pasimokė iš praeities. – Buvo labai sunku nešioti šią garsią pavardę ir kartu vos sudurti galą su galu. Tikriausiai dėl to ir išsiugdžiau žmogiškumo jausmą bei norą padėti kitiems.“

Olivieris Widmaieras Picasso, anūkas iš menininko meilužės Marie-Thérèse Walter pusės, išleido senelio biografijos versiją, išreikšdamas šiek tiek švelnesnį požiūrį.

Olivieris Widmaieras Picasso, anūkas iš menininko meilužės Marie-Thérèse Walter pusės, išleido senelio biografijos versiją, išreikšdamas šiek tiek švelnesnį požiūrį.

Susidūręs su M.Picasso tuomet, kai bandė „Citroën“ automobiliams suteikti Picasso prekinį vardą, vyras tikina suprantąs pusseserės pyktį, tačiau mano, jog jis nukreiptas ne į tą asmenį: „Jei atvirai, P.Picasso nebuvo Marinos nelaimių priežastis. Jos globa priklausė motinai, kuriai menininkas nenorėjo duoti pinigų, nes bijojo, jog jie bus išleisti ne vaikų reikmėms. Tačiau senelis mokėjo už jos ir jos brolio išsilavinimą“.

O.Picasso tikina, jog Marinos požiūris į pardavimus jį gerokai nustebino: „Visi paveldėtojai, kaip ir pats menininkas, dirbo su prekeiviais. Jie gerai pažįsta rinką, pirkėjus, padeda išvengti klaidingų ėjimų.“

„Scanpix“ nuotr./Pablo Picasso
„Scanpix“ nuotr./Pablo Picasso

Pinigus skirs labdarai

1970 metais „La Famille“ buvo pripažintas pačiu brangiausiu kūriniu, nes realizmo stilius P.Picasso kūrybai labai neįprastas. Meno kūrinių prekeivis Jamesas Roundelis iš Londone įsikūrusios Simono Dickinsono meno galerijos teigia, jog šis paveikslas vertas ne vieno milijono dolerių.

M.Picasso, turinti penkis vaikus, kurių tris įsivaikino iš Vietnamo, tikina, jog parduodama daugiau paveikslų galės išplėsti savo labdaringą veiklą. 

M.Picasso, turinti penkis vaikus, kurių tris įsivaikino Vietname, tikina, jog parduodama daugiau paveikslų galės išplėsti savo labdaringą veiklą.

Praėjusiais metais ligoninėms Prancūzijoje ji paaukojo daugiau nei pusantro milijono eurų. Taip pat moteris dalį pinigų skyrė paauglių psichiatrinių ligų skyriams bei finansavo projektą, gelbstintį vyresnio amžiaus žmones, kuriems reikalinga ilgalaikė medicininė priežiūra.

P.Picasso paveldėtoja tvirtina: „Nors gyvenu dabartimi, praeities niekada neužmiršiu. Gerbiu senelį ir jo menininko talentą, tačiau esu jo palikimo, bet ne širdies anūkė."

Temos: 2 Pablo Picasso Menas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kauno poliklinikoje neįgalieji diskriminuojami 44 metus: permainų teks dar palaukti

Verslas

JAV doleris užleidžia pasaulio valiutos lyderio poziciją?

Verslas

Čerpių nebereikės: Lietuvos stogus viliasi užkariauti grūdinto stiklo saulės moduliais

Verslas

Supakavo seną faršą? „Maxima“ patikina, kad šviežias, tik klaida etiketėje

Gyvenimas

Specialistė – apie ekologiškus produktus: „Geriau mažiau kokybiško produkto nei daug pigaus“

Tiesiogiai Gazas

„Riga Summer Race 2018“: sekmadienį – istorinių automobilių lenktynės

Vardai

„X faktoriaus“ teisėju tapęs R.Williamsas honorarą jau išleido: už 21 mln. dolerių nusipirko vilą

Maistas

„Miško žvėrių“ receptas: šokoladiniai sausainiai „Taika pasauliui“

Vardai

Policijos generalinis komisaras L.Pernavas priėmė A.Pauliukevičiaus iššūkį – išbandė galiūnų sportą

Pasaulis kišenėje

5 dalykai, kuriuos reikėtų sužinoti apie kalnų vedlį prieš iškeliaujant

Gyvenimas

J.Varanauskienė apie taupymo gudrybes: kaip sutaupyti, kai tai atrodo neįmanoma

24sek

Juano Carloso Navarro legenda – „Žalgirio“ bombardavimas ir tritaškių lietus NBA

Aktualu

„Velomaratone“ parblokšta pėsčioji, dviratininkas pasišalino

Gyvenimas

Teisingos tatuiruotės, arba Kodėl aš nesidariau to drakono

Laisvalaikis

Žygis Karklės festivalio metu pranoko lūkesčius: svaigino gamta ir gera kompanija

Vardai

M.Petruškevičius svarsto paviešinti du prieš žmonas smurtaujančius žinomus vyrus: „Aš šokiruotas“

Aktualu

Druskininkų rajone iš varžytinių butą įsigijusio vilniečio laukė šiurpus radinys

Aktualu

Alytuje šiemet ketinama įrengti naują rotušės bokšto laikrodį

Verslas

Kinijos policija sulaikė tris didele kriptovaliutų vagyste įtariamus asmenis

Aktualu

Indijos pietuose potvynių aukų padaugėjo iki 357

Naujienos

Aktualu

Kauno poliklinikoje neįgalieji diskriminuojami 44 metus: permainų teks dar palaukti

Verslas

JAV doleris užleidžia pasaulio valiutos lyderio poziciją?

Verslas

Vilniuje liepą surinkta 140 tūkst. eurų „pagalvės“ mokesčio

Verslas

Čerpių nebereikės: Lietuvos stogus viliasi užkariauti grūdinto stiklo saulės moduliais

Verslas

Supakavo seną faršą? „Maxima“ patikina, kad šviežias, tik klaida etiketėje

Tiesiogiai Gazas

„Riga Summer Race 2018“: sekmadienį – istorinių automobilių lenktynės

Gyvenimas

Specialistė – apie ekologiškus produktus: „Geriau mažiau kokybiško produkto nei daug pigaus“

Vardai

„X faktoriaus“ teisėju tapęs R.Williamsas honorarą jau išleido: už 21 mln. dolerių nusipirko vilą

Kultūra

Grajauskai: vienas kitam – ne gerbėjai, o kolegos, kitų kūryboje ieškantys gyvo padaro

Pasaulis kišenėje

Didžiausias Karibų kultūros festivalis Europoje: linksmybes pradeda išsitepdami šokoladu

Sportas

Kuriozas Vengrijoje – žaidėjas nesugebėjo nusiimti vestuvinio žiedo ir negalėjo žaisti

Maistas

„Miško žvėrių“ receptas: šokoladiniai sausainiai „Taika pasauliui“

Vardai

Policijos generalinis komisaras L.Pernavas priėmė A.Pauliukevičiaus iššūkį – išbandė galiūnų sportą

Pasaulis kišenėje

5 dalykai, kuriuos reikėtų sužinoti apie kalnų vedlį prieš iškeliaujant

Gyvenimas

J.Varanauskienė apie taupymo gudrybes: kaip sutaupyti, kai tai atrodo neįmanoma

Gyvenimas

Teisingos tatuiruotės, arba Kodėl aš nesidariau to drakono

Vardai

M.Petruškevičius svarsto paviešinti du prieš žmonas smurtaujančius žinomus vyrus: „Aš šokiruotas“

Aktualu

Alytuje šiemet ketinama įrengti naują rotušės bokšto laikrodį

Verslas

Kinijos policija sulaikė tris didele kriptovaliutų vagyste įtariamus asmenis

Aktualu

Indijos pietuose potvynių aukų padaugėjo iki 357

Vardai

Atgal į mokyklą